Logo
Logo

Tawulec pogięty / Stephanandra incisa 'Crispa' (Stephanandra incisa)

Tawulec pogięty / Stephanandra incisa 'Crispa' (Stephanandra incisa) | To rozłożysty krzew z rodziny różowatych. Osiąga wysokość do 0,9 m i szerokość do 1,5 m, a jego pędy są gęsto pokryte zielonymi, pofalowanymi liśćmi, które jesienią przebarwiają się na żółto i pomarańczowo. Kwitnie wczesnym latem, rozwijając kremowobiałe kwiaty w gęstych kwiatostanach. Tawulec 'Crispa' preferuje półcieniste stanowiska i żyzne, przepuszczalne gleby. Dzięki zdolności do łatwego ukorzeniania się, idealnie nadaje się na skarpy, nasypy i jako roślina okrywowa. Poznaj wszystkie zalety tawulca pogiętego.
 
  • Dekoracyjność: cała roślina, ulistnienie
  • Gleba: każda ogrodowa, żyzna, próchniczna, przepuszczalna
  • Kolor kwiatów: białe
  • Kwiatostan: wiechowaty
  • Kwiaty: pojedyncze, drobne
  • Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
  • Pokrój: kulisty, rozłożysty, zwarty, krzaczkowaty
  • Wysokość: 05-09 m
  • Okres kwitnienia: VI
  • Trwałość liści: sezonowe
  • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
  • Stanowisko: słońce, półcień
  • Zastosowanie: roślina dekoracyjna, skalniaki, rabaty, obwódki rabat, żywopłoty, murki, skarpy, ogrody przydomowe, pojemniki
  • Tawulec pogięty to nazwa krzewu Stephanandra incisa (syn. Neillia incisa) odmiany 'Crispa'. Tawulce należą do rodziny różowatych. Gatunek można spotkać w naturze na obszarach leśnych i na terenach górzystych we wschodniej Azji (min. Chiny, Japonia, Korea). Jedna z jego odmian, właśnie opisywana poniżej 'Crispa', stała się niezwykle popularna i jest uprawiana w wielu innych rejonach świata jako roślina ozdobna.

    Jak wygląda tawulec pogięty?

    Tawulec pogięty to rozłożysty, gęsty krzew dorastający do ok. 0,5-0,9 m wysokości i osiągający ok. 1,5 m szerokości. Roślina rozwija bardzo liczne, cienkie, nagie łukowato przewieszające się na zewnątrz pędy, gęsto pokryte niewielkimi, zielonymi, silnie unerwionymi, mocno klapowanymi, pofalowanymi i ząbkowanymi na brzegach liśćmi, które układają się na pędach naprzemianlegle. Liście przebarwiają się jesienią na żółto i pomarańczowo. Krzew kwitnie wczesnym latem (VI-VII), rozwijając drobne, kremowobiałe, gwiazdkowe kwiaty, zebrane na pędach w niewielkie, gęste, wiechowate kwiatostany.

    Charakterystyczną cechą rośliny jest zdolność do ukorzeniania się wierzchołków pędów, które zetkną się z ziemią, co pozwala jej skutecznie rozrastać się na boki.

    Wymagania i uprawa tawulca pogiętego

    Roślina ta jest niezwykle prosta w uprawie. Tawulec preferuje półcieniste stanowiska i żyzne, przepuszczalne, próchnicze, dość wilgotne gleby, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH, ale warto zaznaczyć, że dobrze sobie radzi w gorszych warunkach. W naszym klimacie jest dostatecznie mrozoodporny i może być uprawiany na terenie całego kraju.

    Tawulec pogięty może być rozmnażany przez sadzonkowanie – sadzonki pędowe, odrosty korzeniowe oraz odkłady poziome (pędy po zetknięciu z ziemią, bardzo łatwo się ukorzeniają)

    Pielęgnacja tawulca 'Crispa'

    Tawulec pogięty 'Crispa' nie wymaga regularnego cięcia, ale zaleca się je wykonywać, ponieważ krzew może się szybko rozrastać. Takie cięcie korygujące wykonuje się wiosną, a roślina bardzo ładnie i szybko się regeneruje.

    10 sposobów na insekty – przegląd produktów na komary, kleszcze i meszki
    Przeczytaj także
    10 sposobów na insekty – przegląd produktów na komary, kleszcze i meszki

    Czy tawulec choruje? Jakie szkodniki go mogą atakować?

    Tawulec pogięty jest bardzo rzadko porażany przez choroby i jedynie uprawianie go na niewłaściwych stanowiskach może doprowadzić do problemów. Nie jest też atakowany przez szkodniki. To roślina dobra dla początkujących ogrodników.

    Zastosowanie tawulca pogiętego

    Tawulec pogięty 'Crispa' może mieć w ogrodzie wiele zastosowań. Ze względu na łatwość ukorzeniania się pędów i rozłożysty pokrój jest cenioną rośliną okrywową, świetnie sprawdzającą się w ażurowym półcieniu pod drzewami. Nadaje się też do sadzenia na skarpach i nasypach, gdyż doskonale zabezpiecza glebę przed erozją. Można też uprawiać go na murkach, w ogródkach żwirowych i na skalniakach. Tawulec 'Crispa' może też posłużyć do tworzenia niskich żywopłotów, wydzielających strefy w ogrodzie lub otaczających chodniki i ścieżki.

    Na rabatach dobrze komponuje się z innymi, niskimi krzewami ozdobnymi jak tawuły japońskie, berberysy czy irgi. Tawulec może być też uprawiany w dużych donicach na balkonach i tarasach.


    Zdjęcia: Cristographic, Yumiko, Robson90 / AdobeStock

    Autor
    Tawulec pogięty / Stephanandra incisa 'Crispa'
    Tawulec pogięty / Stephanandra incisa 'Crispa'
    Katarzyna Józefowicz

    Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

     

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl