Czym są nawozy dolistne do trawników?
Nawozy dolistne to specjalistyczne produkty stosowane w ogrodnictwie, które dostarczają roślinom niezbędne składniki odżywcze poprzez liście. Są one szczególnie efektywne w przypadku trawników, gdzie tradycyjne metody nawożenia mogą być trudne do zastosowania. Nawozy dolistne do trawników są łatwe w użyciu i pozwalają na szybkie dostarczenie składników odżywczych bezpośrednio do źdźbeł trawy (liści rośliny).
Jaki mają skład?
Skład nawozów dolistnych do trawników może się różnić w zależności od producenta i przeznaczenia produktu. Zazwyczaj jednak zawierają one trzy główne składniki odżywcze: azot (N), fosfor (P) i potas (K). Mogą również zawierać inne składniki, takie jak magnez, żelazo, miedź, cynk, mangan, molibden i bor, które są niezbędne dla zdrowego wzrostu i rozwoju trawnika.
Azot jest kluczowym składnikiem, który promuje intensywny wzrost i zielony kolor trawy. Fosfor wspomaga rozwój korzeni, podczas gdy potas wzmacnia rośliny i pomaga im przetrwać stres, takie jak susza czy niskie temperatury.
Jak działają trawnikowe nawozy dolistne?
Nawozy dolistne działają poprzez dostarczanie składników odżywczych bezpośrednio do liści trawnika. Dzięki temu składniki odżywcze są szybko przyswajane przez rośliny, co przyspiesza ich wzrost i poprawia wygląd. Są szczególnie efektywne w przypadku trawników, które mają problemy z przyswajaniem składników odżywczych z gleby, na przykład z powodu niewłaściwego pH gleby. Dzięki temu, że składniki odżywcze są dostarczane bezpośrednio do liści, problem ten jest omijany.
Jak i kiedy stosować nawozy dolistne do trawników?
Nawozy dolistne do trawników można stosować w dowolnym momencie sezonu wegetacyjnego, ale najczęściej są używane wiosną i latem, kiedy trawnik intensywnie rośnie i kiedy potrzebuje najwięcej składników pokarmowych.
Nawożenie dolistne jest proste. Polega tak naprawdę na podlewaniu (lub opryskiwaniu) murawy wodnym roztworem nawozu, który szybko i skutecznie odżywia każde źdźbło trawy! Tak więc podczas nawożenia dolistnego trawnika zasilasz go i podlewasz jednocześnie.
Jeśli korzystasz z nawozu sypkiego lub granulowanego, który przeznaczony jest do sporządzenia roztworu do nawożenia dolistnego wystarczy rozcieńczyć (wsypać proszek, granule lub wlać roztwór) nawóz w wodzie zgodnie z instrukcjami producenta, a następnie rozpylić go na trawnik za pomocą opryskiwacza plecakowego.
W ogrodach stosowane są często amatorskie nawozy dolistne do trawników (np. BiOgardena, InnBio, Ekodarpol, Green Spray, Planteo, Wolf Garten). Są to gotowe preparaty w postaci butelki z opryskiwaczem. Wystarczy podłączyć do nich wąż ogrodowy i odkręcić wodę. Roztwór na bieżąco będzie mieszał się w butelce i przez wylot opryskiwacza.
Ważne jest, aby nawóz był równomiernie rozprowadzony na całej powierzchni trawnika. Azot zawarty w nawozie bardzo szybko zabarwi źdźbła trawy na ciemnozielono. W przypadku, gdy opryskiwanie murawy będzie nierówne, to miejscami trawa (nie nawożona) będzie o wiele jaśniejsza od tej, która otrzymała porcję pokarmu w płynie.
Nawozy dolistne są szybko przyswajane przez rośliny, więc efekty ich stosowania są widoczne już po kilku dniach. Warto jednak pamiętać, że nawożenie dolistne nie zastępuje nawożenia glebowego, ale jest jego uzupełnieniem. Dla najlepszych efektów zaleca się stosowanie nawozów dolistnych w połączeniu z regularnym nawożeniem glebowym.
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: The Toidi / Adobe Stock