Róża 'Sympathie' (Rosa 'Sympathie') to wieloletnie pnącze należące do rodziny różowatych (Rosaceae). Jest to odmiana wyhodowana w 1964 roku przez niemieckie przedsiębiorstwo - W. 'Kordes' Sohne. Roślina dorasta do 3,5 m wysokości i około 1,5 m szerokości. Wytwarza sztywne i grube pędy - wymaga podpór.

Kwitnie obficie wczesnym latem (od czerwca do lipca), ale kwiaty mogą pojawiać się aż do jesieni. Są duże (ok. 9 cm średnicy), pełne i mają intensywną, czerwoną barwę. Owocem jest niełupka.

Róża 'Sympathie' to jedna z popularniejszych odmian róż pnących.

Zobacz także: Kiedy jest odpowiednia pora na sadzenie róż

Uprawa róży

Róża 'Sympathie' lubi stanowiska jasne, dobrze oświetlone. Nie ma dużych wymagań względem podłoża - nie powinno być jednak piaszczyste, ilaste i nadmiernie wysychające.

Przed i w okresie kwitnienia różę warto dokarmiać nawozami dla roślin kwitnących. Dobrze reaguje na obornik. W czasie suszy wymaga podlewania.

Podstawowe cięcie róży wykonuje się wiosną, usuwając 1-2 najstarsze pędy oraz pędy słabe i wiotkie. Po zabiegu warto zastosować preparaty grzybobójcze.

Jesienią roślinę trzeba kopczykować, mimo, iż jest to gatunek mrozoodporny. Z chorób należy uważać na mączniaka prawdziwego, szarą pleśń i czarną plamistość a ze szkodników na mszyce i skoczka różanego.

Zastosowanie róży 'Sympathie'

Najczęściej róże sadzi się jako dekorację altan, ścian, furtek i drzwi wejściowych, pergoli i innych elementów z zastosowaniem podpór. Ewentualnie można uprawiać ją bez podpór jako roślinę okrywową.

fot. tobitasflickr, buergi; www.flickr.com.cc

Dowiedz się, jak założyć ogród różany.