Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Przebieg współpracy z projektantem ogrodu

Jeśli nie mamy czasu na samodzielne planowanie ogrodu lub brakuje nam umiejętności czy wiedzy ogrodniczej, projekt najlepiej zamówić u profesjonalisty.

Jak wybrać odpowiednią firmę?

Projekt ogrodu i jego realizację najlepiej zlecić profesjonalnej firmie zajmującej się zagospodarowaniem ogrodów. Firmy, które długo działają na rynku, mają większe doświadczenie i prawdopodobnie oferują lepszą jakość usług, jednak są zazwyczaj droższe.

   
  projekt ogrodu fot. krappweis - Fotolia.com
   
  Zobacz ponad 100 darmowych projektów ogrodów!
   

Jakimi etapami przebiega współpraca z projektantem?

Na początku projektant ogląda teren i przeprowadza z nami rozmowę, podczas której przekazujemy mu nasze oczekiwania co do funkcji i wyglądu przyszłego ogrodu oraz zakresu projektu.

Po podpisaniu umowy (powinna ona zawierać informacje o zakresie projektu, terminie jego oddania czy warunkach płatności) projektant przystępuje do pracy nad projektem. Do zaplanowania ogrodu potrzebna będzie mapa terenu, na której uwzględnione będą obiekty znajdujące się w ogrodzie.

Na kolejnym spotkaniu przedstawione zostaną nam przynajmniej 2 koncepcje projektowe poparte szkicami. Projektant z pewnością zaproponuje ciekawe rozwiązania. Przygotujmy się jednak na to, że nie wszystkie nasze pomysły da się zrealizować ze względu na uwarunkowania przyrodnicze, lokalizację działki, przepisy prawne, możliwości techniczne czy finansowe. Dopiero po wspólnym dopracowaniu koncepcji zagospodarowania ogrodu projektant wykona ostateczną wersję projektu.

Czy na rozmowę z projektantem należy przygotować jakąś dokumentację lub informacje o terenie?

Projektant poprosi nas o mapę z naniesioną lokalizacją domu lub o podkład geodezyjny. Potrzebna też będzie inwentaryzacja zieleni i obiektów architektonicznych znajdujących się na działce, które mają być wkomponowane w projekt ogrodu (pomiary w terenie możemy wykonać sami lub wykona je firma).

Projektant może poprosić o przygotowanie planu przedstawiającego przebieg instalacji podziemnych, np. lokalizację przewodów istniejącej instalacji elektrycznej (dokumentacja ta jest ważna szczególnie dla firmy, która zajmować się będzie realizacją projektu ogrodu, bo w przypadku jej dostarczenia nie poniesie odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia instalacji podczas prac).

Dobrze, jeśli będziemy znać także informacje na temat:

  • usytuowania działki (sąsiedztwo, usytuowanie względem stron świata),
  • wielkości działki,
  • ukształtowania terenu,
  • rodzaju gleby,
  • dostępności wody (gdy planowany jest system nawadniający).

Małgorzata Cuch

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Marta

07-02-2022 14:46

Zaczeło się od szukania profesjonalisty - skończyło na tym że sama bardzo wciągnęłam się w temat. W tamtym roku nawet skończyłam studia, znalazłam ofertę WSKZ, gdzie wszystko online - gdzie chcesz i kiedy chcesz. Przy pracy i rodzinie pozwala to na rozwijanie swoich skrzydeł. ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl