Logo

Cebula sadzona tylko w tym terminie będzie duża i odporna na szkodniki. To nie wrzesień

Cebula, to jedno z tych warzyw, które jest sadzone niemal w każdym ogrodzie. Zarówno ta wiosenna, jak i ozima jest doskonałym dodatkiem do sałatek, dań mięsnych czy jako ozdoba kanapek z pomidorem czy ogórkiem. Cebula z sadzenia ozimego powinna być przełożona do próchniczej ziemi, która będzie zasilała ją przez cały okres rozrostu. Jak głęboko należy ją sadzić? Na około 2-3 cm głębokości, gdzie w rządku będzie ustawiona co około 7-8 cm. To optymalna powierzchnia, która pozwoli na lepszy rozrost rośliny. Na jakim podłożu powinna się znajdować? Najlepiej na takim, na którym wcześniej rosły pomidory czy też kapusta i jarmuż.

Jeżeli chcecie, aby cebula ozima dała naprawdę dobre plony, zasilcie ziemię mączką bazaltową lub ziemią okrzemkową. W pierwszej kolejności pamiętajcie, że należy wybrać stanowisko dość bezwietrzne, a jeżeli jest to skrajnie niemożliwe, przykryjmy ziemię agrowłókniną, którą dodatkowo ustabilizujemy kamieniami lub specjalnymi haczykami do podłoża. Warto wspomnieć o spulchnianiu międzyrzędzi, co dodatkowo wspomaga rozwój rośliny. Kluczem jest dobre napowietrzenie gleby. Co jednak z terminem? Niestety przy zmianach klimatycznych, jakie zachodzą regularnie, warto wziąć pod uwagę inny, niż z reguły rekomendowany.

W jakim terminie sadzić cebulę, aby była duża i pozbawiona śladów po szkodnikach?

Z reguły wrzesień lub początek października, to były terminy, w których sadziłam cebulę. Sprawdzało się to w latach 2000-2015, jednak obecnie zmieniłam go. Dlaczego?

Głównym powodem są temperatury na przełomie tych dwóch miesięcy. W tym okresie bardzo szybko po posadzeniu, wyrastał niewielki szczypior. Zdarzało się, że sięgał nawet kilkunastu centymetrów, gdy pogoda sprzyjała.

Zastanawiacie się, czy to źle? Niestety tak. Po nadejściu przymrozków, bardzo szybko marniał, a mój plon przymarzał, a częściowo gnił. Teraz nie mam już tego problemu, od kiedy przełożyłam sadzenie na termin listopadowy.

Szczypior nie zdąży wyrosnąć, a moje zbiory są znacznie smaczniejsze, większe i pozbawione szkodników. Taką cebulę zbierzecie na przełomie maja i czerwca. To optymalny termin, który serdecznie polecam z własnego doświadczenia.

Co można sadzić obok cebuli? Najlepsze sąsiedztwo, które jej sprzyja

Jak wspominałam wcześniej, warto przewidzieć takie miejsce dla cebuli, gdzie wcześniej rosły pomidory czy rośliny kapustne. Ziemia będzie na tyle zasobna w składniki mineralne, że cebula doskonale sobie poradzi. Zasilanie obornikiem czy kompostem jest zawsze mile widziane, jednak w granicach normy. Ważne jest, aby przestrzegać sąsiedztwa warzyw, które pomoże nam zarówno przy sadzeniu wiosennym, jak i tym ozimym.

Jakie zioła warto posadzić obok cebuli?

  • Rumianek - to doskonałe zioło, które jest stosowane w stanach napięcia miesiączkowego czy też nerwowego,
  • Mięta - nieco ekspansywna roślina, która tutaj potrafi uchronić cebulę przed śmietką cebulanką,
  • Cząber - to pyszne zioło, które zapobiega nadmiernej fermentacji jelitowej w organizmie.

Jakie warzywa warto posadzić obok cebuli?

  • Brokuł - wzajemnie stymuluje swój wzrost, razem z innymi kapustnymi czy cebulą,
  • Kalarepa - między kalarepą posadźmy cebulę, która będzie dodatkowo chronić ją przed szkodnikami,
  • Marchew - dobrze znana cebula jest remedium na groźnego szkodnika marchwi, czyli połyśnicę marchwiankę,
  • Jarmuż - podobnie jak inne kapustne, doskonale współgra przy sąsiedztwie cebuli,
  • Brukselka - w pierwszej fazie wzrostu cebula pozwala na odpędzenie mszyc, które zajmują pędy brukselki.

Zdjęcie tytułowe: Melanie/Andrei / AdobeStock

 

Autor
Cebula sadzona tylko w tym terminie będzie duża i odporna na szkodniki. To nie wrzesień
Cebula sadzona tylko w tym terminie będzie duża i odporna na szkodniki. To nie wrzesień
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl