Logo
Logo
12
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Planowanie trawnika. Od czego zacząć?

Jeśli twój trawnik jest już mocno zużyty, najlepiej załóż całkiem nowy, a jeśli dopiero przymierzasz się do założenia pierwszej murawy, to będziesz miał mniej pracy, bo zrywanie starego jest bardzo pracochłonne. Ważne, by wszystkie prace odpowiednio zaplanować krok po korku, bo pozwoli to zaoszczędzić sporo czasu, pieniędzy i nerwów.

 

Trawnik powinno się zakładać na samym końcu urządzania ogrodu, ale najlepiej zaplanować go na samym początku. Zanim rozpoczniemy przygotowania podłoża najpierw trzeba wykonać wszystkie prace ziemne – tj. ułożyć podziemne instalacje, a następnie ubić i wyrównać podłoże, by później niepotrzebnie nie rozkopywać działki.

Kształt i rozmiar

Trawnik powinien być ważnym, ale nie głównym elementem ogrodu. By zachować odpowiednie proporcje, powinien jednak zajmować przynajmniej połowę powierzchni nasadzeń. W zależności od wybranego stylu może mieć różne kształty, jednak coraz częściej odchodzi się od równych figur geometrycznych na rzecz nieregularnych powierzchni z wybrzuszeniami i zwężeniami, otoczonymi kwiatowymi rabatami. Takie rozwiązania są naturalne, a przy tym bardziej dekoracyjne. Warto współpracować z architektem krajobrazu, który doradzi i odpowiednio zaplanuje rozmieszczenie wszystkich ogrodowych „wnętrz” i elementów małej architektury, tak by zielony dywan stanowił spójną całość z zielonym zakątkiem.

brukowana ścieżka na trawniku fot. 7monarda - Fotolia.com
fot. 7monarda - Fotolia.com
Murawa jest najpiękniejszą, ale tez najdelikatniejszą nawierzchnią ogrodową. Jeśli przez trawnik prowadzi często uczęszczany szlak komunikacyjny - np. do garażu lub warzywnika, to warto go utwardzić i wybrukować, by nie powstawały brzydkie wydeptane ścieżki. Także w okolicach budynku, altany i placu zabaw lepiej zrezygnować z trawnika i zastąpić go brukiem.

Lokalizacja

Trawa rośnie bujnie w miejscach dobrze nasłonecznionych, znacznie gorzej w półcienistych – chociaż istnieją specjalne gatunki i odmiany, które nieźle radzą sobie w trudniejszych warunkach świetlnych. Lepiej jednak nie zakładać trawnika pod koronami drzew i zastąpić go cieniolubnymi bylinami okrywowymi. Ważne jest także ukształtowanie terenu. Trzeba unikać skarp i zboczy, gdyż późniejsza pielęgnacja (koszenie) może być bardzo utrudnione. Ponadto ziemia na skarpach szybko przesycha. Warto wcześniej zaplanować ogrodowe trakty (podjazdy i ścieżki) i w miejscach najczęściej uczęszczanych zrezygnować z trawy, a zastąpić ją utwardzoną nawierzchnią.

krawężniki na brzegach trawnika fot. Mariusz Blach - Fotolia.com
fot. Mariusz Blach - Fotolia.com
Na skraju trawnika warto wyłożyć brukowane granice, które ułatwią późniejsze koszenie bez ryzyka uszkodzenia roślin ozdobnych. Doskonale nadają się do tego cegły lub betonowe krawężniki. By koszenie nie było kłopotliwe krawężnik powinien być ułożony równo z powierzchnią gruntu, a nie trawnika.

Budżet

Koszt nasion do założenia 100 m² trawnika z siewu to minimum 50–100 zł. Trawnik z rolki jest dużo droższy. Darń (wraz z dostawą) to wydatek 15–25 zł za pas szerokości 40–50 cm i długości 2–2,5 m (1 m²), tak więc 100 m² trawnika z rolki to wydatek 1500– 2500 zł. Dodatkowo za założenie trawnika przez profesjonalną firmę przyjdzie nam zapłacić nawet 10–20 zł/m2 + oczywiście koszty prac ziemnych i podłoża.

Choć założenie trawnika to niemały wydatek, to prawdziwe koszty zaczynają się dopiero podczas jego pielęgnacji – koszenia, nawożenia, odchwaszczania, nawadniania, i wielu wielu innych. Warto więc użyć materiałów (nasion, nawozów i podłoża) najwyższej jakości i dobrać rodzaj trawnika do warunków i sposobu użytkowania, by zminimalizować ryzyko późniejszych problemów = kosztów i utrzymać piękny trawnik przez długie lata.


rośliny zadarniające zmiast trawnika fot. JeanDamien - Fotolia.com
fot. JeanDamien - Fotolia.com
Trawa nie będzie dobrze rosnąć w cieniu. Zwłaszcza pod gęstymi drzewami o dużych liściach będzie miał zbyt mało słońca oraz składników pokarmowych. Warto podciąć dolne gałęzie, by wpuścić do podszycia więcej światła. W skrajnych sytuacjach zamiast trawy lepiej posadzić rośliny okrywowe - np. bluszcz, runiankę japońską, dereń kanadyjski, dabrówkę rozłogową, liczna gatunki bodziszków i żurawek oraz wiele innych.
 

Pielęgnacja trawnika - krok po kroku

1. WIOSNA. Jak zregenerować trawnik po zimie?
2. LATO. Jak pielęgnować trawnik w sezonie?
3. JESIEŃ. Jak przygotować trawnik do zimy?

   
logo BudujemyDom.pl Źródło: magazyn Budujemy Dom 3/2018,
tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl,
zdjęcie tytułowe: Andrea - Fotolia.com
Warto przeczytać
Powiązane artykuły

Komentarze

NAWOŻENIE
Na czasie
NAWOŻENIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 20, Sentencja nr:5
Tydzień 20, Sentencja nr:5
Po 15 maja, po ostatnich wiosennych przymrozkach, wysiewamy aksamitki, nasturcje, fasolę wielkokwiatową, dimorfotekę, szarłaty, wilce, a balkony dekorujemy pelargoniami, surfiniami i innymi kwiatami.
Tydzień 20, Sentencja nr:4
Tydzień 20, Sentencja nr:4
Regularnie podlewamy trawnik. Najlepiej rozproszonym strumieniem, wcześnie rano lub późnym popołudniem. Gleba powinna być wilgotna do głębokości 10-15 cm; gdy jej wierzchnia warstwa wyschnie na głębokość kilku centymetrów, wskazane jest podlewanie.
Tydzień 20, Sentencja nr:3
Tydzień 20, Sentencja nr:3
Pod nowymi nasadzeniami drzew i krzewów należy rozłożyć warstwę ściółki o grubości 5–10 cm. W tym celu można zastosować zmieloną korę drzew iglastych, torf lub kompost). Należy pamiętać o pozostawieniu wokół nasady roślin fragmentu nie wyściółkowanej ziemi (o promieniu 2,5-5 cm), ponieważ wilgotna ściółka może przyczynić się do gnicia...
Tydzień 20, Sentencja nr:2
Tydzień 20, Sentencja nr:2
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
Tydzień 20, Sentencja nr:1
Tydzień 20, Sentencja nr:1
Nawozimy trawnik. Nawożenie przeprowadzone 3-4 razy w sezonie zapewni murawie odporność i nienaganny wygląd. W maju można wykonać oprysk 2% roztworem Ogrowitu uniwersalnego – roztwór saletry wapniowo-magnezowej (około 5-10 l/100 m2). Nie należy nawozić trawnika w czasie suszy.
 
Twoja strona ogrodu