Zwalczanie pchełki kapuścianej

Zwalczanie pchełki kapuścianej Alexsandr31 Pixabay

Pchełka kapuściana, choć niewielkich rozmiarów, potrafi wyrządzić duże szkody w uprawach warzyw kapustnych. Dowiedz się, jak skutecznie ją zwalczać.

Posłuchaj
00:00
15
Pchełka kapuściana to drobny (3mm długości), skaczący chrząszcz o ciemnym zabarwieniu ciała. Posiada lśniące pokryty skrzydeł. Zimuje postać dorosła w ściółce, w glebie i pod pozostawionymi resztami roślinnymi.

Szkodliwość
Chrząszcze wygryzają w liściach otwory o wielkości zbliżonej do swojego ciała. Największe zagrożenie stanowią dla młodych roślin – np.: w fazie produkcji rozsady. Dodatkowo ich larwy żerują na korzeniach, osłabiając warzywa.

Zwalczanie
Progiem zagrożenia, po przekroczeniu którego powinno się zastosować środki ochrony, są 2-4 pchełki na 1m² upraw. Wybór preparatów do zwalczania szkodnika jest duży (można wykorzystać m.in. Decis, który zwalcza także bielinka). Profilaktycznie zaleca się opryskiwanie warzyw ekologicznymi gnojówkami (w tym przypadku dobrze sprawdza się wrotycz i pomidor).

Rośliny powinno się nawadniać w czasie długo utrzymującej się bezdeszczowej pogody (warzywa są silniejsze, a pchełka słabiej się rozmnaża, gdyż lubi ciepłe, suche warunki). W pewien sposób szkodnika można ograniczyć także przez wieszanie w warzywniaku tabliczek lepowych. Warto także prowadzić uprawy współrzędne – rośliny odstraszające to m.in. kocimiętka, sałata i szpinak.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Alexsandr31/Pixabay


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Szybkie porządki w ogrodzie? Z tymi akumulatorowymi urządzeniami STIHL pójdzie jak z płatka
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści