Jak wygląda żywopłot z grabu?
Grab pospolity (Carpinus betulus) dobrze wygląda zarówno jeśli chcemy tworzyć żywopłot formowany, jak i nieformowany, gdyż bardzo dobrze znosi przycinanie. Grab szybko się rozrasta i zagęszcza, dzięki czemu tworzy gęsty żywopłot o ciemnozielonych liściach. Jego kora jest w srebrzystoszarym kolorze, który pięknie wygląd w połączeniu z zielenią liści. Jesienią liście zmieniają kolor na żółto-pomarańczowy pięknie zdobiąc ogród, a z czasem stają się brązowe i utrzymują się aż do wiosny, kiedy wyrastają nowe liście.
Źródło: TV Budujemy Dom / YouTube
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jak założyć żywopłot z grabu?
Założenie żywopłotu z grabu jest bardzo proste, a w dodatku tanie. Sadzonki można kupić w okazyjnej cenie, a dzięki temu, że jest to roślina naturalnie występująca w Polsce, to dobrze znosi zmienne temperatury, mrozy i wykazuje dużą odporność na szkodniki.
Ziemia
Podłoże powinno być żyzne, zasobne w składniki pokarmowe, ciężkie i o zasadowym odczynie. W razie potrzeby przed sadzeniem warto przeprowadzić wapniowanie, aby zmienić odczyn podłoża na zasadowy i wzbogacić je nawozem wieloskładnikowym.
Termin
Sadzenie najlepiej przeprowadzić wiosną (od marca do maja) lub jesienią (od września do października).
Sadzenie
Sadzonki należy umieścić w przygotowanych dołkach, a następnie przysypać ziemią. Rośliny powinny znajdować się około 20 – 30 cm od siebie. Grab można sadzić w jednym lub dwóch rzędach, co pozwali uzyskać grubszy parawan. W przypadku nasadzenia dwurzędowego powinny być one oddalone od siebie o około 30 cm.
Przycięcie po sadzeniu
Posadzony grab należy przyciąć do wysokości około 30 cm, dzięki czemu będzie się lepiej rozrastał.
Pielęgnacja żywopłotu z grabu
Przycinanie
Chcąc uzyskać ładny i zwarty żywopłot należy jak najszybciej rozpocząć przycinanie grabu. Najlepiej robić to 3 razy w roku: na przełomie lutego i marca, w czerwcu oraz na przełomie sierpnia i września. Dzięki temu roślina będzie się ładnie zagęszczać już od podstawy. Warto pamiętać, że z grabu można wycinać przeróżne kształty i często tworzony jest z niego fantazyjny żywopłot, który zachwyca swym wyglądem.
Podlewanie
Rośliny nie lubią suszy, dlatego należy je regularnie podlewać, aby nie doprowadzić do przesuszenia podłoża.
Nawożenie
Warto również stosować nawozy – na początek dobrze sprawdzą się nawozy naturalne. Później można stosować gotowe nawozy wieloskładnikowe o długim uwalnianiu lub wiosną nawozy azotowe, a latem potasowe. Nawozy warto podawać w mniejszej dawce niż zaleca producent, gdyż grab nie wymaga dużej ilości składników pokarmowych i dość łatwo go przenawozić.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: PantherMediaSeller / Depositphotos