Logo

Ketmia (hibiskus) w ogrodzie | Powiew orientu

Ketmie sprawiają, że nowoczesna, niejednokrotnie surowa architektura staje się bardziej przyjazna, ale mogą też służyć do zaakcentowania klasycznych kompozycji, wprowadzając nutę elegancji, czy nawet ekstrawagancji – przekonuje Grzegorz Falkowski ze Związku Szkółkarzy Polskich na łamach magazynu Gardeners' World Edycja Polska.

Spis treści
Skąd pochodzi ketmia? Dlaczego ketmia dobrze rośnie na osiedlach? Jak wyglądają kwiaty ketmi? Jakie mogą mieć kolory? Jakie warunki zapewnić ketmi? Jak ją pielęgnować? Jak i kiedy przycinać ketmię? Jakie odmiany warto posadzić?


Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Lipiec 2024

Na świecie występuje około 300 gatunków zaliczanych do rodzaju ketmia, wśród których znajdują się zarówno rośliny jednoroczne, byliny, krzewy oraz drzewa. Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) jest jedynym krzewiastym gatunkiem ketmii, który nadaje się do uprawy w Polsce. Swoją urodą roślina ta nie ustępuje innym, bardziej egzotycznym krzewom ze strefy subtropikalnej i tropikalnej.

Ketmia syryjska, zwana także ślazowcem syryjskim, poślubnikiem syryjskim lub różą Szaronu – wbrew swojej nazwie nie pochodzi z Syrii, lecz ze wschodu Azji, z terenów Chin i Tajwanu.

Do Europy została sprowadzona najprawdopodobniej w XV wieku, jednak największą popularnością cieszy się w dalekiej Azji, zwłaszcza w Korei Południowej. Jej koreańska nazwa „mugunghwa” składa się z dwóch wyrazów: „mung” – nieśmiertelny i „hwa” – kwiat, co symbolizuje trwałość koreańskiego narodu. „Niebieski kwiat”, jak nazywają ketmię Koreańczycy, znajduje się w godle Korei Południowej i tekście hymnu narodowego tego kraju.

Także w sąsiedniej Japonii krzewy ketmii syryjskiej są bardzo cenione, a jej kwiaty wykorzystuje się do celów dekoracyjnych, m.in. podczas ceremonii parzenia herbaty. W Polsce ketmię syryjską najczęściej nazywa się „hibiskusem” – czyli stosuje się spolszczoną nazwę łacińską. Wraz z żywotnikiem (Thuja) stanowią dobry przykład roślin, których nazwy łacińskie przyjęły się znacznie lepiej (popularnie wszyscy nazywają żywotniki „tujami”), niż polskie nazwy botaniczne.

kwitnąca na biały kolor ketmia 'Jeanne d'Arc' w ogrodzie
Fot. Grzegorz Falkowski
Ketmia 'Jeanne d’Arc’'

Osiedlowy rarytas

Zainteresowanie krzewami o tak egzotycznej urodzie przyszło do nas z południa i zachodu kontynentu, gdzie ketmie są powszechnie uprawiane i stosowane w zieleni publicznej oraz ogrodach prywatnych. W Polsce, ze względu na warunki klimatyczne, masowe zastosowanie ketmii do obsadzania większych przestrzeni miejskiej nie ma miejsca, ale rośliny te warto wykorzystywać jako element wzbogacający lub uzupełniający różnego rodzaju kompozycje.

Obsypane kwiatami od lata do późnej jesieni krzewy skupiają na sobie uwagę, zwłaszcza te kwitnące na niebiesko, czyli w kolorze nie tak często występującym naturalnie w przyrodzie. Rośliny o białych i różowych kwiatach rozjaśniają aranżacje, dodając im lekkości, podobnie jak odmiany o zielono-białych liściach.

