Kufea ognista (Cuphea ignea), nazywana też lepnotą, to kwitnąca roślina z rodziny krwawnicowatych (Lythraceae). Gatunek pochodzi z Meksyku, ale jest też uprawiany w innych rejonach świata jako roślina ozdobna.
Jak wygląda kufea ognista? Co ją charakteryzuje tę roślinę?
Kufea może dorastać do ok. 40-60 cm wys. Roślina tworzy liczne, silnie rozgałęzione, miękkie, walcowate, zielonobrązowe lub czerwonawe, z czasem drewniejące u podstawy pędy, pokryte naprzeciwległymi parami szerokolancetowatych, całobrzegich, ostro zakończonych, zielonych, czasami brunatno nabiegłych, miękkich liści z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem.
Kufea ognista zakwita wiosną i kwitnie poprzez cały sezon wegetacyjny (VI-X), tworząc w kątach liści liczne, pojedyncze, rurkowate, wąskie, wydłużone kwiaty w ognistoczerwonym kolorze. Każdy kwiat posiada na szczycie korony ciemną obwódkę i biały pasek, dlatego przypomina rzężący się papieros ze znajdującym się na końcu białoszarym popiołem, dlatego czasami tak też bywa nazywany („papieros” lub „meksykańskie cygaro”). Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w owocostany (torebki), zawierające duże, jasne nasiona, osadzone na krótkiej kolbie.
● Polecamy: Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
Jakie są wymagania kufei? Czy nadaje się do uprawy w Polsce?
Kufea ognista z natury jest rośliną wieloletnią (podkrzewem), jednak ze względu na całkowity brak mrozoodporności, w naszym kraju często jest uprawiana jako roślina jednoroczna lub doniczkowa. Można wprawdzie spróbować przechować ją przez zimę w chłodnym (7-10°C), widnym pomieszczeniu, jednak nie zawsze się to udaje.
W uprawie kufea preferuje ciepłe, słoneczne stanowiska i próchnicze, przepuszczalne, lekko wilgotne podłoża, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH. Nie znosi gleb ciężkich i mokrych, ani suchych i jałowych. Nie lubi też suszy i jest wrażliwa na zalanie.
Kufea ognista może być rozmnażana przez wysiew nasion, ale jeśli uda się przechować roślinę macierzystą przez zimę, można też pobrać z niej wiosna sadzonki pędowe.
Jak pielęgnować kufeę? O czym nie zapominać?
Kufea uprawiana w doniczkach powinna być podlewana często, lecz umiarkowanie. Warto ją nawozić produktami dla balkonowych roślin kwitnących. Młodym roślinom warto również uszczykiwać wierzchołki pędów, dzięki czemu ładniej się rozkrzewią, będą miały bardziej zwarty pokrój i zawiążą więcej kwiatów.
Jeśli decydujemy się w zimowanie kufei i roślina przetrwa do wiosny, przed ponownym wystawianiem na zewnątrz, warto skrócić jej pędy, dzięki czemu lepiej się rozkrzewi i zagęści, gdyż starsze rośliny mają tendencję do ogałacania się z liści w dolnych partiach pędów.
Jakie choroby i szkodniki mogą atakować kufeę?
Kufea ognista nie jest szczególnie podatna na choroby i szkodniki, jednak czasami może być atakowana przez mączliki lub porażana przez szarą pleśń.
Jakie zastosowanie może mieć kufea ognista w ogrodzie?
Kufea ognista może być uprawiana w ogrodzie jedynie sezonowo, podobnie jak rośliny jednoroczne. Na rabacie ładnie komponuje się z niskimi iglakami i liściastymi krzewami ozdobnymi (np. krzewuszką, tawułą japońską). Doskonale nadaje się też od uprawy w dużych pojemnikach na balkonach i tarasach.
Ciekawostki o kufei ognistej
Kufea ognista czasem nazywana jest "meksykańskim cygarem" lub "rośliną papierosem" (w języku ang. cigar plant – roślina cygaro). Te nietypowe nazwy zawdzięcza charakterystycznym, rurkowatym kwiatom, które mogą przypominać rozżarzony papieros z białym popiołem.
Warto także wiedzieć, że kufea ma znaczenie w lokalnych tradycjach i ogrodnictwie. W Meksyku symbolizuje ciepło i energię, co czyni ją idealnym elementem dekoracyjnym w czasie świąt i festiwali. Jej unikalne kwiaty przyciągają zapylacze, takie jak motyle i pszczoły, co może wspierać bioróżnorodność w ogrodzie.
Zdjęcia: Min Wan, luca piccini basile, hawanafsu, nickkurzenko / AdobeStock