Kirengeszoma dłoniasta (Kirengeshoma palmata) to okazała bylina z rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae). Gatunek pochodzi z Chin i Japonii, ale jest też uprawiany w winnych rejonach świata jako roślina ozdobna.
Jak wygląda kirengeszoma dłoniasta?
Kirengeszoma dłoniasta może dorastać do ok. 60-120 cm wys. W sezonie wegetacyjnym z podziemnego kłącza roślina rozwija długie, wzniesione, łukowato wygięte w górnej części, nagie, ciemno zabarwione pędy, na których wyrastają naprzeciwległymi parami duże, dłoniaste, klapowane liście. Są lekko owłosione, okrągłe w zarysie, z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem i ząbkowanymi brzegami. Osadzone na długich, bordowo nabiegłych ogonkach (przypominają wyglądem liście klonu). Liście na szczycie pędu są siedzące, małe i nieklapowane, tylko mocno ząbkowane na brzegach.
Kirengeszoma dłoniasta kwitnie późnym latem (VII-IX), rozwijając nieduże, na wpół otwarte, mięsiste, jasnożółte, zwykle pięciopłatkowe, dzwonkowate, wydłużone kwiaty osadzone na cienkich, sztywnych, długich szypułkach i zebrane na szczytach pędów w luźne, wierzchotkowe kwiatostany. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w owocostany (torebki), wypełnione nasionami.
Kirengeszoma ma tendencję do tworzenia podziemnego kłącza, za pomocą którego rozrasta się w okazałą kępę, jednak zwykle nie jest nadmiernie ekspansywna.
Jak uprawiać i jakie ma wymagania kirengeszoma dłoniasta?
Kirengeszoma dłoniasta w uprawie preferuje półcieniste i cieniste stanowiska oraz żyzne, bardzo próchnicze, przepuszczalne, stale lekko wilgotne gleby o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH. Roślina nie toleruje suszy i nie lubi pełnego słońca. W naszym klimacie jest dostatecznie mrozoodporna, jednak w najchłodniejszych rejonach kraju warto okrywać ją na zimę stroiszem lub grubą warstwą ściółki.
Kirengeszomę dłoniastą najlepiej rozmnażać wegetatywnie za pomocą sadzonek pozyskanych z odrostów korzeniowych lub sadzonek pędowych. Gatunek może być też rozmnażany przez nasiona (daje również samosiew), jednak w naszym klimacie nasiona nie zawsze zdążą dojrzeć przed zimą.
Pielęgnacja kirengeszomy dłoniastej
Kirengeszoma dłoniasta powinna mieć glebę stale lekko wilgotną, ale nie podmokłą, ponieważ źle znosi zarówno suszę, jak i nadmiar wody. W okresie wegetacyjnym warto stosować nawozy organiczne lub mineralne o niskiej zawartości azotu, co wspomoże zdrowy rozwój i kwitnienie.
Przycinanie nie jest konieczne, ale warto usuwać przekwitłe kwiatostany, aby poprawić estetykę. W chłodniejszych rejonach kraju zaleca się okrycie rośliny stroiszem lub grubą warstwą ściółki, aby chronić ją przed mrozem.
Choroby i szkodniki kirengeszomy dłoniastej
Kirengeszoma dłoniasta uważana jest za roślinę mało podatną na choroby, a szkodniki naszego klimatu niezwykle sporadycznie atakują tą roślinę.
Zastosowanie w ogrodzie kirengeszomy dłoniastej
Kirengeszoma dłoniasta to piękna, okazała, kępiasta bylina, znakomicie nadająca się do uprawy w ogrodach leśnych lub japońskich.
Na zacienionych rabatach doskonale komponuje się z funkiami, parzydłami leśnymi, pluskwicami, rodgersjami, paprociami, tawułkami chińskimi i bodziszkami oraz niektórymi trawami ozdobnymi (np. hakonechloą). Może być też piękną ozdobą zacienionego stanowiska w pobliżu oczka wodnego lub ogrodu skalnego. Dobrze wygląda także posadzona w zacienionej części ogrodu w pobliżu ścieżki, murka lub ogrodowych schodów.
Popularne odmiany kirengeszomy dłoniastej
- 'Black Style' – odmiana o bardzo ciemnych, niemal czarnych pędach, wys ok. 1 m
Zdjęcia: Flower_Garden, Zanoza-Ru / AdobeStock