Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
Okazje
Artykuł na: minutę

Trójpolówka – co to jest i jak stosować w ogrodzie?

Pytanie czytelnika: Jestem świeżo upieczonym działkowcem i moja wiedza ogrodnicza jest praktycznie zerowa. Odziedziczyłem działkę po Dziadku, który miał ogromne doświadczenie. Wspominał mi, że jego warzywnik to klasyczna trójpolówka. Niestety niewiele jest informacji o takiej oprawie. Może Wy mi pomożecie?

 

Trójpolówka to system uprawy ziemi, który rozpowszechnij się w Europie X–XII w. i był stosowany do połowy XIX wieku. Polega on na podziale pola na 3 części. Każdego roku uprawia się tylko dwie z nich (jedno pole obsiewa się zbożem jarym, a drugie zbożem ozimym), a trzecią ugoruje – t.j. nic się na nie nie uprawia i pozwala glebie odpocząć. Początkowo na ugorze wypasano bydło, jednak z czasem hodowla została zastąpiona uprawą roślin motylkowych (np. koniczyną, łubinem lub wyką).

Trójpolówka z czasem została zastąpiona czteropolówką, czyli obecnie najpopularniejszym płodozmianem, gdzie pole podzielone jest na 4 pola, a uprawy wysiewane w rotacji.

Uprawa warzyw w systemie trójpolowym to zapewne modyfikacja klasycznej trójpolówki. Przy podziale na 3 pola, dwa są uprawiane, a jedno "odpoczywa", użyźniane zielonymi nawozami.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: blende12 / Pixabay

 

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Kolumnowe odmiany iglaków trzeba szczelnie obwiązać sznurkiem a bardziej wrażliwe odmiany owinąć agrowłókniną, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek.
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Opadające liście należy usówać również z niższych krzewów. W tym celu możemy użyć miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego).
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie, trzeba zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Wokół bylin, które mogą przemarznąć pokryjmy glebę korą, liśćmi lub obornikiem (ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności). Rośliny można także okrywać gałązkami sosnowymi lub...
Tydzień 47, Sentencja nr:2
Tydzień 47, Sentencja nr:2
Rośliny ogrodowe można nawieźć nawozami fosforowymi i potasowymi. UWAGA! Jesienią nie powinno się stosować nawozów azotowych, gdyż przedłużają okres wegetacji roślin, co może stać się przyczyną ich zmarznięcia.
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu