Rzodkiewki będa szły w liście, zamiast korzeń, jeżeli popełnicie ten 1 błąd. Wystarczy ta technika

stos rzodkiewek zebranych z grządki, ułożonych na trawie

Rzodkiewki to jedne z ulubionych warzyw, które wysiewamy o okresie wczesnowiosennym. To jedne z pierwszych zbiorów, które udają się mniej lub bardziej. Warto pamiętać, że potrzebują sporej ilości wody, która pozwala im na prawidłowy rozrost. Mam w ogrodzie specjalne miejsce, które przygotowuję pod wysiew rzodkiewek. To moje ulubione, które znajduje się w niedalekiej odległości od borówek amerykańskich oraz winogron. Te niepozorne, małe warzywa wykorzystuję do cna, robiąc zarówno surówki z korzenia, jak i pesto z liści. Wystarczy połączyć oliwę z oliwek, ser typu parmezan oraz odrobinę soli. Uwielbiam to danie zero waste, które łączę z makaronem. Rodzina się nim zajada - wiedzie prym, nawet przed tym z bazylii.

Posłuchaj
00:00
3

Mam swoje ulubione odmiany: Carmen, Ester oraz Jutrzenka. Takie znajdziecie w moim ogrodzie, gdzie pełno jest warzyw i owoców. Nigdy nie sadze ich zbyt blisko siebie, gdyż potrzebują przestrzeni do odpowiedniego rozrostu. Wiecie, jak je najlepiej przyrządzić, aby zachować wszelkie właściwości odżywcze? Kiszę je. Dokładnie tak - kiszenie pozwala na urozmaicenie smaku w surówkach czy sałatkach i uwydatnia charakter rzodkiewki. Łączę ze sobą rzodkiewkę, chrzan, gorczycę oraz kawałki cytryny. Wychodzi jedna z najlepszych przekąsek na lato.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Co zrobić, aby rzodkiewka nie szła w liście, a w korzeń?

Jak podpowiedziałam wam wcześniej, należy rozsadzać rzodkiewkę tak (a dokładniej siać), aby miała odpowiednią przestrzeń. Jeżeli usadzicie je bardzo blisko siebie, będą wręcz walczyć o swój kawałek "podłogi".

To będzie skutkować niewielkimi korzeniami lub też w innych przypadkach wybiciem się jednej rzodkiewki, która zabierze składniki odżywcze pozostałym. Na początku swojej drogi z ogrodnictwem widziałam wiele takich przypadków - malutkie korzonki, spore liście oraz wyblakły smak warzywa. Co należy jeszcze zrobić?

Tej techniki nauczyła mnie mama - w okresie jesiennym wysiejcie poplon. Przekopcie go po wyrośnięciu i pozwólcie ziemi odżywić się nieco. Dzięki temu będziecie mieli wystarczającą ilość składników odżywczych, które będą potrzebne rzodkiewkom w fazie wzrostu.

W skład takiego poplonu wchodzi między innymi gorczyca, która jest niezwykle ważna. Po wysianiu rzodkiewki podlewajcie ją obficie i nie doprowadzajcie do wysuszenia. Nie zbierajcie także kwitnącej rzodkiewki - włóżcie ją na kompost - ma już zdrewniałą łodyżkę oraz niejadalny korzeń.

🟢 Odwiedź nasz sklep ogrodniczy: Sprawdź nowości i skorzystaj z promocji

Czy rzodkiewki będą pikantniejsze od zmiany ziemi?

Rzodkiewki, w zależności od odmiany, mogą być pikantniejsze lub nieco łagodniejsze. Do tych z charakterem należą między innymi: Tetra Iłówiecka, Cherry Belle czy Jutrzenka. Jednak nie tylko odmiana pozwala sprawić, ze będą wyjątkowo smaczne dla koneserów ostrych smaków.

Pamiętajmy o obfitym podlewaniu oraz o glebie, w której jest siana. W tej, w której znajdziemy odpowiednie ilości siarki, możemy być pewni, że rzodkiewka będzie ostra i dorodna.

Chrupiąca i pełna soczystości rzodkiewka uwielbia próchniczą glebę, zasobną w składniki odżywcze. Po zbiorze rzodkiewek, liście, których nie zużyłam, wykorzystuję do przekopania ziemi. Ten patent stosował mój dziadek oraz i ja w obecnych latach.

Zdjęcie tytułowe: Veronika/ AdobeStock


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Łatwe porządki? Sprawdźmy! Testujemy myjki wysokociśnieniowe Bosch... nie tylko w ogrodzie
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści