Logo
Logo

Kwiaty cebulowe sadzone wiosną – jakie wybrać i gdzie kupić?

Prace ogrodnicze należy ściśle podporządkować zmieniającymi się porami roku – inne czynności pielęgnacyjne wykonujemy wiosną, a inne jesienią. Ta sama zasada obowiązuje odnośnie wysiewu i sadzenia roślin, a przestrzeganie zaleceń zwiększa szansę na uzyskanie wspaniałych plonów i pięknie kwitnących roślin. Warto pamiętać, że część kwiatów cebulowych należy sadzić jesienią np. tulipany, a inne będą dobrze się rozwijać tylko po zasadzeniu wiosną np. begonia, lilia, czy frezja.

Które cebulki kwiatowe warto wybrać, by posadzić je wiosną? Sprawdź jak to zrobić prawidłowo i gdzie kupić cebulki najlepszej jakości!

Artykuł powstał we współpracy z internetowym Sklepem Ogrodniczym Świat Kwiatów, gdzie znajdziesz ponad 1000 odmian kwiatów cebulowych w najlepszych cenach! 

Spis treści
Dlaczego warto uprawiać kwiaty cebulowe w ogrodzie?
Kiedy sadzić cebulki?
Gdzie kupić najlepsze wiosenne cebulki kwiatowe?
Jakie kwiaty cebulowe posadzić w swoim ogrodzie? 15 gatunków, które warto mieć!

Dlaczego warto uprawiać kwiaty cebulowe w ogrodzie?

Kwiaty cebulowe pięknie kwitną, stanowiąc wspaniałą ozdobę każdego ogrodu i zachwycając swoimi niezwykłymi, barwami. Ich dużą zaletą jest łatwość sadzenia i pielęgnacji, ale trzeba pamiętać, że każda roślina ma trochę inne wymagania np. co do jakości podłoża. Pielęgnacja kwiatów cebulowych to przede wszystkim podlewanie i nawożenie, a więc nie wymagają one wielu zabiegów ogrodniczych.

W zależności od gatunku kwiaty cebulowe mogą przybierać przeróżne formy i kolory, dzięki czemu można tworzyć niezwykłe kompozycje w ogrodzie. Wspaniale prezentują się również w doniczkach, czy wazonach. Warto również pamiętać, że kwiaty cebulowe są wieloletnie i odznaczają się dłuższą żywotnością od tych wysiewanych (często jednorocznych), więc będą cieszyć oko nawet przez kilka sezonów. 

Kwiaty cebulowe - cebule - bulwy - kłącza - bulwocebule fot. foto-pixel.web.de - Depositphotos
Fot. foto-pixel.web.de / Depositphotos
Kwiaty cebulowe to duża i bardzo zróżnicowana grupa roślin kwitnących, jednak wbrew wspólnej nazwie, nie wszystkie posiadają cebule. W rzeczywistości to ogólna nazwa, która odnosi się do wszystkich typów podziemnych organów spichrzowych — cebul (lilii, czosnków), kłączy (kanny, irysów), bulw (dalii, begonii, gloriozy, zawilców) i wszystkich form pośrednich, np. bulwocebul (iksji, mieczyków, krokosmii, frezji).

Posadź cebulki wiosną, by zakwitły latem i jesienią!

Sadzenie kwiatów cebulowych powinno się odbywać od połowy wiosny do jej końca (sprawdź szczegółowe terminy dla różnych gatunków). Ziemia musi być już delikatnie ogrzania, a procesy życiowe okolicznych roślin rozpoczęte, co jest informacją, że cebulki kwiatów sobie poradzą, a rośliny mają dostęp do słońca, wody i składników pokarmowych szybko zaczną wzrastać. Najlepiej sadzenie cebulek zaplanować od połowy kwietna do maja. Przy czym konkretne gatunki mogą mieć inny rekomendowany termin. 

Jak to zrobić?

 • Czytaj informacje na opakowaniu
  Przede wszystkim trzeba dobrze wybrać miejsce nasadzenia kwiatów tak, aby nie tylko pięknie się prezentowały, ale miały również zapewnione odpowiednie warunki. Najlepiej sprawdzić informacje na opakowaniu, gdzie podane jest zalecane stanowisko nasadzenia.
 • Zadbaj o dobrą ziemię
  Podłoże powinno być lekkie i żyzne, a dodatkowo należy je odpowiednio przygotować. Kluczowe jest usunięcie chwastów i kamieni oraz dobre spulchnienie ziemi. Dodatkowo podłoże można wymieszać z kompostem lub innym naturalnym nawozem, a nawet z uniwersalną ziemią ogrodową, aby zapewnić roślinom optymalne warunki.
 • Szpiczastym końcem do góry
  Po przygotowaniu podłoża można przystąpić do sadzenia cebulek, wkładając je do niewielkich dołków lub wciskając w ziemię. Należy zwrócić uwagę, aby szpiczasta część znajdowała się u góry, a piętka na dole. Jeśli nie mamy pewności, która strona powinna być u góry, to najlepiej cebulkę położyć bokiem, a roślina sama sobie poradzi. Włożone do podłoża cebulki należy delikatnie przysypać ziemią.
 • Zachowaj głębokości i odstępy
  Głębokość nasadzenia i odstęp między roślinami zależy od wielkości cebulki, a najłatwiej przyjąć, że głębokość powinna wynosić trzykrotną wartość wysokości cebulki, a odstęp między roślinami powinien być równy trzykrotności średnicy cebulki. 
Kwiaty cebulowe sadzone wiosną, a kwitnące latem są jednymi z najpiękniejszych i dających najwięcej satysfakcji. Wystarczy posadzić je wczesną wiosną, gdy zima odchodzi powoli z naszego ogrodu, a pewnego słonecznego letniego dnia pojawią się w pełnym rozkwicie!

