Arcydzięgiel litwor Archangelica officinalis

Arcydzięgiel litwor
Arcydzięgiel litwor (Archangelica officinalis) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
67
Gleba: przepuszczalna, żyzna
Kolor kwiatów: zielonkawe, białe, żółte
Kwiatostan: baldach
Kwiaty: niepozorne
Odczyn gleby: zasadowa
Owoce: rozłupnia
Pokrój: wzniesiony
Przydatność do spożycia: owoce, korzenie
Zapach: kwiaty, liście
Wysokość: do 2,5 m
Okres kwitnienia: V, VIII
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba stale wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień, cień
Zastosowanie: pojedynczo, w grupie, ogrody przydomowe, roślina lecznicza

Arcydzięgiel litwor (Archangelica officinalis) lub po prostu litwor, jest rośliną dwuletnią należącą do rodziny selerowatych (Apiaceae). Należy do znanych, starych ziół i ma wiele nazw zwyczajowych jak i ludowych: dzięgiel lekarski, angelika, anielskie ziele, archangielski korzeń, anielski korzeń. Roślina występuje w Europie i Azji na terenach wilgotnych. W Polsce możemy ją spotkać w górach (np. Karpatach) oraz nad rzekami i w pasie wybrzeża. Jest bardzo znanym ziołem objętym ochroną gatunkową.

Litwor osiąga wysokość do 2,5 m. wraz z kwiatostanem. Cała roślina bardzo silnie pachnie. W pierwszym roku po wysianiu się, rośliny wytwarzają rozetę pojedynczych, pierzastych liści. W drugim rozwijają długie, rozgałęzione łodygi z pędami kwiatostanowymi.

Kwiatostany mają kształt dużej kuli (typu baldach złożony) i są złożone z niepozornych kwiatków o żółtawozielonej barwie. Kwitną od maja do czerwca.

Owocem arcydzięgla, jak u wszystkich roślin selerowatych, jest rozłupnia. Składa się ona z dwóch płaskich rozłupek.

Arcydzięgiel litwor jest często mylony z groźnym barszczem Sosnowskiego!

Uprawa i wymagania

Arcydzięgiel może być uprawiany zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i zacienionych, ma jednak duże wymagania glebowe – preferuje podłoże żyzne, przepuszczalne i dość wilgotne.

Główne zabiegi pielęgnacyjne to odchwaszczanie i ochrona przed chorobami oraz szkodnikami.

Litwor rozmnaża się z nasion wysiewanych wprost do gruntu pod koniec lipca i w sierpniu. Nasion nie przykrywa się, a jedynie ugniata lekko glebę po posianiu.

Zastosowanie

Do potrzeb leczniczych wykorzystuje się korzeń arcydzięgla, zbierany jesienią i suszony w warunkach naturalnych. Ma aromatyczny i początkowo słodki, a potem palący smak. Arcydzięgiel poprawia trawienie i działa wiatropędnie.

Ciekawostki

W średniowieczu zakonnicy nazywali arcydzięgiel Zielem Ducha Świętego i zalecali żucie jego korzeni w celu osiągnięcia długowieczności.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęci: "Angelica Archangelica"/n0rthw1nd/CC BY 2.0, Krzysztof Ziarnek/Wikimedia Commons/CC-BY-SA-3.0, Doronenko/CC BY 2.5/Link, H.Zell/CC BY-SA 3.0/via Wikimedia Commons


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Ogórek gruntowy 'Śremski'F1
Ogórek gruntowy 'Śremski'F1
Rzodkiewka 'Red Meat' | Kiepenkerl
Rzodkiewka 'Red Meat' | Kiepenkerl
Ogórek Ozdobny Meksykański
Ogórek Ozdobny Meksykański
Fasola tyczna 'Jimenez'
Fasola tyczna 'Jimenez'
Obserwuj
Więcej na ten temat
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści