Czego nie można robić na działkach w ROD
Własna działka w rodzinnym ogrodzie działkowym (ROD) i korzystanie z jej walorów wypoczynkowych i przyrodniczych, wiąże się także z koniecznością przestrzegania przez działkowców zasad określonych w ustawie i regulaminie ROD. Każdy działkowiec powinien zatem wiedzieć dokładnie, co wolno, a czego nie wolno robić na terenie ogrodu działkowego.
Właściwa funkcja działki
Najwięcej wytycznych zawartych w regulaminie ROD oraz w ustawie dotyczy sposobu korzystania z działki, jej zagospodarowania oraz zachowania na terenie ROD. Kluczowe obostrzenia w tej materii to przede wszystkim całkowity zakaz prowadzenia na działce działalności gospodarczej oraz innej działalności zarobkowej lub wynajmowania części lub całej działki. Ponadto, działka nie może być wykorzystywana do zamieszkiwania (czyli stałego przebywania na niej z zamieram skupienia i realizacji swoich spraw życiowych), a altana działkowa na terenie działki nie jest obiektem mieszkalnym i przebywanie w niej nie może być podstawą do urzędowego potwierdzania czasowego, bądź stałego pobytu.
Użytkowanie działki zgodnie z regulaminem
Oprócz ustawowych wskazań związanych z wykorzystaniem działki, trzeba brać pod uwagę wytyczne regulaminu związane z kwestiami porządkowymi, czy uprawą działki lub zasadami współżycia społecznego. Czego nie wolno robić działkowcowi oraz osobom znajdującym się na terenie ROD i działek?
Działkowcom oraz osobom znajdującym się na terenie ROD zabrania się w szczególności:
|
Regulamin mówi również o tym, że działkowiec powinien tak korzystać z działki, aby nie stwarzać zagrożeń lub utrudnień w korzystaniu z działek przez sąsiadów. Przepisy nie mówią wprost, iż na działce nie można grillować lub organizować ognisk, jednakże muszą być zachowane wszelkie wymogi przepisów przeciwpożarowych oraz zasad współżycia społecznego.
Więcej w artykule: Prawa i obowiązki działkowca ROD
Ochrona roślin
Przepisy wspominają również o właściwym stosowaniu i doborze środków ochrony roślin, które powinny być używane (po poinformowaniu o tym sąsiadów) zgodnie z zaleceniami na opakowaniach. Ponadto, zaleca się, by stosować głównie preparaty naturalne lub biologiczne. Należy pamiętać, że nieodpowiedzialnie stosowane środki ochrony roślin mogą szkodzić otoczeniu (ludziom, pszczołom, środowisku) i samym osobom je stosującym. Wszelkie zabiegi wykonywać więc można tylko preparatami dopuszczonymi do obrotu handlowego w naszym kraju i tylko w przypadku, gdy możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa dla ludzi i upraw na własnej i sąsiednich działkach.
Fot. zoosnow/Pixabay |
Zwierzęta hodowlane na działce
Zgodnie z regulaminem, na działce, z zachowaniem odpowiednich warunków sanitarnych, można hodować gołębie kury i króliki, których dopuszczalną liczbę określa zarząd ROD. Hodowla gołębi wymaga zgody walnego zebrania, nie można więc samowolnie zainstalować sobie gołębnika na altanie.
Osobną sprawą jest hodowla pszczół, która wymaga zgody walnego zebrania i może być prowadzona tylko przez koło pszczelarzy w zbiorowej (wydzielonej z terenu wspólnego ROD) pasiece, otoczonej żywopłotem lub ekranem o wysokości 3 m.
Zabronione uprawy roślin
Zakaz uprawy określonych roślin wynika wprost z prawa obowiązującego na terenie Polski. Dlatego też, na działce w ROD zabroniona jest np. hodowla maku, konopi indyjskich oraz innych roślin, których uprawy zakazuje prawo.
Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe: mbroms/Fotolia
Komentarze