Logo
Logo

Czego nie można robić na działkach? Lista zakazów | Przepisy ROD

Własna działka w rodzinnym ogrodzie działkowym (ROD) i korzystanie z jej walorów wypoczynkowych i przyrodniczych, wiąże się także z koniecznością przestrzegania przez działkowców zasad określonych w ustawie i regulaminie ROD. Każdy działkowiec powinien zatem wiedzieć dokładnie, co wolno, a czego nie wolno robić na działce i na terenie ogrodu działkowego.

Spis treści
Jakie jest przeznaczenie działki ROD?
Jak użytkować działkę zgodnie z regulaminem?
Jak dbać o rośliny?
Jakie zwierzęta można hodować na działce?
Czego nie można sadzić na ROD?

Właściwa funkcja działki

Najwięcej wytycznych zawartych w regulaminie ROD oraz w ustawie dotyczy sposobu korzystania z działki, jej zagospodarowania oraz zachowania na terenie ROD.

Kluczowe obostrzenia w tej materii to przede wszystkim całkowity zakaz prowadzenia na działce działalności gospodarczej oraz innej działalności zarobkowej lub wynajmowania części lub całej działki.

Ponadto, działka nie może być wykorzystywana do zamieszkiwania (czyli stałego przebywania na niej z zamieram skupienia i realizacji swoich spraw życiowych), a altana działkowa na terenie działki nie jest obiektem mieszkalnym i przebywanie w niej nie może być podstawą do urzędowego potwierdzania czasowego, bądź stałego pobytu.

Użytkowanie działki zgodnie z regulaminem

Oprócz ustawowych wskazań związanych z wykorzystaniem działki, trzeba brać pod uwagę wytyczne regulaminu związane z kwestiami porządkowymi, czy uprawą działki lub zasadami współżycia społecznego. Czego nie wolno robić działkowcowi oraz osobom znajdującym się na terenie ROD i działek?

Działkowcom oraz osobom znajdującym się na terenie ROD zabrania się w szczególności:

 • zanieczyszczania działek, alejek, dróg, rowów melioracyjnych, terenów przylegających do działki oraz otoczenia ogrodu wszelkimi odpadami, w tym pochodzącymi z działki, np. gałęzie, chwasty

 • wrzucania do ogrodowych pojemników na śmieci części roślin oraz nie pochodzących z działki odpadów komunalnych 

 • gromadzenia i przechowywania na działce przedmiotów niepotrzebnych do uprawy (korzystania z działki), a obniżających jej estetyczny wygląd, a także wszelkich odpadów, w tym nie pochodzących z działki 

 • stawiania szop, komórek, toalet wolnostojących itp.

 • spalania na terenie ROD wszelkich odpadów i resztek roślinnych 

 • wjazdu na teren ROD osobowymi pojazdami mechanicznymi oraz hodowli gołębi bez zgody walnego zebrania ROD 

 • parkowania na terenie ROD, poza wyznaczonymi do tego celu miejscami postojowymi, wszelkich pojazdów mechanicznych bez zgody walnego zebrania ROD 

 • mycia i naprawiania na terenie ROD – także na miejscach postojowych – wszelkich pojazdów mechanicznych 

 • polowania, detonowania petard i innych ładunków wybuchowych oraz strzelania z wszelkiej broni, w tym także z pneumatycznej, na terenie ROD

 • wprowadzania i trzymania na terenie ROD psów bez smyczy i kagańca oraz stałego utrzymywania kotów i psów na działce 

 • naruszania, zmieniania infrastruktury ogrodowej, a w szczególności budowania bram i furtek w ogrodzeniu zewnętrznym

 • sadzenia, a także usuwania lub przycinania drzew i krzewów na terenach ogólnych ROD lub na innych działkach (z wyjątkiem przypadków określonych w regulaminie) 

 • prowadzenia na działce uprawy jednorodnej o charakterze produkcyjnym 

 • wstępu na inną działkę pod nieobecność jej użytkownika lub jego rodziny

Regulamin mówi również o tym, że działkowiec powinien tak korzystać z działki, aby nie stwarzać zagrożeń lub utrudnień w korzystaniu z działek przez sąsiadów. Przepisy nie mówią wprost, iż na działce nie można grillować lub organizować ognisk, jednakże muszą być zachowane wszelkie wymogi przepisów przeciwpożarowych oraz zasad współżycia społecznego.

Więcej w artykule: Prawa i obowiązki działkowca ROD

Ochrona roślin

Przepisy wspominają również o właściwym stosowaniu i doborze środków ochrony roślin, które powinny być używane (po poinformowaniu o tym sąsiadów) zgodnie z zaleceniami na opakowaniach.

Ponadto na działce w ROD, zaleca się, by stosować głównie preparaty naturalne lub biologiczne.

Należy pamiętać, że nieodpowiedzialnie stosowane środki ochrony roślin mogą szkodzić otoczeniu (ludziom, pszczołom, środowisku) i samym osobom je stosującym.

Wszelkie zabiegi wykonywać więc można tylko preparatami dopuszczonymi do obrotu handlowego w naszym kraju i tylko w przypadku, gdy możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa dla ludzi i upraw na własnej i sąsiednich działkach.

Gołębnik na działce zoosnow Pixabay

Fot. zoosnow/Pixabay

Zwierzęta hodowlane na działce

Zgodnie z regulaminem, na działce, z zachowaniem odpowiednich warunków sanitarnych, można hodować gołębie kury i króliki, których dopuszczalną liczbę określa zarząd ROD. Hodowla gołębi wymaga zgody walnego zebrania, nie można więc samowolnie zainstalować sobie gołębnika na altanie.

Osobną sprawą jest hodowla pszczół, która wymaga zgody walnego zebrania i może być prowadzona tylko przez koło pszczelarzy w zbiorowej (wydzielonej z terenu wspólnego ROD) pasiece, otoczonej żywopłotem lub ekranem o wysokości 3 m.

Zabronione uprawy roślin

Zakaz uprawy określonych roślin wynika wprost z prawa obowiązującego na terenie Polski. Dlatego też, na działce w ROD zabroniona jest np. hodowla maku, konopi indyjskich oraz innych roślin, m.in. inwazyjnych, których uprawy zakazuje prawo.

Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe: mbroms/Fotolia

Chcesz wiedzieć więcej o działkach: budowie altany, uprawie roślin, itd. oraz o prawach i obowiązkach członka PZD? Sprawdź wszystkie artykuły o ROD!
Autor
Czego nie można robić na działkach? Lista zakazów | Przepisy ROD
Czego nie można robić na działkach? Lista zakazów | Przepisy ROD
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (18)
 

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość Radecka

25-04-2023 11:39

Zakładając kamerkę, trzeba wystawić tabliczkę, że takowa istnieje ???

Gość piotr klimaszewski

13-09-2020 17:16

witam mam dzialke ROD na niej jest drewniana altana wokol niej rosna paprocie i smierdzi fekaliami mocno co mam zrobic z tym problemem gdy latem i caly rok smierdzi? piotr k Poznan.

Gość Mirosława Antoniewicz

24-05-2020 19:35

czy jest obowiązek koszenia trawnika ? Zamierzałam odpowiedzieć na nawoływanie ekologów i pszczelarzy urządzając łąkę dla pszczół na kawałku ogrodu. Będę wdzięczna za odpowiedź.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl