Grab japoński Carpinus japonica

Grab japoński (Carpinus japonica)
Grab japoński (Carpinus japonica) | To eleganckie drzewo ozdobne pochodzące z Japonii, które zachwyca swym wyglądem i łatwością uprawy. W naturze może osiągnąć 15 metrów, lecz w ogrodzie dorasta do 5-10 metrów, tworząc szeroki, zaokrąglony pokrój z wieloma pniami. Charakteryzuje się ciemnozielonymi, piłkowanymi liśćmi, które jesienią przybierają intensywnie żółty kolor. Grab japoński wymaga słonecznego stanowiska i przepuszczalnej gleby, jest mrozoodporny i odporny na choroby. Doskonale nadaje się do formowania żywopłotów i bonsai, a jego dekoracyjne owocostany dodają uroku każdemu ogrodowi. Poznaj bliżej tę wyjątkową roślinę i ciesz się jej pięknem w swoim otoczeniu.
Posłuchaj
00:00
4
Dekoracyjność: owocostany, ulistnienie, pędy
Gleba: przepuszczalna, żyzna, próchniczna
Kwiaty: drobne
Odczyn gleby: obojętna, lekko zasadowa
Pokrój: kulisty, wzniesiony, rozłożysty
Wysokość: 5-10 m
Okres kwitnienia: IV, V
Trwałość liści: sezonowe
Korona: szeroka, kulista, regularna
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: żywopłoty, szpalery, roślina dekoracyjna, pojedynczo, ogrody przydomowe
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Polecane odmiany

Grab japoński (Carpinus japonica) to nieduże, wolno rosnące drzewo z rodziny brzozowatych. Pochodzi z Japonii, jednak jest też uprawiany w innych rejonach świata jako roślina ozdobna.

Jak wygląda grab japoński i czym się charakteryzuje?

Grab japoński w naturze może dorastać do ponad 15 m wys, jednak w uprawie osiąga zwykle nie więcej niż 5-10 m wysokości, a w naszym kraju jest z reguły jeszcze niższy. Drzewo posiada szeroki, rozłożysty, zaokrąglony pokrój i często tworzy więcej niż jeden pień. Nisko nad ziemią rozwija też mocne, równomiernie ułożone wokół pnia konary i gałęzie, pokryte szarą korą (starsze egzemplarze często mają zagęszczoną koronę głównie w górnej części, co może wyglądać dość egzotycznie) ale warto zaznaczyć, że młode pędy tego grabu mają ładne, czerwone zabarwienie. 

Charakterystyczne liście układają się naprzemiennie i są duże, ciemnozielone, szeroko lancetowate, piłkowane na brzegach (dłuższe ząbki zakończone krótkim wąsem), z wyraźnie i głęboko zaznaczonym unerwieniem na blaszce (harmonijkowe). Młode liście są podbarwione na czerwone, później zielenieją, a jesienią, przed opadnięciem przebarwiają się na intensywnie żółty kolor.

Grab japoński kwitnie wiosną (IV-V), wydając drobne kwiaty zebrane w kotkowate kwiatostany (gatunek jednopienny, rozdzielnopłciowy). Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w bardzo ozdobne, zwisające, duże, pękate owocostany, okryte dachówkowato zachodzącymi na siebie zielonożółtymi, grubo ząbkowanymi przylistkami z lekkim, czerwonawym zabarwieniem (szyszki, przypominające wyglądem szyszki chmielu).

Wymagania i uprawa grabu japońskiego

Grab japoński wymaga w uprawie słonecznego lub lekko półcienistego stanowiska i próchniczej, przepuszczalnej, dobrze zdrenowanej, lekko wilgotnej gleby, najlepiej o obojętnym lub zasadowym odczynie pH, choć radzi sobie również na nieco odmiennych glebach. W naszym klimacie jest w pełni mrozoodporny i może być uprawiany na terenie całego kraju.

Grab japoński rozmnażany jest przez szczepienie, odrosty korzeniowe lub sadzonki pędowe, a gatunek także przez nasiona.

Jak pielęgnować grab japoński? Czego od nas wymaga?

Podlewanie i nawożenie tego drzewa przeprowadza się tak samo jak innych ozdobnych drzew ogrodowych. Szczególną uwagę należy poświęcić młodym osobnikom, a nawożenie rozpocząć w 2 roku po posadzeniu.

Grab z reguły nie wymaga cięcia, jednak zabieg znosi bardzo dobrze, dlatego w razie potrzeby i naszych preferencji może być przycinany i formowany.

Jakie choroby i szkodniki mogą atakować ten grab?

Grab japoński uważany jest za roślinę odporną na choroby i szkodniki, mimo to czasami mogą pojawić się na nim mszyce lub może być porażany przez choroby grzybowe (np. mączniaka prawdziwego, plamistość liści).

Zastosowanie grabu japońskiego w ogrodzie

W ogrodzie grab japoński doskonale prezentuje się jako soliter na tle trawnika, ogrodzenia lub jasnej ściany domu. Wspaniale prezentuje się w ogrodach japońskich i orientalnych. Ponieważ doskonale znosi ciecie, może być też wykorzystywany do tworzenia formowanych żywopłotów. Bywa też traktowany jako materiał wyjściowy do formowania drzewek bonsai.

Jakie odmiany grabu japońskiego warto wybrać?

  • 'Chinese Lantern' – odmiana dorastająca do ok. 3-5 m wys


Zdjęcia: shige_u / AdobeStock, Katarzyna Jeziorska

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści