Abelia mosańska (Abelia mosanensis) to krzew ozdobny należący do rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae). Pochodzi z Półwyspu Koreańskiego, gdzie rośnie dziko na skalistych zboczach i w lasach. W ogrodach jest ceniony za intensywnie pachnące kwiaty oraz efektowne jesienne przebarwienia liści.
Jak wygląda i czym się charakteryzuje abelia mosańska?
Abelia mosańska dorasta do 1,5-2 metrów wysokości i podobnej szerokości. Jej pędy są łukowato przewieszające się, tworząc gęsty, rozłożysty pokrój. Liście są owalne, ciemnozielone, błyszczące, a młode przyrosty mają czerwonawy odcień. Jesienią liście przebarwiają się na intensywny czerwono-pomarańczowy kolor, stanowiąc dodatkową ozdobę krzewu.
Abelia mosańska kwitnie wiosną, od końca maja do połowy czerwca. Wytwarza dość drobne, rurkowate kwiaty, które w pąkach są różowe, a po rozwinięciu białe. Kwiaty są zebrane w wierzchotki na końcach pędów. Charakteryzują się silnym, przyjemnym zapachem, przypominającym woń jaśminowca lub lilaka.
Roślina wytwarza owoce w postaci niełupek, których charakterystyczną cechą jest to, że otacza je pięć trwałych działek kielicha, które nie opadają wraz z płatkami kwiatów. Jesienią przebarwiają się one na czerwono, stanowiąc dodatkową ozdobę krzewu
Jak uprawiać abelię mosańską? Jakie ma wymagania?
- Stanowisko: abelia preferuje stanowiska słoneczne lub lekko ocienione oraz gleby umiarkowanie żyzne, próchniczne, o lekko kwaśnym odczynie. Nie toleruje gleb zbyt suchych ani nadmiernie wilgotnych.
- Rozmnażanie: krzew rozmnaża się przez sadzonki zielne lub półzdrewniałe pobierane w lipcu i sierpniu, które ukorzenia się w mieszance ziemi z piaskiem przy użyciu ukorzeniacza.
- Pielęgnacja: roślina wymaga regularnego podlewania w okresach suszy oraz umiarkowanego nawożenia wiosną. Bardzo dobrze reaguje na nawożenie organiczne. Dobrze znosi cięcie, które najlepiej przeprowadzać po kwitnieniu w lecie, usuwając przekwitłe kwiatostany i formując krzew. Wiosną można przeprowadzić cięcie sanitarne, usuwając uszkodzone lub chore pędy.
- Ochrona: abelia mosańska jest odporna na większość chorób i szkodników, co czyni ją łatwą w uprawie rośliną ozdobną. Roślina jest też wystarczająco mrozoodporna na polskie warunki, jednak młode rośliny warto zabezpieczyć na zimę.
Zastosowanie abelii mosańskiej w ogrodzie
Ze względu na swoje walory dekoracyjne, abelia mosańska doskonale sprawdza się w ogrodach przydomowych, parkach oraz zieleni miejskiej. Może być sadzona pojedynczo jako soliter, w grupach, na rabatach czy jako element nieformowanych żywopłotów. Szczególnie efektownie prezentuje się w ogrodach w stylu orientalnym. Można próbować uprawiać ją w dużych donicach na tarasach, choć znacznie lepiej czuje się w gruncie.
Popularne odmiany abelii mosańskiej
- BRIDAL BOUQUET 'Monia' – o śnieżno-białych kwiatach
Zdjęcia: JU, Alex, 근영 장, Peter Oetelshofen / AdobeStock