Krzewy te bardzo dobrze sprawdzają się w zieleni osiedlowej, gdzie znajdują doskonałe warunki do wzrostu i rozwoju, zwłaszcza gdy rosną w wewnętrznych, zacisznych częściach osiedlowych ogrodów – otoczone budynkami osłaniającymi je zimą od wiatru. Ozdobą roślin są nie tylko przepiękne, egzotyczne kwiaty, ale też drobne, atrakcyjne liście. U niektórych odmian liście mogą być obwiedzione białą lub kremową obwódką lub pstre, usiane plamkami.

Ketmia 'Purpureus Variegatus' o biało obrzeżonych liściach w ogrodzie
Fot. Grzegorz Falkowski
Ketmia 'Purpureus Variegatus’

Oprócz osiedli, krzewy ketmii warto sadzić na zacisznych słonecznych rabatach, skwerach i w parkach, oraz uprawiać w pojemnikach wykorzystywanych do dekoracji ulic, placów, kawiarnianych ogródków. W donicach zwykle sadzi się rośliny pienne, z koroną uformowaną na prostym pniu. Na zimę trzeba je jednak zabrać i przechować, najlepiej w chłodnych szklarniach. Krzewy ketmii warto sadzić też przy szkołach i przedszkolach – we wrześniu przywitają uczniów i nauczycieli obfitym kwitnieniem.

Uroda krzewów

Ketmia syryjska jest krzewem o jajowatym pokroju i wzniesionych pędach. W naszych warunkach klimatycznych dorasta do około 2 m wysokości. Trójklapowe, romboidalne liście są zwykle ciemnozielone i nieduże, mają od 5 do 10 cm długości.

W sierpniu z kątów liści wyrastają i rozwijają się, pięciopłatkowe kwiaty. Ciemniej wybarwione nasady płatków zrastają się tworząc w środku kwiatu promieniste oczko otaczające zlokalizowany centralnie białokremowy prętosłup (czyli element powstały ze zrośnięcia pręcików i słupków). Odmiany o kwiatach pojedynczych i jasnych płatkach korony mają najwyraźniejsze oczka. Po rozwinięciu kwiaty osiągają zwykle 8-10 cm średnicy, ale u niektórych odmian mogą być większe.

Ketmia syryjska kwitnie długo i obficie. Kwiaty u rosnącego w naturze gatunku są fioletowe, natomiast odmiany ogrodowe mają kwiaty białe, niebieskie, różowe, fioletowe, bordowe lub dwukolorowe, najczęściej z odmiennie wybarwionym oczkiem.

Wyglądem i budową przypominają egzotyczne kwiaty róży chińskiej (H. rosa-sinensis), uprawianej w strefie śródziemnomorskiej w formie swobodnie rosnących krzewów lub żywopłotów, a u nas spotykanej jako roślina doniczkowa, którą na lato można wynieść na taras.

Uprawa i pielęgnacja

Uprawa ketmii syryjskiej nie jest trudna, jeśli tylko zapewni się jej podłoże o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie. Na glebach kwaśnych liście często żółkną i wyglądają na chore. W przypadku zauważenia tego typu objawów zwykle wystarczy zwapnować glebę wokół roślin. Krzewy preferują podłoża umiarkowanie wilgotne, zwłaszcza w okresie kwitnienia i zawiązywania pąków kwiatowych (są wówczas wrażliwe na suszę), ale nie lubią też zbyt mokrego podłoża.

Ketmie są tolerancyjne w stosunku do nasłonecznienia. Z obserwacji szkółkarzy wynika, że równie obficie kwitną na stanowiskach słonecznych, jak i w półcieniu. Ponieważ krzewy nie są w pełni mrozoodporne (strefa 6b), wymagają sadzenia w miejscach ciepłych, zacisznych, zimą osłoniętych od wiatru.

