Logo
Logo

7 najpiękniejszych wiosennych roślin | Gwiazdy maja

Maj zachwyca kolorami i zapachami. Świat przyrody rozpędza się w tym miesiącu na dobre i ukazuje nam mnóstwo roślinnych skarbów. Oto 7 gwiazd maja wybranych przez redakcję magazynu Gardeners' World Polska.

Gardeners World Edycja Polska
Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Maj 2022

najpiękniejsze wiosenne rośliny gwiazdy maja Irys Island Sun Fot. Bożka Piotrowska
Fot. Bożka Piotrowska
MOWA KWIATÓW
W wymowie słowa „kosaciec” jest coś przyjemnie satysfakcjonującego, ale pewnie żaden obcokrajowiec zmagający się z szeleszczącą polszczyzną nie przyzna mi racji. Na szczęście te kwiaty można też nazywać irysami, a skojarzenie z mlecznymi cukierkami owiniętymi w jasnoniebieskie papierki nasuwa się natychmiast przy tej odmianie. Słodycze to jednak język uniwersalny.
Irys (Iris) ’Island Sun’
Niska odmiana o sztywnych łodygach. Rozmnażaj późnym latem, dzieląc kłącza na sadzonki ostrym nożem. Sadź je płytko, przy powierzchni ziemi.
Wysokość x Szerokość 30 cm x 30 cm
najpiękniejsze wiosenne rośliny gwiazdy maja kamasja Leichtlina Blue Melody Fot. Bożka Piotrowska
Fot. Bożka Piotrowska
NIEBIAŃSKA DIETA
Okazałe kępki długich i wąskich liści kamasji posadzonych w większych skupiskach naśladują trawiastą łąkę, z której wybijają strzeliste kwiatostany o gwiazdkowatych kwiatach w kolorze ultramaryny z żółtymi pylnikami. Na kamasjowej łączce nie da się co prawda zrobić pikniku, ale oczy można nasycić do woli, a to równie ważny element wiosennej diety każdego ogrodnika.
Kamasja Leichtlina (Camassia leichtlinii) ’Blue Melody’
Kwitnie od końca maja do lipca. Najlepiej rośnie w wilgotnej, próchniczej ziemi. Dla uzyskania efektu kamasjowej łąki posadź około 40 cebulek na 1 m2.
W x S 10-50 cm x 10-50 cm
najpiękniejsze wiosenne rośliny gwiazdy maja szachownica cesarska Lutea i Aurora Fot. Bożka Piotrowska
Fot. Bożka Piotrowska
KORONOWANE GŁOWY
Częściej mówi się na nie „korony cesarskie”, ze względu na wianuszek dzwonkowatych kwiatów ułożonych w coś w rodzaju korony, spod której wydostaje się jeszcze kosmyk zielonych liści. Wszystkie kwiaty, jak na dzwonki przystało, skierowane są w stronę ziemi, więc jeśli chcesz do nich zajrzeć, najlepiej połóż się tuż pod samą szachownicą na ziemi, na plecach. Przy tej gimnastyce możesz niespodziewanie poczuć nieprzyjemny zapaszek. Wydziela go schowana pod ziemią cebula i tym samym podobno odstrasza krety. Najwyraźniej nawet koronowane głowy mają swoje krępujące tajemnice.
Szachownica cesarska (Fritillaria imperialis) ’Lutea’
Odmiana o kanarkowożółtych kwiatach. Cebule posadź jesienią na głębokość 10-15 cm, aby wysokie kwiatostany były dobrze zakotwiczone w ziemi.
W x S 50-100 cm x 10-50 cm
Szachownica cesarska (Fritillaria imperialis) ’Aurora’
Pomarańczowym kwiatom towarzyszą fioletowo- czarne szypułki i taka sama łodyga. Już bardzo wczesną wiosną z ziemi wyrasta zielona rozeta liści, którą warto okryć włókniną na wypadek silniejszych przymrozków.
W x S 50-100 cm x 10-50 cm
najpiękniejsze wiosenne rośliny gwiazdy maja różanecznik Edeltraud i Hachmann s Brasilia Fot. Bożka Piotrowska
Fot. Bożka Piotrowska
BUKIET SMAKÓW
Ślinka cieknie już na sam widok słodkich barw kwitnących różaneczników. Te rośliny wymagają kwaśnej ziemi (pH 4,0-5,0) i jeśli mają rosnąć tuż przy ścianie budynku, należy im specjalnie wymienić podłoże – zaprawy murarskie, gładzie i tynki zawierające wapno w czasie budowy lub remontu domu mogą dostać się do ziemi i zmienić jej odczyn na zasadowy. Takiej gorzkiej pigułki różaneczniki z pewnością nie przełkną.
Różanecznik (Rhododendron) ’Edeltraud’
Karłowa odmiana o fuksjowych kwiatach z bordową plamką – odpowiednia do połączeń z roślinami o chłodnych, fioletowych lub niebieskich kwiatach.
W x S 110 cm x 110 cm
Różanecznik (Rhododendron) ’Hachmann’s Brasilia’
Dla jego łososiowych kwiatów z brzoskwiniową plamką najlepszym towarzystwem będą rośliny o ciepłych, pomarańczowych i żółtych kwiatach.
W x S 150 cm x 150 cm
najpiękniejsze wiosenne rośliny gwiazdy maja lilak pospolity Sensation Fot. Bożka Piotrowska
Fot. Bożka Piotrowska
TEN Z POLEWĄ
Kiedy fioletowy lilak rośnie pojedynczo, często trudno określić, jaki dokładnie ma odcień kwiatów i zapach. Ale kiedy różne odmiany rosną obok siebie, wtedy zaczyna się największa zabawa. Chociaż potrafią różnić się o jeden ton koloru i jedną nutę zapachu, nagle wydają się szalenie różnorodne – tak jak lody malinowe, truskawkowe, wiśniowe i jagodowe. Lilak ‘Sensation’ to ten ze śmietankową polewą.
Lilak pospolity (Syringa vulgaris) ‘Sensation’
Białe obrzeża odróżniają go od innych odmian. Na słonecznym stanowisku kwitnie najbardziej obficie. Rozmnażaj z odrostów korzeniowych pobranych jesienią.
W x S 4 m x 3 m

 Tekst: Łukasz Skop, zdjęcia: Bożka Piotrowska

 

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Maj 2022

Autor
7 najpiękniejszych wiosennych roślin | Gwiazdy maja
7 najpiękniejszych wiosennych roślin | Gwiazdy maja
Gardeners` World. Edycja Polska

Gardeners' World Polska to wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły z magazynu.