Ogród z okręgami

Nowoczesny projekt ogrodu z geometrycznymi elementami - okręgami doskonale wkomponowanymi w przestrzeń. W projekcie ogrodu jest przewidziane miejsce na przyjemny relaks nad wodą, wygodna altanka i miejsce na grill. Poziomy poszczególnych części ogrodu są zróżnicowane. W projekcie przewidziano osobną furtkę z dojściem do drzwi domu i garaż połączony z budynkiem mieszkalnym.

Posłuchaj
00:00
8

Założenia: ogród ma wymiary: 30 x 45 metrów - 1350 m2.

W ogrodzie jest zaprojektowana ścieżka z kamienia naturalnego, altanka z grillem i oczko wodne z fontanną. Różnica poziomów jest zaznaczona murkami oporowymi wykonanymi z kamienia naturalnego. Ogród jest otoczony szpalerem Tuj Szmaragd.

W projekcie zaplanowano rośliny iglaste i liściaste oraz rabatę z bylinami cebulowymi i okrywowymi. Ciągi niskich, czerwonych berberysów oraz żółtej tawuły pięknie podkreśla brzeg rabaty i charakter okręgu. Rząd niskich tuj Danik wyraźnie zaznacza podwyższoną, okrągłą rabatę z roślinami iglastymi.

Szkielet całej konstrukcji roślinnej stanowią wysokie drzewa: Catalpa bigonides aurea, Klon Royal Red, Magnolia stellata, Robinia hispida szczepiona na pniu, Sosna czarna, Jodła koreańska.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Mniejsze drzewa i krzewy wypełniają niższe piętro ogrodu. Zaplanowano tu ciekawe płaczące formy szczepionego Buka purpurea pendula i niezwykle malowniczą odmianę Świerka Białoboka, o białych wiosennych przyrostach pędów.

Charakterystyczną formą w projekcie ogrodu są dwie rabaty o kształcie przypominającym mandalę. Efekt mandali tworzą różne kolory roślin i kilka rodzajów żwirku.

Rzut z góry - proj. Katarzyna Wolska Pociask
Widok z tarasu - proj. Katarzyna Wolska Pociask

 


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Architekci i projektanci krajobrazu Architekci i projektanci krajobrazu

Profesjonalni architekci krajobrazu dzielą się swoimi projektami, ich realizacją i aranżacją.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Nowa seria naturalnych nawozów – odkryj moc zeolitu. Czy to będzie hit sezonu 2025?
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Komentarze

Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści