Logo
Logo

W owocach wiśni pojawiały się charakterystyczne dziurki? Tylko tą metodą odstraszysz te muszki

W moim ogrodzie przez wiele lat było mnóstwo drzewek wiśniowych. Jedna z nich była posadzona jeszcze w latach 50-tych, która dożyła sędziwego wieku. Miała najpyszniejsze owoce, które zawsze przewyższały te sklepowe. Soczyste, bardzo aromatyczne o zwartym miąższu. Mowa o "Wielkiej Szklance", dość wczesnej wiśni, która ma swoje wyjątkowe walory - zarówno smakowe, jak i ozdobne. Przez długi czas była odporna na choroby grzybowe oraz szkodniki. Z biegiem lat osłabła i była podatna na muszki w typie nasionnicy trześniówki oraz mszyc. Nie poddawaliśmy się jednak i kontynuowaliśmy jej uprawę.

Kolejną z wiśni jest Goryczka Królewska oraz Łutówka. Obie mają wspaniałe, spore owoce, które nadają się do dżemów oraz konfitur. Uwielbiam robić z nich także kwaśne chutneye do mięsa czy pasztetu. Zbieramy całe kosze wiśni, gdyż podsypujemy je skoszoną trawą oraz filcem z trawnika, Dodatkowo za Nawóz robi gnojówka z pokrzywy oraz z mniszka lekarskiego. Podkładamy także ścięte zioła, między innymi glistnik jaskółcze ziele oraz inne, takie jak podagrycznik. Ten ostatni, często traktowany jako chwast, możemy obecnie zaparzać jak herbatę i pić, wzmacniając wątrobę. Jesteście ciekawi co zrobić, jeżeli pojawią się niewielkie dziurki w wiśni? To metoda mojej rodziny! Warto ją poznać, aby uchronić swoje uprawy owoców.

Dlaczego w wiśniach pojawiają się charakterystyczne dziurki? Jak się ich pozbyć?

Nasionnica trześniówka jest sporym wrogiem drzewek owocowych. To dość groźna muchówka, która sprawia, że nasze owoce są pełne larw oraz nieestetycznie wyglądają. Jest ona niewielkim szkodnikiem, która ma charakterystyczny czarny odwłok z trójkątną, żółtą plamką. Nie sposób jej nie odróżnić. Jej skrzydła mają czarne, poprzeczne paski, które również ją wyróżniają.

W jaki sposób atakują rośliny? Przede wszystkim w czerwcu składają jaja w miąższu owoców - najczęściej na wiśni. Drobne nacięcia sugerują, że tam będzie siedlisko ich złożonych jaj, a później larw. Mają one około 4 mm długości i zerują wewnątrz owocu, który słabnie. czarne dziurki, które widzicie, to ich nieodzowny znak.

Co zrobić w takim przypadku? Przede wszystkim na początku czerwca warto wzmocnić drzewa gnojówkami i obserwować położenie rośliny. Delikatnie wzruszamy ziemię wokół wiśni i przerzedzamy ją, podsypując nową. Gdy tylko zauważymy muszki, które lecą w kierunki wiśni rozlepiamy lepy, które wiszą wokół gałązek. Najczęściej po powierzchownej wymianie ziemi udaje się część poczwarek usunąć w okolicy wiśni.

Czy wiśnie są samopylne?

Wiśnie w większości są samopylne. Nie potrzebują pyłku z innych drzew do zawiązania się owoców. Wiśnia półkarłowa Sabina to jedna z krzyżówek łutówki, która jest świetnym tego przykładem. Jeżeli chcemy wzmocnić wiśnie, warto nawozić je w okresie wegetatywnym w marcu oraz czerwcu.

Jak wspomniałam wam wcześniej, nie bójcie się sporządzić gnojówki z mniszka lekarskiego - z liści oraz kwiatów. Wspomoże drzewa i sprawi, że będą silniejsze.

Dorodniejsze owoce macie gwarantowane. Miąższ będzie 2x grubszy i soczystszy. To sposób mojego dziadka, który był wiele lat sadownikiem. Miał przepiękne zbiory warzyw i owoców.

Zdjęcie tytułowe: Swetlana Wall/ AdobeStock

Autor
W owocach wiśni pojawiały się charakterystyczne dziurki? Tylko tą metodą odstraszysz te muszki
W owocach wiśni pojawiały się charakterystyczne dziurki? Tylko tą metodą odstraszysz te muszki
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Tagi
Porady ogrodnicze
Owoce + WSZYSTKIE TAGI
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl