Logo

Miechunka pomidorowa (Physalis ixocarpa)

Miechunka pomidorowa (Physalis ixocarpa) | To roślina znana również jako tomatillo, której owoce, ukryte w charakterystycznych osłonkach przypominających lampiony. Stanowią nie tylko ozdobę, ale również cenny składnik kulinarny. Dorastająca do 120 cm wysokości, o krzaczastym pokroju i delikatnie owłosionych liściach, miechunka pomidorowa doskonale sprawdzi się w ciepłych, słonecznych miejscach w ogrodzie lub na balkonie. Łatwa w uprawie, choć wymagająca umiarkowanego podlewania, z pewnością zadowoli każdego ogrodnika.
  • Dekoracyjność: owoce, ulistnienie
  • Gleba: żyzna, próchniczna, przepuszczalna
  • Kolor kwiatów: żółte, fioletowe, wielobarwne
  • Kwiaty: pachnące, dzwonkowate, drobne
  • Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
  • Owoce: owalne, jagody
  • Pokrój: wzniesiony, rozłożysty, krzaczkowaty
  • Przydatność do spożycia: owoce
  • Wysokość: 60-120 cm
  • Okres kwitnienia: VI, VII, VIII
  • Kolor owoców: zielone, żółte
  • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
  • Stanowisko: słońce
  • Zastosowanie: tarasy, pojemniki, balkony, roślina jadalna
  • Spis treści
    Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Ciekawostki

    Miechunka pomidorowa (Physalis ixocarpa), znana również jako tomatillo, należy do rodziny psiankowatych (Solanaceae). Gatunek ten wywodzi się z Ameryki Środkowej, głównie z Meksyku. Współcześnie jest szeroko rozpowszechniony w uprawie zarówno w Ameryce Północnej, jak i Południowej. Coraz częściej pojawia się również w europejskich ogrodach, szczególnie w klimatach o cieplejszych latach, gdzie jest uprawiana głównie w doniczkach.

    Jak wygląda miechunka pomidorowa? Co to za roślina?

    Miechunka pomidorowa jest zaliczana do ciekawych warzyw, które w naszym klimacie są uprawiane jako rośliny jednoroczne. Dorasta do 60 do 120 cm wysokości. Roślina ta ma rozłożysty i krzaczasty pokrój. Pędy są silne, grube, owłosione, zazwyczaj o jasnozielonym kolorze. Liście są sercowate, duże, o długości od 6 do 15 cm, delikatnie owłosione, z karbowanymi lub falistymi brzegami. Ich powierzchnia matowa.

    Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów miechunki pomidorowej są jej kwiaty oraz owoce. Roślina kwitnie latem, od czerwca do sierpnia i mają dzwonkowaty kształt. Są małe, o średnicy około 2-3 cm, o jasnożółtej barwie z fioletowym środkiem. Kwitnienie nie jest spektakularne, ale kwiaty są przyjemnym akcentem w ogrodzie.

    Owoce miechunki pomidorowej, tzw. tomatillos, są okrągłe, o średnicy od 3 do 6 cm, ukryte w charakterystycznych, zielonkawych, papierzastych osłonkach, które przypominają lampiony. W miarę dojrzewania owocu, osłonka ta może pękać, odsłaniając zielonkawożółty owoc, czasem też w kolorze fioletowym. Owoc jest jadalny i ma słodko-kwaśny smak.

    Wymagania uprawowe miechunki pomidorowej – jak i gdzie ją wysiewać?

    Miechunka pomidorowa preferuje stanowiska słoneczne, dobrze nasłonecznione przez większą część dnia. Najlepiej rozwija się na glebach żyznych, przepuszczalnych, o pH obojętnym lub lekko kwaśnym. Potrzebuje umiarkowanie wilgotnych stanowisk przy czym trzeba unikać jej zalewania, które może prowadzić do szybkiego gnicia korzeni.

    Miechunka nie jest mrozoodporna i może obumierać już przy niewielkich spadkach temperatur.

    Wysiew miechunki pomidorowej w klimacie umiarkowanym odbywa się wiosną – w marcu lub kwietniu na rozsadę, a sadzenie na miejsce stałe przypada na maj (po 15 maja). By nasiona skiełkowały trzeba im zapewnić temperaturę około 20-25°C i stale lekko wilgotne podłoże. Można wspomóc ten proces przez utrzymywanie większej wilgotności powietrza.

    Pielęgnacja miechunki pomidorowej

    Miechunka pomidorowa wymaga umiarkowanego podlewania. Gleba powinna być stale wilgotna, ale nie przelana, co mogłoby sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych. Nawożenie jest zalecane co 2-3 tygodnie w okresie wzrostu i owocowania, najlepiej nawozem wieloskładnikowym, bogatym w potas i fosfor.

    Roślina ta nie wymaga szczególnego przycinania, ale usuwanie uschniętych lub uszkodzonych pędów może poprawić jej wygląd i zdrowie. W przypadku uprawy w donicach, warto zadbać o odpowiednie podparcie dla rośliny, ponieważ jej pędy mogą być dość kruche i łamliwe.

    Choroby i szkodniki mogące zagrażać miechunce pomidorowej

    Miechunka pomidorowa jest stosunkowo odporna na choroby, jednak w niesprzyjających warunkach może być atakowana przez choroby grzybowe, takie jak mączniak czy szara pleśń. Roślinę mogą również zaatakować mszyce. Warto monitorować roślinę regularnie, aby w razie potrzeby szybko zareagować, stosując odpowiednie środki ochrony roślin lub metody ekologiczne, takie jak mydło potasowe czy wyciągi z roślin.

    Zastosowanie miechunki pomidorowej

    Miechunka pomidorowa ma szerokie zastosowanie zarówno w kulinariach, jak i w ogrodnictwie. Owoce tomatillo są popularnym składnikiem kuchni meksykańskiej, gdzie są używane do przygotowywania różnorodnych sosów, przetworów, a także jako dodatek do sałatek i dań mięsnych. Ich unikalny smak sprawia, że są one cenionym składnikiem wielu tradycyjnych potraw.

    W ogrodzie miechunka pomidorowa może pełnić funkcję rośliny ozdobnej dzięki swoim dekoracyjnym owocom, które zdobią roślinę przez całe lato aż do jesieni. Jest również interesującą rośliną do uprawy w donicach na balkonach i tarasach, gdzie jej nietypowy wygląd i smaczne owoce mogą być atrakcyjnym urozmaiceniem.

    Ciekawostki o miechunce pomidorowej

    Miechunka pomidorowa w krajach pochodzenia jest częściej nazywana tomatillo. Nazwa ta pochodzi z języka hiszpańskiego i oznacza "mały pomidor", co odnosi się do jej bliskiego pokrewieństwa z pomidorem. Pierwsze wzmianki o uprawie miechunki pochodzą z czasów prekolumbijskich, kiedy to była ważnym składnikiem diety Azteków. Owoce tomatillo były używane przez rdzennych mieszkańców Meksyku nie tylko w celach kulinarnych, ale także leczniczych, między innymi jako środek na problemy trawienne., gdzie był uprawiany już w czasach przedkolumbijskich


    Zdjęcia: @Nailotl, jayanta85, posh, Cavan, SHELL, Caitlin Custer / AdobeStock

    Autor
    Miechunka pomidorowa
    Miechunka pomidorowa
    Redakcja portalu

    ZielonyOgrodek.pl jest prowadzony przez doświadczony zespół redakcyjny, dbający o wysoką jakość artykułów.

    Tagi
    Więcej na ten temat
     

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl