Cukinię zbieram co 2 dni. Nie nadążam z przetworami, a to dzięki odżywce z tego odpadku

zbiór żółtej i zielonej cukinii z działki i wiadro z naturalnym nawozem z resztek

Mój ogród jest pełen warzyw i owoców. Nie wyobrażam sobie, aby było inaczej. W tym roku postawiliśmy na paprykę, pomidory oraz cukinię. Razem w rodzinie jesteśmy wielkimi fanami leczo do słoików, dlatego nie może zabraknąć do niego ekologicznych produktów. Chrupiące, bardzo soczyste i niezmiennie pyszne bez dodatku sztucznych nawozów czy innych wzmacniaczy. Od kilkudziesięciu lat prowadzimy rodzinną działkę, gdzie znajdziecie przekrój polskich odmian oraz starych sadzonek czy drzew. Tegoroczne zbiory są większe i lepsze, gdyż pogoda pozwoliła utrzymać bilans wody oraz promieni słonecznych na odpowiednim poziomie.

Posłuchaj
00:00
21

W poprzednich latach stawialiśmy na podniesione grządki, jednak teraz powróciliśmy do sadzenia w gruncie. Z pomocą permakultury staramy się zawsze urozmaicić glebę tak, aby mogła odpowiedzieć na zapotrzebowania roślin uprawnych, które się w niej znajdują. Zasobna w azot, potas, magnez oraz krzem pozwala rozwinąć im "skrzydła" i nie naraża na zanikanie odporności na choroby grzybowe. U nas praktycznie one nie występują - jeżeli roślina z siewki wybierze sobie konkretne miejsce do rozrostu, nigdy jej nie przesadzam i pozwalam dyktować rytm. Co zrobić, aby jak ja, zbierać cukinię prawie co 2 dzień? To bardzo proste, sprawdźcie moje porady poniżej:

Co zrobić, aby cukinie obradzały co 2 dzień? Wystarczy ta mieszanka z odpadku

Moja mieszanka to doświadczenie dziadka i mamy, które owocuje do dzisiaj. Dzięki temu zbieramy znacznie więcej, niż nasi sąsiedzi, którzy tego nie praktykują. Podpowiem wam, abyście i wy mogli zrobić zapasy na zimę z własnego ogrodu.

Zbierzcie łupiny czosnku, łupiny cebuli białej oraz czerwonej. Przełóżcie je do słoika i zalejcie letnią wodą, Odstawcie na około tydzień w ciepłe miejsce - możecie delikatnie otworzyć słoik, aby mógł ulotnić się gaz. Sfermentowana mieszanka to świetna mikstura do rozcieńczenia pod cukinię.

Jeżeli chcecie, aby była jeszcze wyrazistsza, zbierzcie z działki młodą pokrzywę i dodajcie do całości. Rozcieńczcie gotową mieszankę 1:1 z wodą i podlewajcie przynajmniej 2x w tygodniu. To pozwoli na uzupełnienie braków w glebie i da niezłą pożywkę dla rodziny dyniowatych.

Dlaczego cukinia gnije na krzaku? To powód

Cukinia należy do roślin z rodziny dyniowatych. Charakteryzuje się długim owocem, który ma delikatna i bardzo soczyste wnętrze. Znajdziemy tam również gąbczasty miąższ wraz z nasionami, które można wykorzystać na kolejny sezon ogrodniczy.

Zdarza się, że przestrzegacie wszystkich zaleceń, a cukinia gnije na krzaku? O co dokładnie chodzi i jakie procesy zachodzą? Najprawdopodobniej to problem zapylaczy. Nie zawsze każdy żeński kwiat zostaje zapylony - wtedy wykreowany owoc nie dorasta do odpowiednich rozmiarów i gnije lub odpada.

Warto oderwać męski kwiat i potrzeć nim o żeńskie odpowiedniki. W ten sposób będziecie mieli pewność, ze są odpowiednio zapylone. Tak się dzieje najczęściej w uprawach balkonowych - serdecznie polecam tę metodę, aby wasze cukinie nie zmarnowały się i urosły zdrowe i jędrne.

Innym problemem jest przelanie - owszem, to żarłoczna roślina, podobnie jak dynia, jednak nie można doprowadzać do tego, by korzenie pływały. Gnicie od spodu będzie zauważalne w brązowiejących liściach. Spróbujcie podlewać ją rzadziej, a dogłębniej. 

Zdjęcie tytułowe: Lena Lir/ AdobeStock

Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści