Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Zastosowanie Polecane odmiany Gdzie kupić?

Ludisia discolor, znana też pod nazwami haemaria lub storczyk jubilerski, to naziemny storczyk należący do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Naturalnie występuje w wilgotnych lasach tropikalnych południowo-wschodniej Azji, ale jest też często uprawiany w wielu innych rejonach świata, jako roślina doniczkowa.

Wygląd ludisii discolor

Roślina jest niewielkim, dorastającym do ok. 10-15 cm wys. storczykiem, o pełzających, niezbyt długich (ok. 15 cm.), czerwono nabiegłych, kruchych, mięsistych, walcowatych pędach, pokrytych spiralnie ułożonymi, dużymi, szpiczasto zakończonymi, szerokimi, jajowatymi lub sercowatymi, bordowo-zielonymi lub ciemnozielonymi z wierzchu i bordowymi od spodu liśćmi o aksamitnej blaszce, ozdobionej jasnymi, podłużnymi prążkami lub siateczką jasnych nerwów (umaszczenie liści uzależnione jest od odmiany).

Ludisia discolor kwitnie zimą (XI-III), wydając drobne, niepozorne, białe kwiaty z żółtą komorą pyłkową, zebrane na szczycie długich (wys. ok. 20-30 cm), cienkich, wzniesionych łodyżek w luźne, kłosowe kwiatostany. Kwiaty są małe, ale liczne. Szczególnie dekoracyjnie prezentują się u odmian o ciemnych liściach, z którymi kontrastują.

 
 

Wymagania i uprawa ludisii discolor

Ludisia to roślina umiarkowanie trudna w uprawie. Preferuje półcieniste, osłonięte przed bezpośrednim słońcem stanowiska i podwyższoną wilgotność powietrza (nawet ok. 80-90%). Powinna być uprawiana w lekkim, próchniczym, przepuszczalnym podłożu (najlepiej z dodatkiem kory, chipsów kokosowych, perlitu i węgla drzewnego np. specjalne podłoże dla storczyków), a nie na pieńku lub kawałku kory bez ziemi. Ma zupełny brak mrozoodporności i jest wrażliwa na temperatury poniżej 10°C.

Storczyk najlepiej rozmnażać przez sadzonki pędowe, pobierane z dorosłych egzemplarzy. Warto wiedzieć, że ukorzenia się wolno.

Pielęgnacja ludisii discolor

Ludisia discolor jest wilgociolubnym storczykiem naziemnym, dlatego źle znosi zarówno suszę jak i zalanie. Powinna być podlewana często, lecz umiarkowanie (woda nie może zalegać na podstawce). Ponieważ jednak nie lubi zraszania (na jej liściach łatwo tworzą się brzydkie plamy i zacieki po wodzie), w jej pobliżu najlepiej ustawić nawilżacz powietrza lub umieścić doniczkę na podstawce z wilgotnymi kulkami keramzytu.

W sezonie wegetacyjnym ludisię warto też zasilać specjalnymi nawozami do storczyków.

 
 

Ludisia lubi też wysoką temperaturę (temp. 22-26°C), jednak zimą oczekuje spoczynku w jasnym, chłodnym pomieszczeniu (12-18°C, np. widny korytarz lub hol). W tym czasie nie powinna być też nawożona, a jej podlewanie powinno być ograniczone do minimum (ziemia nie może jednak całkiem wyschnąć). Wiosną, gdy wznowi wegetację, należy przenieść ją w cieplejsze miejsce i rozpocząć nawożenie oraz intensywniejsze podlewanie.

Szkodniki i choroby ludisii discolor

Na liściach ludisii mogą pojawić się przędziorki i tarczniki. Jeśli możemy najlepiej usuwać je ręcznie ale można użyć też środków chemicznych i robić opryski.

Zastosowanie ludisii discolor

Ze względu na płożący pokrój, najefektowniej prezentuje się jako soliter w wiszących koszach lub płaskich, szerokich misach. Na domowym kwietniku można też zestawiać je z innymi storczykami, uprawianymi w osobnych pojemnikach.

 
 

Wybrane odmiany ludisii discolor

  • 'Alba' – liście zielone, pokryte białą siateczką nerwów

Gdzie kupić ludisię discolor?

Ludisia to w ostatnim czasie łatwiej dostępna roślina domowa. Możemy ją kupić w sklepach stacjonarnych, w działach ogrodniczych supermarketów jak również w Internecie. Sklepy internetowe oferujące roślinę to np.:


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Maurice Lesca, elzloy, Winfried / AdobeStock