Ciemnoróżowa ketmia PURPLE PILLAR Gandini Santiago w ogrodzie
Fot. Grzegorz Falkowski
Ketmia (Hibiscus) PURPLE PILLAR Gandini SantiagoTekst

Przed nadejściem mrozu, zwłaszcza w pierwszych latach uprawy, podstawy krzewów warto obsypać przekompostowaną korą sosnową – tak samo jak zabezpiecza się krzewy róż czy budlei – a pędy młodych roślin owinąć agrowłókniną, słomą lub osłonić stroiszem. Wiosną zabezpieczenia należy usunąć.

W północno-wschodniej Polsce, gdzie klimat jest zbyt ostry, aby krzewy utrzymały się w ogrodzie, można uprawiać je w pojemnikach chowanych późną jesienią do nieogrzewanych pomieszczeń.

Na Dolnym Śląsku i w okolicach Szczecina ketmie dożywają sędziwych lat i osiągają największe rozmiary. Jadąc latem przez Lubelszczyznę i Podkarpacie można podziwiać nie tylko pojedyncze okazy, ale też żywopłoty i szpalery z ketmii. Uprawie roślin na tym obszarze kraju sprzyjają odpowiednio ciepłe gleby.

Niewątpliwą zaletą ketmii syryjskiej jest wysoka zdrowotność; rośliny sporadycznie są atakowane przez szkodniki, co ma istotne znaczenie przy zastosowaniu w zieleni publicznej.

Biała ketmia 'Totus Albus' w ogrodzie
Fot. Grzegorz Falkowski
Ketmia (Hibiscus) ‘Totus Albus’

Cięcie ketmii syryjskiej

Krzewy ketmii syryjskiej wymagają delikatnego wiosennego cięcia. Ponieważ jednak gatunek ten bardzo późno zaczyna wegetację (często nawet dopiero w drugiej połowie maja), gdy inne rośliny wokół są już zielone, zdarzają się sytuacje, że rośliny zostają uznane za przemarznięte i są niestety przedwcześnie usuwane.

Dlatego z cięciem trzeba poczekać przynajmniej do momentu, gdy pąki wegetatywne zaczynają pękać i się zielenić, dopiero wtedy będzie wiadomo, czy gałązki przemarzły oraz w jakim stopniu i jak silne cięcie będzie potrzebne. Szczęśliwie częściowe uszkodzenia mrozowe gałązek nie pozbawiają krzewów kwitnienia, bo pąki kwiatowe zawiązują się na młodych przyrostach.

