Kuflik cytrynowy Callistemon citrinus

Kuflik cytrynowy (Callistemon citrinus)
Kuflik cytrynowy (Callistemon citrinus) | To roślina, która zachwyca nie tylko oryginalnym wyglądem przypominającym szczotkę do butelek, ale też intensywnym, cytrynowym zapachem liści. Uprawiana w doniczce lub ogrodzie (w cieplejszym klimacie), wymaga słonecznego stanowiska, lekkiego i kwaśnego podłoża oraz ochrony przed mrozem. Odpowiednio pielęgnowany kuflik cytrynowy, odwdzięcza się bujnym kwitnieniem i aromatycznym urokiem, stając się prawdziwą ozdobą każdego tarasu.
Posłuchaj
00:00
Dekoracyjność: kwiatostany
Gleba: przepuszczalna, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: czerwone
Kwiatostan: kłos
Kwiaty: pojedyncze, drobne
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Owoce: torebka
Pokrój: wyprostowany, wzniesiony
Zapach: liście
Wysokość: 2-3 m
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII
Kolor owoców: brunatne
Korona: szeroka, nieregularna
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: roślina dekoracyjna, ogrody przydomowe, pojemniki, tarasy
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany Ciekawostki

Kuflik cytrynowy (Callistemon citrinus) to niewielkie, zimozielone drzewo lub duży krzew z rodziny mirtowatych. Naturalnie występuje w tropikalnych rejonach Australii, ale jest też uprawiany w innych krajach świata jako roślina doniczkowa, a w cieplejszym klimacie także ogrodowa.

Wygląd i charakterystyka kuflika cytrynowego

Kuflik cytrynowy może dorastać do 8-10 m wys, ale jako roślina egzotyczna uprawiana w Polsce w donicach nie przekracza zwykle 2-3 m wys. Roślina posiada rozłożysty, nieregularny pokrój i rozwija liczne, rozgałęzione, lekko przewieszające się na zewnątrz pędy (młode pędy są jedwabiście owłosione), gęsto pokryte układającymi się naprzemianlegle zielonymi, wąskolancetowatymi, sztywnymi, błyszczącymi, całobrzegimi liśćmi, które po roztarciu wydzielają cytrynowy aromat.

Kuflik w naszym klimacie zakwita latem (VI-VIII), rozwijając drobne kwiaty z licznymi, długimi, jaskrawoczerwonymi nitkami pręcików, zebrane na szczytach pędów w gęste, puszyste, kłosowate kwiatostany, przypominające szczotki do mycia butelek (potoczna nazwa rośliny to "bottle brush"). Nad kwiatami często rozwija też wierzchołkową rozetkę liści, będącą przedłużeniem pędu.

Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w owocostany, mające postać brunatnych, pękatych, zdrewniałych torebek.

🟢 Największe targi ogrodnicze w Polsce: Nowości roślinne, konkursy, kiermasze, wykłady i inspiracje. Zieleń to Życie 2025 już we wrześniu!

Wymagania uprawowe kuflika cytrynowego

Kuflik cytrynowy to piękna, ale dość wymagająca roślina. W uprawie oczekuje słonecznego, ciepłego stanowiska i w żyznego, próchniczego, przepuszczalnego, lekko wilgotnego podłoża, o lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynie pH. Przez cały rok wymaga też dość wysokiej temperatury (latem ok. 22-24°C, zimą 8-10 °C). Sezon letni powinna spędzać na powietrzu.

Kuflika można rozmnażać przez półzdrewniałe sadzonki pędowe, a gatunek także przez nasiona, jednak w warunkach amatorskich jest to dość trudne.

Pielęgnacja rośliny – o co zadbać?

Kuflik cytrynowy nie znosi zalania ani przesuszenia, dlatego musi być podlewany często, lecz umiarkowanie (podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale nigdy mokre), a zimą oszczędnie. W sezonie wegetacyjnym warto też systematycznie zasilać go nawozami dla roślin kwitnących lub kwasolubnych.

Z racji tego, że kuflik cytrynowy nie jest mrozoodporny, zimować powinien w jasnych pomieszczeniach (temp. ok. 8-10 °C), gdzie będzie mógł przejść okres spoczynku. W tym czasie należy ograniczyć jego podlewanie do minimum.

Po zakończonym kwitnieniu i na przedwiośniu, kuklika warto przycinać, skracając jego pędy nawet o połowę, dzięki czemu zachowa bardziej zwarty pokrój i zawiąże więcej kwiatów.

Choroby i szkodniki – na co uważać?

Kuflik cytrynowy jest stosunkowo odporny na choroby, jednak uprawiany w zbyt wilgotnym podłożu bywa atakowany przez choroby grzybowe (np. mączniaka), a w przesuszonym powietrzu zagrażają mu wełnowce i przędziorki.

Zastosowanie, czyli gdzie najlepiej ustawić kuflika cytrynowego?

Kuflik cytrynowy ze względu na brak mrozoodporności w naszym klimacie może być uprawiany wyłącznie jako roślina pojemnikowa, wystawiana latem na balkon, taras lub do ogrodu, gdzie pięknie prezentuje się przez cały sezon.

Wybrane odmiany kuflika cytrynowego

  • 'Little John' – odm. karłowa (ok. 1 m wys)
  • 'White Anzac' – odm. o białych kwiatach

Ciekawostki o kufliku

W naturalnym środowisku kuflik często porasta obszary niszczone przez pożary, do czego się przystosował, wytwarzając w liściach olejki eteryczne, które zapalają się wybuchowo, pochłaniając tlen i chroniąc pędy przed spaleniem.

Krzew wytwarza też substancję alleopatyczną, hamującą rozwój chwastów (leptospermon), która po zmodyfikowaniu (mezotrion), posłużyła do stworzenia środków chwastobójczych (min. Callisto Plus).

Zdjęcia: Alexandra, Bohdan, insideportugal, Chase D’Animulls, Konstantinos / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Jak uchronić się przed insektami w ogrodzie? Ten preparat działa nawet 10 godzin i jest bezpieczny
Komentarze

Tagi
Najnowsze treści
Nasz sklep ogrodniczy