Palecznik chiński (Decaisnea fargesii), nazywany też palecznikiem Fargesa, to niewielkie, wielopniowe drzewo lub okazały krzew z rodziny krępieniowatych (Lardizabalaceae). Naturalnie występuje w Azji (min. w Chinach, Indiach), ale jest też uprawiany w innych rejonach świata jako roślina ozdobna.
Jak wygląda palecznik chiński
Palecznik chiński może dorastać do ok. 3-5 m wys. Roślina posiada luźny, wzniesiony pokrój i tworzy liczne, słabo rozgałęzione, przewieszające się w górnej części na zewnątrz pędy, pokryte długimi (do ok. 1 m), pierzastymi liśćmi, złożonymi z 13-25 układających się wzdłuż ogonka w dwóch rzędach dużych, jajowatych, zielonych, sezonowych listków z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem. Liście rozkładają się na boki niemal poziomo, tworząc na szczycie pędów parasolowatą, rozłożystą koronę, szczególnie efektowną u starszych egzemplarzy, których pędy ogałacają się z liści od dołu. Jesienią liście przebarwiają się na żółto.
Palecznik kwitnie wiosną (V-VI), wydając interesujące, niewielkie, dzwonkowe, żółtozielone kwiaty, z 6 wąskimi, wydłużonymi, wywiniętymi na zewnątrz działkami kielicha (typowych płatków brak). Kwiaty osadzone są na długich szypułkach i zebrane na pędzie w gęste, zwisające, groniaste kwiatostany.
Po przekwitaniu, przekształcają się w oryginalne, niebieskie, mięsiste, aksamitne w dotyku owoce, mające kształt pękatych, wydłużonych "kiełbasek", zebranych po kilka w zwisające grona. Owoce wypełnione są wewnątrz galaretowatym miąższem i dwoma rzędami małych, czarnych nasion. Po uszkodzeniu skórki, wydzielają biały, lepki sok mleczny.
Owoce palecznika są jadalne, ale niezbyt smaczne.
Wymagania i uprawa palecznika chińskiego
Palecznik chiński oczekuje w uprawie ciepłego, osłoniętego od wiatru, słonecznego lub półcienistego stanowiska i żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej gleby. W naszym klimacie krzew nie jest w pełni mrozoodporny (znosi mróz do ok. -20 / -18°C, czyli strefa 6b), dlatego poleca się uprawiać go jedynie w najcieplejszych rejonach kraju. Na niskie temperatury szczególnie wrażliwe są młode egzemplarze, dlatego na zimę warto osłaniać je włókniną.
Palecznik chiński może być rozmnażany przez wysiew nasion, co jednak jest dość trudne, dlatego najczęściej rozmnaża się go przez sadzonki pędowe lub korzeniowe.
Pielęgnacja palecznika
Palecznik potrzebuje systematycznego podlewania i nawożenia. Na odpowiednie nawodnienie trzeba zwracać uwagę szczególnie w czasie przedłużających się upałów. Co do nawozów, warto stosować długodziałające nawozy mineralne lub nawozy organiczne.
Palecznik nie wymaga systematycznego ciecia, gdyż posiada bardzo ładny, rozłożysty pokrój, warto natomiast po zimie przeprowadzić cięcie sanitarne, usuwając podczas zabiegu pędy uszkodzone, złamane lub przemarznięte.
Zastosowanie palecznika chińskiego
Ze względu na swój rozłożysty, efektowny pokrój i dekoracyjne liście, kwiaty oraz owoce, palecznik chiński najlepiej prezentuje się na trawniku jako soliter, choć może być też zestawiany z innymi, niskimi krzewami (np. tawułami japońska, irg pozioma, niskie berberysy) oraz bylinami (np. liliowcami). Bardzo dobrze wygląda też posadzony w pobliżu kącika wypoczynkowego.
Ciekawostki o paleczniku chińskim
Ze względu na niezwykle oryginalne owoce, roślina bywa nazywana potocznie drzewem parówkowym, niebieskimi kiełbaskami lub niebieskim drzewem fasolowym, a nawet dość makabrycznie: "dead man's fingers" (w USA owoce są wykorzystywane do tworzenia dekoracji na święto Halloween).
Gdzie można kupić sadzonki palecznika?
Sadzonki palecznika chińskiego, chociaż nie należą do najczęściej spotykanych w standardowych punktach ogrodniczych, można nabyć w specjalistycznych szkółkach roślin ozdobnych oraz w niektórych centrach ogrodniczych oferujących bogatszy asortyment. Dodatkowo, warto poszukać sadzonek w sklepach internetowych, które specjalizują się w sprzedaży rzadszych roślin i mają w swojej ofercie egzotyczne gatunki. Są nimi np.:
Zdjęcia: guentermanaus, Daelin, Maria Brzostowska, marchevcabogdan / AdobeStock