Grzegorz poleca najlepsze odmiany ketmii

Ketmia 'Ardens' o różowych kwiatach w ogrodzie
Fot. Grzegorz Falkowski
Ketmia (Hibiscus) ‘Ardens’
Stara odmiana, w uprawie od 1873 r., tworząca drobniejsze, ale za to pełne lub półpełne kwiaty w kolorze jasnego fioletu. Dodatkowe płatki wypełniające wnętrze kwiatu są spiralnie skręcone. Krzew dorasta do 2-2,5 m wysokości.
Kwitnąca na jasnoróżowo ketmia 'Hamabo' w ogrodzie
Fot. Grzegorz Falkowski
Ketmia (Hibiscus) ‘Hamabo’
Odmiana o dużych, pojedynczych kwiatach (do 10 cm średnicy), jasnoróżowych płatkach zwieńczonych ciemnoróżowymi plamami oraz z czerwonymi nasadami tworzącymi w środku kwiatu oczko otaczające kremowy prętosłup. Krzew o szerokim pokroju, dorasta do 1,5 m wysokości. W Wielkiej Brytanii uważana za jedną z najlepszych odmian.
Ketmia 'Marina' o różowych kwiatach z czerwonym środkiem w ogrodzie
Fot. Grzegorz Falkowski
Ketmia (Hibiscus) ‘Marina’
Odmiana tworząca pojedyncze niebieskie kwiaty o średnicy do 9 cm z wiśniowym oczkiem w środku. Krzew dorasta do 2-2,5 m wysokości.
Białe pełne kwiaty ketmi 'Monstrosus Plenus' w ogrodzie
Fot. Grzegorz Falkowski
Ketmia (Hibiscus) ‘Monstrosus’
Stara odmiana znana w uprawie już w XIX wieku. Tworzy pojedyncze, duże, białe kwiaty o średnicy około 9-10 cm z kasztanowoczerwonym oczkiem w centrum i białokremowym prętosłupem. Na zdjęciu odmiana 'Monstrosu Plenus' o pełnych kwiatach. Krzew dorasta do 2 m wysokości.
Biało-różowe kwiaty ketmi 'Oiseau Blue' w ogrodzie
Fot. Grzegorz Falkowski
Ketmia (Hibiscus) ‘Oiseau Bleu’
Jedna z bardziej popularnych odmian ketmii, znana także pod nazwą ‘Blue Bird’, tworzy kwiaty pojedyncze, niebieskofioletowe, o średnicy 6-8 cm, z ciemnoczerwonym, niemal purpurowym środkiem i ładnie wyeksponowanym, białokremowym prętosłupem. Krzew dorasta do 2-2,5 m wysokości. Odmiana wyróżniona przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze nagrodą Award of Garden Merit.
Biały kwiat ketmi 'Red Heart' z czerwonym środkiem
Fot. Grzegorz Falkowski
Ketmia (Hibiscus) ‘Red Heart’
Odmiana o pojedynczych, dużych (średnica 11 cm), białych kwiatach wyróżniających się czerwonym oczkiem. Krzew rośnie umiarkowanie szybko, dorasta do 2 m wysokości. Odmiana wyróżniona przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze nagrodą Award of Garden Merit.
Różowe kwiaty ketmi 'Woodbridge' z ciemnym środkiem
Fot. Grzegorz Falkowski
Ketmia (Hibiscus) ‘Woodbridge’
Popularna, wcześnie kwitnąca odmiana (rozpoczyna kwitnienie już w czerwcu), jej pojedyncze kwiaty osiągają bardzo duże rozmiary (do 12 cm średnicy). Płatki są różowe, a ich krwistoczerwone nasady tworzą promieniste oczko otaczające kremowy prętosłup. Odmiana wyróżniona przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze nagrodą Award of Garden Merit.
Ketmia z grupy Chiffon - różowe i białe kwiaty w ogrodzie
Fot. Grzegorz Falkowski
Ketmia (Hibiscus) – odmiany z serii Chiffon
Do tej grupy należą nowe angielskie odmiany ketmii syryjskiej o jasnozielonych liściach i dużych lub bardzo dużych (11-12 cm), półpełnych kwiatach.
Blue Chiffon – kwiaty o intensywnie jasnoniebieskich płatkach i purpurowym środku.
China Chiffon (fot. 1) – kwiaty kremowe, płatki u podstawy mają czerwono-purpurowy rysunek (w kształcie pazurków).
Lavender Chiffon (fot. 2) – kwiaty o fioletoworóżowych płatkach i jasnoczerwonym rysunku w środku.
Pink Chiffon (fot. 3) – kwiaty o jasnoróżowych płatkach i jasnoczerwonym rysunku w środku.
White Chiffon – kwiaty czysto białe, odmiana nagrodzona srebrnym medalem na wystawie Plantarium w 1997 r.

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Falkowski, zdjęcie tytułowe Vit-Vit / AdobeStock

Artykuł powstał we współpracy ze Związkiem Szkółkarzy Polskich. Więcej informacji o roślinach i ich producentach uzyskać można na: www.e-katalogroslin.pl lub www.zszp.pl i pod nr. telefonu 22 435 47 22.

 

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Lipiec 2024

Autor
Ketmia (hibiskus) w ogrodzie | Powiew orientu
Ketmia (hibiskus) w ogrodzie | Powiew orientu
Gardeners` World. Edycja Polska

W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły z magazynu Gardeners' World Polska.

Tagi