Złocień trójbarwny (Chrysanthemum carinatum syn. Ismelia carinata syn. Glebionis carinatum), nazywany też chryzantemą trójkolorową lub ismelią wieńcową, to roślina jednoroczna z rodziny astrowatych (Asteraceae). Gatunek pochodzi z Afryki Północnej, ale w postaci odmian jest też uprawiany w wielu innych rejonach świata jako roślina ozdobna.
Jak wygląda złocień trójbarwny i czym się wyróżnia?
Roślina początkowo rozwija zielone, pierzaste, mięsiste liście (przypominają liście kopru), spomiędzy których wyrasta następnie w pęd kwiatostanowy.
Złocień trójbarwny kwitnie latem (VI-IX), rozwijając duże, koszyczkowate kwiaty, osadzone pojedynczo na szczycie wzniesionego, sztywnego, ulistnionego, słabo rozgałęzionego pędu (wys. ok. 0,5-1 m). U gatunku kwiaty języczkowe są wydłużone, lancetowate i najczęściej białe z żółtą nasadą, zwieńczoną czerwoną obwódką, natomiast kwiaty rurkowe bordowo-brązowe. U odmian kwiaty mogą mieć różne kombinacje kolorystyczne i mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Wymagania uprawowe złocienia trójbarwnego
Złocień trójbarwny preferuje ciepłe, słoneczne stanowiska i próchnicze, ciężkie, lekko wilgotne gleby. Należy unikać miejsc z mocnymi wiatrami.
Złocienie trójbarwne uprawia się z siewu nasion wprost do gruntu w kwietniu. Zbyt gęste wschody wymagają przerywki (polecany rozstaw to 20/30 x 20/30 cm). Można jednak uprawiać je także z rozsady kupionej na targu lub u producenta, którą na miejsce stałe wysadza się w drugiej połowie maja.
Ze złocieni można zbierać nasiona i w następnym roku wykorzystać je do uprawy, jednak kolorystyka kwiatów u pozyskanych z nich roślin będzie niespodzianką.
Jak pielęgnować złocienia trójbarwnego?
Przy wysiewaniu złocienia trójbarwnego należy pamiętać, że na podłożach zbyt żyznych rozwija więcej liści kosztem kwiatów – dlatego nie wymaga nawożenia. Rośliny podlewamy regularnie, ponieważ nie lubią i źle reagują na przesuszanie.
Dla rośliny należy też od razu wybrać miejsce docelowe, gdyż jako roślina jednoroczna nie lubi przesadzania.
Szkodniki i choroby złocienia trójbarwnego
Złocień trójbarwny jest dość odporny na choroby i szkodniki, jednak czasami może być atakowany przez przędziorki lub mszyce oraz porażany przez choroby grzybowe (np. mączniak prawdziwy, szara pleśń). Zdarza się też, że bywa zjadany przez ślimaki.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Jakie zastosowanie w ogrodzie ma złocień trójbarwny?
Złocień trójbarwny to wspaniała roślina do uprawy w grupach na kwietnikach, szczególnie w ogrodach wiejskich i romantycznych. Może też stanowić wspaniały element łąki kwietnej. Kwiaty nadają się także do ciecia, gdyż w wazonie długo utrzymują świeżość.
Rośliny można też uprawiać w dużych donicach na balkonach i tarasach.
Wybrane odmiany złocienia
Nasiona złocienia trójbarwnego dostępne są najczęściej w postaci wielokolorowej mieszanki odmianowej o kwiatach pojedynczych 'Mix' lub 'Rainbow Mix' lub pełnych i półpełnych 'Dunnettii'. Czasami można też jednak znaleźć nasiona pojedynczych odmian jak np. 'Cockade' (kwiaty języczkowe białe, z żółtą podstawą, zwieńczoną szerokim, czerwonym marginesem).
Zdjęcia: Katarzyna / AdobeStock