Logo
Logo

5 roślin efektownych późną jesienią | Gwiazdy listopada i grudnia

Późna jesień, może nas pozytywnie zaskoczyć – raczej nie kolorami kwiatów, ale ciekawymi owocami oraz przebarwionymi liśćmi, które nieraz potrafią przybrać nieoczekiwanie jaskrawe barwy. Poznaj gwiazdy listopada i grudnia wybrane przez redakcję magazynu Gardeners' World Edycja Polska.

Gardeners World Edycja Polska
Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Listopad-grudzień 2022

rośliny efektowne późną jesienią - róża Rosa Jarocin
Fot. Bożka Piotrowska
FESTIWAL BEZ KOŃCA
Róże przynajmniej trzykrotnie skupiają na sobie uwagę: najpierw na początku lata, kiedy kwitną pierwszy raz (wszystkie odmiany), następnie pod koniec lata, kiedy powtarzają kwitnienie (tylko róże powtarzające kwitnienie), a później jeszcze jesienią, kiedy dojrzewają owoce róż kwitnących wyłącznie na początku lata (nie powtarzających kwitnienia). W praktyce niektóre róże kwitną i owocują jednocześnie, szczególnie kiedy po suchym lecie przyjdzie deszczowa i ciepła jesień, a znam osobiście też i taką różę, która kwitła do Bożego Narodzenia. Prawdziwa rockandrollowa dusza.
Róża (Rosa) ‘Jarocin’
Róża rabatowa otrzymana przez polskiego hodowcę – Stanisława Żyłę. Kwitnie od czerwca do mrozów; wytwarza też ozdobne owoce. Wiosną przytnij pędy o połowę lub, jeśli przemarzły, do 10-15 cm nad ziemią.
W x S 70-100 cm x 60 cm
rośliny efektowne późną jesienią - ambrowiec amerykański Liquidambar styraciflua
Fot. Bożka Piotrowska
OMBRE, OLÉ!
Czy znasz to uczucie, kiedy na widok wyjątkowo atrakcyjnej rośliny postanawiasz zdobyć ją za wszelką cenę, a później o niej zapominasz, i tak w kółko przez dłuższy czas? Ambrowce z pewnością wywołują właśnie takie uczucia, ponieważ przypominają o sobie późną jesienią, kiedy jesień wylewa na nie wiadra pełne wielokolorowych farb. Kolory rozlewają się po liściach, mieszają i przenikają, a później pufff – ambrowce znikają i z widoku, i z pamięci. W tym roku nie zapomnij – jeszcze zdążysz posadzić przynajmniej jednego.
Ambrowiec amerykański (Liquidambar styraciflua)
Oprócz wielobarwnych jesiennych liści jego ozdobą są również gałęzie pokryte głęboko bruzdowaną korą. W Polsce nie zawiązuje nasion, więc najlepiej kupić gotowe sadzonki. Przez pierwsze lata wzrostu młode drzewka należy zabezpieczyć przed zimą kopczykiem ziemi, kory lub kompostu.
W x S 10-15 m x 6 m
rośliny efektowne późną jesienią - bluszcz pospolity Hedera helix
Fot. Bożka Piotrowska
KULKOLAND
Jest tak samo pożyteczny, co niebezpieczny: bluszcz doskonale zakryje puste miejsca pod drzewami, tworząc zimozielony kobierzec, jednak miej się na baczności, kiedy zacznie wspinać się po pniach. Popędzi wtedy do góry i ani się obejrzysz, a zacznie panoszyć się wśród konarów i gałęzi. Dopiero wtedy zacznie wytwarzać krzaczaste gałęzie, na których we wrześniu pojawią się kwiaty, a następnie czarne, kuliste owoce. Bluszczowe czapy zwiększają ciężar koron drzew sprawiając, że mogą się łamać w czasie burz, ale dostarczają pokarmu ptakom, które żywią się owcami.
Bluszcz pospolity (Hedera helix)
Wspina się po pniach, ścianach i murach za pomocą korzeni przybyszowych, wyrastających wzdłuż pędów. Łatwo rozmnaża się z sadzonek pędowych i wierzchołkowych (ukorzeniają się łatwo od maja do września) i z nasion. Wiosenne cięcie pobudza go do wydawania długich pędów w większymi liśćmi.
W x S 30 m x 4 m
rośliny efektowne późną jesienią - pięknotka japońska Callicarpa japonica Leucocarpa
Fot. Bożka Piotrowska
WYSOKIE SFERY
Drobne, białe i kremowe kuleczki dodają drzewom i krzewom zimą odświętnego wyglądu. U pięknotki to owoce, które utrzymają się na gałęziach do końca roku, a u cyprysika – męskie kwiatostany, które zaczną pylić wiosną. Miło zawiesić oko na tych naturalnych dekoracjach i miło ze strony przyrody, że postanowiła je zawiesić na gałązkach. Dodaj do nich trochę światełek i wystarczy – uzyskasz w ogrodzie efekt prostej świątecznej elegancji.
Pięknotka japońska (Callicarpa japonica) ’Leucocarpa’
Pięknotki potrzebują towarzystwa innych egzemplarzy swojego gatunku do zapylenia krzyżowego – zawiązują wówczas więcej owoców. Atrakcyjnie wyglądają posadzone w sąsiedztwie pięknotek Bodiniera o purpurowych owocach. Rozmnażaj przez sadzonki zielne pobrane latem.
W x S 3 m x 2 m
rośliny efektowne późną jesienią - cyprysik nutkajski Chamaecyparis nootkatensis Pendula
Fot. Bożka Piotrowska
Aby młode drzewko wykształciło silny, prosty pień, warto przywiązać jego wierzchołek do palika (ta odmiana często wytwarza kilka wierzchołków). Rozmnażaj z sadzonek pędowych z piętką (fragmentem starszej gałązki) pobranych we wrześniu lub październiku.
W x S 10-15 m x 8 m

Tekst: Łukasz Skop, zdjęcia Bożka Piotrowska

Gardeners World Edycja Polska 11-12 2022 

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Listopad-grudzień 2022

Autor
5 roślin efektownych późną jesienią | Gwiazdy listopada i grudnia
5 roślin efektownych późną jesienią | Gwiazdy listopada i grudnia
Gardeners` World. Edycja Polska

Gardeners' World Polska to wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły z magazynu.

Artykuł pochodzi z magazynu:
Gardeners' World. Edycja Polska
Listopad-Grudzień 2022
Przejrzyj i kup