Moje maliny owocują w pobliżu kompostownika - upodobały sobie ten teren już za działań dziadka - składniki odżywcze oraz środowisko sprawia, że mają się coraz lepiej. Niestety jednak musiałam zrobić spory prześwit, gdyż "dusiły" się w tym gąszczu. Maliny wręcz nienawidzą sporego skupiska, w którym może dochodzić do eksploracji mszyc oraz mrówek.
Niższe partie krzewów bardzo szybko pokrywają się brązowymi plamami, które nie wróżą nic dobrego. Z ważniejszych rzeczy, jakie zawsze muszę zrobić przed wiosną, jest ściółkowanie świeżo skoszoną trawą. Doskonale pozwala zatrzymywać wilgoć w owocach, które wręcz pną się do słońca. Malina uwielbia przechodzić również ze swoimi pnączami na grządki podwyższone. W myśl dziadka - "pozostaw ją tam, gdzie zechciała rosnąć".
🟢 Największe targi ogrodnicze w Polsce: Nowości roślinne, konkursy, kiermasze, wykłady i inspiracje. Zieleń to Życie 2025 już we wrześniu!
Co zrobić, aby maliny owocowały w zwiększonej ilości?
Maliny uwielbiają lekko kwaśną glebę, dlatego warto pomyśleć o torfowym nawozie, który uzupełni braki w składnikach odżywczych. Dodatkowo nie możecie zapomnieć o cięciu prześwietlającym. Bez niego krzewy te będą bardzo marnie owocowały i szły w nowe, nieco delikatniejsze pędy.
Wykorzystuję krótki, ostry sekator i dokonuję cięcia tak, aby pozostało około 10 zdrowych, silnych pędów. W przeciwnym wypadku roślina będzie niepotrzebnie wytężała się i marniała. Innym, ważniejszym mykiem jest nawożenie tym składnikiem.
Obieram skórkę z ziemniaków - z około kilograma i przekładam do wiadra w ogrodzie. Zalewam przegotowaną wodą - wystarcza 3 litry. Odstawiam w zamknięciu na około tydzień, aż zacznie fermentować. Zapach będzie dość intensywny, dlatego pamiętajcie o przykryciu. po tym czasie rozcieńczcie w wodzie w proporcji 1:4 i podlewajcie je tylko przy podstawie. Nie rozpraszajcie strumienia po liściach czy kwiatach.
Wykonajcie takie nawożenie raz na 2 tygodnie, a wasze maliny będą znacznie szybciej i częściej owocować. Jeżeli macie okazję, dodajcie do mieszanki czosnek typu polski Harnaś - znacznie ograniczycie piętrzenie się mszyc na pędach malin.
🟢 Błyskawiczny trawnik w 2 tygodnie? Zielony dywan bez wysiewu dzięki macie – hydrożel, nawóz i nasiona w jednym
Czy maliny można sadzić na wiosnę?
Maliny powinno się sadzić bardzo wczesną wiosną lub późną jesienią. Niestety nie jest to wskazane, aby teraz je sadzić, gdy temperatury wahają się w granicach 25 stopni Celsjusza. Istnieje ryzyko, że nasze sadzonki mogą się nie przyjąć.
Wiem ze swojego doświadczenia, że przy 2-krotnej próbie nie udało mi się uzyskać dobrych wyników. Krzew był bardzo łamliwy oraz nie mógł utrzymać się na palikach wzmacniających. gdy sadzonka przyjęła się, w innym przypadku bardzo szybko marniała i była podatna na choroby grzybowe. Dlatego tak ważne jest, aby przygotować odpowiednie podłoże pod sadzenie jesienne.
Zdjęcie tytułowe: JulPhoto/ AdobeStock