Pokrzywiec Wilkes Acalypha wilkesiana

Pokrzywiec Wilkes Acalypha wilkesiana
Pokrzywiec Wilkes (Acalypha wilkesiana) | To piękna, barwna roślina która nie tylko zachwyca unikalnym wyglądem, ale jest też niezwykle wdzięczna w uprawie. Jej wymagania nie są wygórowane i potrzebuje jedynie regularnego podlewania, lekkiego nawożenia oraz miejsca z rozproszonym światłem, by pięknie rosła. Jej liście, przypominające abstrakcyjne obrazy, mogą stać się żywym dziełem sztuki w Twoim salonie. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak pielęgnować pokrzywiec Wilkesa, by cieszyć się jego pięknem przez cały rok.
Posłuchaj
00:00
6
Dekoracyjność: ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, próchniczna
Kwiaty: niepozorne
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Pokrój: wzniesiony, zwarty, krzaczkowaty
Wysokość: 1-1,5 m
Okres kwitnienia: VII, VIII
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: półcień
Zastosowanie: roślina dekoracyjna, pojemniki, balkony, roślina lecznicza, tarasy, wnętrza
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany Gdzie kupić?

Pokrzywiec Wilkes (Acalypha wilkesiana) to duży krzew z rodziny wilczomleczowatych (Euphorbiaceae). Naturalnie występuje na wyspach Pacyfiku, ale jest też uprawiany w wielu rejonach świata jako domowa roślina ozdobna.

Wygląd pokrzywca Wilkesa

Pokrzywiec Wilkes w naturze może dorastać do ok. 3 m wysokości, jednak w uprawie nie przekracza zwykle 1-1,5 m wys. Roślina tworzy sztywne, grube, wzniesione, rozgałęzione pędy, pokryte naprzeciwległymi parami dużych, romboidalnych, barwnych, ząbkowanych na brzegach liści, osadzonych na sztywnych, cienkich ogonkach. Zarówno liście jak i pędy pokryte są delikatnymi włoskami.

Roślina może latem kwitnąć, wydając drobne, niepozorne kwiaty, zebrane na szczycie wzniesionego pędu w kłosowy kwiatostan. W przeciwieństwie do spokrewnionego z nią pokrzywca szorstkowłosego, jej ozdobą nie są jednak kwiaty, ale duże, pokryte barwnymi cętkami lub wzorami liście (ze względu na barwne liście pokrzywiec bywa nazywany też "rośliną miedzianolistną").

Wymagania i uprawa pokrzywca

Pokrzywiec Wilkes w uprawie preferuje jasne, ale chronione przed bezpośrednim słońcem stanowiska oraz przepuszczalne, próchnicze, stale lekko wilgotne podłoża. Rosnąc w donicy powinno się go trzymać w miejscu, w którym panuje pokojowa temperatura – latem powinna wynosić ok. 22-26°C, a zimą niższa ok. 18-20°C.

Przesadzaj roślinę co roku lub co dwa lata, wczesną wiosną, do świeżej ziemi doniczkowej, aby zapewnić jej odpowiednie składniki odżywcze i przestrzeń do wzrostu.

Pokrzywiec może być rozmnażany przez sadzonki pędowe, pobierane o dowolnej porze roku.

Pielęgnacja pokrzywca Wilkesa

Pokrzywiec Wilkes wymaga umiarkowanego podlewania – utrzymuj glebę wilgotną, ale nie przemoczoną. Latem podlewaj obficie, ale pozwól ziemi wyschnąć między podlewaniami. Zimą zmniejsz częstotliwość podlewania, unikając przelania, co może prowadzić do gnicia korzeni.

W okresie wzrostu, od wiosny do wczesnej jesieni, roślinę nawozimy co ok. dwa tygodnie rozcieńczonym nawozem wieloskładnikowym. Zimą zaprzestajemy odżywiania, by mogła bez problemu przejść okres uśpienia.

Roślina lubi też wilgotne powietrze. Ponieważ jednak ze względu na aksamitną fakturę liści oraz pokrywające je włoski nie powinna być zraszana, najlepiej umieścić w jej pobliżu nawilżacz powietrza lub ustawić doniczkę na wilgotnych kulkach keramzytu.

Polecanym zabiegiem w uprawie pokrzywca jest też systematyczne uszczykiwanie jego pędów i to nawet kilka razy w sezonie, dzięki czemu roślina zachowuje ładny, zwarty pokrój.

Szkodniki i choroby pokrzywca

Pokrzywiec jest rośliną dość wrażliwą na błędy uprawowe i jeśli zostanie przelany, przechłodzony lub przenawożony, szybko zapada na choroby grzybowe. Źle reaguje też na suche powietrze, które może sprzyjać atakowi szkodników (przędziorki, wełnowce).

Zastosowanie pokrzywca Wilkesa

Pokrzywiec Wilkes może być uprawiany w naszym klimacie jedynie jako roślina pokojowa. Ze względu na gęsty pokrój i spore rozmiary, a także efektownie wybarwione liście, najlepiej prezentuje się na eksponowanym stanowisku, posadzony w dużej donicy jako soliter. Latem może być też wystawiany na balkon lub taras.

Roślina bywa też stosowana w ziołolecznictwie, gdyż wykazuje min. właściwości przeciwgrzybicze (stosowana min. w preparatach przeznaczonych do leczenia zakażeń grzybiczych skóry czy łupieżu).

Wybrane odmiany pokrzywca Wilkesa

  • 'Hoffmannii' – liście zielone z białymi brzegami

Gdzie kupić sadzonki pokrzywca Wilkesa?

Zakup sadzonek pokrzywca Wilkesa to nie proste zadanie. Roślina ta nie jest specjalnie popularna w Polsce i ciężko ją znaleźć nawet w sklepach internetowych. Warto zaglądać na targi ogrodnicze i śledzić grupy ogrodnicze online, gdzie można znaleźć rzadkie odmiany roślin i wymieniać się sadzonkami z innymi entuzjastami.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Floradania.dk, AdobeStock

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści