Jesienią ściółkuję borówkę tylko tak. Zapomnijcie o popularnej rzeczy, która hamuje jej rozwój

ściółkowanie borówki amerykańskiej przed zimowaniem

Mam kilkanaście krzaków różnych odmian, które potrafią wygenerować kilka kilogramów tych przepysznych owoców. Zjadamy je bezpośrednio na surowo, jak i w postaci dżemów czy kompotów. Pamiętam, aby odpowiednio je przycinać oraz nawozić, aby miały kwaśne oraz torfowe podłoże. Jednym ze sposobów, który pozwolił mi uzyskać zadowalające efekty jest nawóz płynny ze zsiadłego mleka czy serwatki. Rozcieńczam ją w proporcji 1:3 z wodą i pozwalam, aby nawodniła cały krzak. Robię tak raz w tygodniu w sezonie zbiorów.

Posłuchaj
00:00

Jeżeli borówki zasychają na krzaku, konieczne jest dogłębne podlewanie do korzeni. Zarówno w przypadku donicy, jak i podłoża w gruncie. Odczekajcie kilka dni, a owoce ponownie nabiorą blasku i koloru. Po okresie wysilonego wzrostu i dojrzewania owoców, należy zaopiekować się krzewami przed zimą. Nigdy nie zapominam o prawidłowym ściółkowaniu, które zapewnia mi zbiory wiadrami. Nie popełniam też tego błędu, co większość działkowców. Jeżeli chcecie przekonać się, o co dokładnie chodzi, sprawdźcie w mojej poradzie poniżej.

W jaki sposób ściółkować borówkę amerykańską przed zimą?

Borówka amerykańska to roślina, która pozornie jest niewymagająca. Kwaśne podłoże, torf oraz nawozy naturalne sprawiają, ze ma jak w raju. Tuż po zakończeniu sezonu, wymieniam korę oraz ściółkę z igliwia czy resztek szyszek.

Jak skomponować nowe podłoże?

Komponuję nowe podłoże, którym dokładnie przykrywam krzewy. Znajdziecie w nim przemielone resztki kory iglastej, szyszek różnych odmian oraz kawałki torfu. Wymieniam, aby nie blokowało podłoża oraz zabezpieczało przed niekorzystnymi warunkami z środowiska.

Warstwa nie może być ani za cienka, ani za gruba - w przeciwnym wypadku tuż przy korzeniach zacznie pojawiać się pleśń. Innym błędem, który jest popełniany przez niektórych działkowców, to stosowanie ciemnej folii ogrodniczej, chroniącej przed chwastami. Niestety ogranicza to prawidłowe formowanie korzeni pod ziemią i w efekcie zaczynają deformować się.

Czy borówkę amerykańską możemy uprawiać w donicach?

Borówka amerykańska uprawiana w donicach może być stawiana w ogrodach, na balkonach czy tarasach. Osobiście w swojej uprawie mam przede wszystkim te rosnące w zagajniku z korą, jak i te w donicach.

Te ostatnie mam na tarasie, które doskonale znoszą warunki w ograniczonej donicy. Jest jednak kilka zasad, o których warto pamiętać, aby ta uprawa miała rację bytu. Przede wszystkim musimy zadbać o to, aby pojawiały się zapylacze. To one przenoszą pyłek z jednej borówki na drugą, umożliwiając pojawienie się owoców.

Jakie odmiany wybierać do uprawy doniczkowej?

Warto mieć dwie odmiany, do zapylania krzyżowego. Które nadają się do uprawy doniczkowej? Przede wszystkim Aino, Polaris oraz North Country.

Pierwsza z nich dorasta do 70-80 cm wysokości, natomiast druga jest nieco wyższa, bo do 120 cm. Ostatnia to odmiana odporna na mróz, co zdecydowanie jest plusem przy takiej uprawie. Przy sadzeniu borówek w donicach, należy pamiętać także o otworze odpływowym czy drenażu z pomocą keramzytu.

Ziemia do borówek będzie optymalna - wierzch wysypcie korą lub resztkami szyszek z lasu. Mogą być to także trociny z drzew iglastych, które dobrze poradzą sobie z utrzymanie wilgoci w podłożu borówki.

Zdjęcie tytułowe: Nungning20/ AdobeStock

Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści