Pchełka kapuściana to drobny (3mm długości), skaczący chrząszcz o ciemnym zabarwieniu ciała. Posiada lśniące pokryty skrzydeł. Zimuje postać dorosła w ściółce, w glebie i pod pozostawionymi resztami roślinnymi.
Szkodliwość
Chrząszcze wygryzają w liściach otwory o wielkości zbliżonej do swojego ciała. Największe zagrożenie stanowią dla młodych roślin – np.: w fazie produkcji rozsady. Dodatkowo ich larwy żerują na korzeniach, osłabiając warzywa.
Zwalczanie
Progiem zagrożenia, po przekroczeniu którego powinno się zastosować środki ochrony, są 2-4 pchełki na 1m² upraw. Wybór preparatów do zwalczania szkodnika jest duży (można wykorzystać m.in. Decis, który zwalcza także bielinka). Profilaktycznie zaleca się opryskiwanie warzyw ekologicznymi gnojówkami (w tym przypadku dobrze sprawdza się wrotycz i pomidor).
Rośliny powinno się nawadniać w czasie długo utrzymującej się bezdeszczowej pogody (warzywa są silniejsze, a pchełka słabiej się rozmnaża, gdyż lubi ciepłe, suche warunki). W pewien sposób szkodnika można ograniczyć także przez wieszanie w warzywniaku tabliczek lepowych. Warto także prowadzić uprawy współrzędne – rośliny odstraszające to m.in. kocimiętka, sałata i szpinak.
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Alexsandr31/Pixabay
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.