Gdzie kupić najlepsze wiosenne cebulki kwiatowe?

Kupując cebulki kwiatowe tak, jak i inne materiały siewne należy kierować się przede wszystkim ich jakością. Ważny jest również wybór odpowiedniego sklepu ogrodniczego. Kupując w sprawdzonym sklepie ogrodniczym, zyskasz pewność, ze produkt będzie zgodny z opisem, a cebulki będą prawidłowo przechowywane, co ma ogromny wpływ na ich jakość, a co za tym idzie również na siłę wzrostową i wygląd roślin. Najlepszym wyborem są internetowe sklepy ogrodnicze, gdzie znajdziesz bogatą ofertę cebulek kwiatowych oraz innych akcesoria ogrodniczych, co umożliwi kupienie wszystkich produktów w jednym miejscu.

Wybierając sklep z cebulkami kwiatowymi kieruj się znaną marką, wieloletnim doświadczeniem i pozytywnymi opiniami innych ogrodników, które łatwo znajdziesz w sieci!

Internetowy sklep ogrodniczy Świat Kwiatów działa na polskim rynku już od wielu lat. Przez ten czas obsłużyliśmy tysiące zadowolonych klientów, którzy skorzystali z naszej bardzo bogatej oferty nasion, akcesoriów ogrodniczych, nawozów, a także cebulek i sadzonek. Nasi użytkownicy, zadowoleni z profesjonalnej, bezproblemowej i szybkiej obsługi, a także wysokiej jakości towarów, bardzo często powracają po kolejne zamówienia.

Najpopularniejsze kwiaty cebulowe do nasadzeń wiosennych | 15 gatunków, które warto mieć w ogrodzie

Wybierając cebulki kwiatowe najlepiej kierować się własnym gustem oraz stylem, w jakim utrzymany jest ogród. Dzięki temu kwiaty będą się wspaniale komponowały z pozostałą roślinnością i sprawią Ci dużo radości swym wyglądem. Poza dobrze znanymi Ci gatunkami kwiatów warto również posadzić coś zupełnie innego, aby zobaczyć efekt. Oto 15 gatunków najpopularniejszych kwiatów cebulowych sadzonych wiosną, a kwitnących latem i jesienią.

Poniżej przygotowaliśmy dla Was 15 najczęściej kupowanych kwiatów cebulowych sadzonych wiosną, które warto wybrać do ogrodu. Wybierz coś dla siebie i posadź je w ogródku! W internetowym sklepie ogrodniczym ŚwiatKwiatów.pl znajdziesz ponad 1000 odmian kwiatów cebulowych w najlepszych cenach!

cebulki begonii
Cebulki begonii
Begonia – charakteryzuje się wspaniałymi kwiatami i długim okresem kwitnienia. Nadaje się na rabaty i jako ozdoba oczek wodnych. Sadzenie w drugiej połowie maja zapewnia najlepszy wzrost.
Kup cebulki begonii online!
Cebulki calli
Cebulki calli
Calla – czyli popularna kalia o wspaniałych kwiatach w nietuzinkowym kształcie i pięknych barwach. Może dorastać nawet do 120 cm, tworząc efektowne skupiska. Poszczególne odmiany różnią się wysokością, barwą kwiatów i liści oraz kształtem.
Kup cebulki calli online!
Cebulki dalii
Cebulki dalii
Dalia – w zależności od odmiany różnią się wysokością, wybarwieniem i kształtem kwiatów, niezmiennie zachwycając swym wyglądem. Wspaniale prezentują się w ogrodzie, ale można je również wykorzystać w bukietach. Dalie warto dodatkowo zasilić nawozem, aby wyrosły piękne i silne.
Kup cebulki dalii online!
Cebulki frezji
Cebulki frezji
Frezja – niezwykle efektowna roślina o wspaniałym wybarwieniu kwiatów. Kwitnienie przypada na lipiec i sierpień, zapewniając wspaniałą ozdobę letniego ogrodu. Frezje można sadzić, gdy skończą się przymrozki.
Kup cebulki frezji online!
Cebulki gloksynii
Cebulki gloksynii
Gloksynia – niewielka roślina, która pięknie się prezentuje w ogrodzie i w doniczkach. Posiada efektowne, duże kwiaty, często o wielokolorowym wybarwieniu. Wymaga zimowania w pomieszczeniu ze względu na niską odporność na mrozy.
Kup cebulki gloksynii online!
Sadzonki irysów
Sadzonki irysów
Irys – dorasta do 60 – 90 cm i wspaniale prezentuje się w większych skupiskach. Najbardziej znana jest odmiana o fioletowych kwiatach, ale dostępne są również odmiany o wybarwieniu żółtym, kremowym, bordowym, różowym, czy pomarańczowym.
Kup sadzonki irysów online!
Cebulki iksji
Cebulki iksji
Iksja – dorasta do około 60 cm. Kwitnie w czerwcu i lipcu, obsypując się kwiatami w kolorach zależnych od odmiany. Iksja bardzo dobrze wygląda sadzona w grupach, zwłaszcza w zestawieniu z innymi gatunkami, ale może być z powodzeniem uprawiana także w pojemnikach. 
Kup cebulki iksji online!
Cebulki jaskrów
Cebulki jaskrów
Jaskier – posiada wspaniałe kwiaty, wyglądem przypominające różę. Występuje w wielu wybarwieniach, co pozwala na tworzenie wspaniałych kompozycji. Jaskier nie może zimować w gruncie i na ten okres należy go przenieść w miejsce zabezpieczone przed mrozem.
Kup cebulki jaskrów online!
Sadzonki kanny
Sadzonki kanny
Kanna – w zależności od odmiany może osiągać nawet powyżej 150 cm wysokości. Wspaniale prezentuje się w większych skupiskach, dzięki dużym liściom i niezwykłym kształtom kwiatów o pięknym wybarwieniu. Długi okres kwitnienie (od lipca do późnej jesieni) zapewnia ozdobę ogrodu
Kup sadzonki kanny online!
Cebulki krokosmii
Cebulki krokosmii
Krokosmia – posiada długie, podłużne liście i niesamowite kwiatostany w formie kłosów, wyrastające na pojedynczych pędach, górujących nad liśćmi. Kwitnienie trwa od lipca do września, obsypując roślinę jaskrawo wybarwionymi kwiatami.
Kup cebulki krokosmii online!
Cebulki lilii
Cebulki lilii
Lilia – znanych jest około 100 gatunków tych efektownych kwiatów. Poszczególne odmiany różnią się wysokością, wybarwieniem i kształtem kwiatów. Odznaczają się wspaniałym, intensywnym zapachem.
Kup cebulki lilii online!
Cebulki mieczyków
Cebulki mieczyków
Mieczyk – niezwykle popularny w ogrodach ze względu na piękne kwiaty o intensywnej barwie. Kłosowate kwiatostany osadzone są na łodydze, zapewniając spektakularny widok, szczególnie w większych skupiskach. Kwitnie latem i może osiągnąć od 70 do 120 cm wysokości.
Kup cebulki mieczyków online!
Sadzonki pustynników
Sadzonki pustynników
Pustynnik – może wzrastać nawet do 2 metrów wysokości. Groniaste kwiatostany wzrastają ponad pozostałe części rośliny, zachwycając swym nietypowym wyglądem.
Kup sadzonki pustynników online!
Cebulki tuberozy
Cebulki tuberozy
Tuberoza – piękny kwiat o wspaniałym, mocnym zapachu. Pęd z efektownym kwiatostanem może wyrastać nawet do 1 metra wysokości. Kwiaty o kremowobiałej barwie i słodkim zapachu przyciągają motyle i owady zapylające.
Kup cebulki tuberozy online!
Cebulki tygrysówki
Cebulki tygrysówki
Tygrysówka – Posiada luźne kwiatostany o ciekawym wybarwieniu środka, dzięki czemu roślina prezentuje się bardzo egzotycznie. Kwitnienie od lipca do września, zapewnia wspaniały wygląd letniemu ogrodowi.
Kup cebulki tygrysówki online!

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: bandd / Depositphotos oraz Albrecht Fietz i Alexas_Fotos / Pixabay, zdjęcia kwiatów cebulowych: Sklep Ogrodniczy Świat Kwiatów oraz iBulb

SKLEP Świat Kwiatów

Artykuł powstał we współpracy z internetowym Sklepem Ogrodniczym Świat Kwiatów, gdzie znajdziesz ponad 1000 odmian kwiatów cebulowych w najlepszych cenach!

Autor
Kwiaty cebulowe sadzone wiosną – jakie wybrać i gdzie kupić?
Kwiaty cebulowe sadzone wiosną – jakie wybrać i gdzie kupić?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)