Kirengeszoma dłoniasta Kirengeshoma palmata

Kirengeszoma dłoniasta (Kirengeshoma palmata)
Kirengeszoma dłoniasta (Kirengeshoma palmata) | To roślina, która zachwyca egzotycznym wyglądem i delikatnymi żółtymi kwiatami. Doskonale sprawdza się w zacienionych ogrodach, szczególnie na rabatach leśnych lub w pobliżu oczka wodnego. Łatwa w uprawie, preferuje wilgotne, próchnicze gleby i półcień, a jej mrozoodporność umożliwia szerokie zastosowanie w polskim klimacie. Kirengeszoma dłoniasta to ozdobna bylina, która stanie się perełką każdego ogrodu.
Posłuchaj
00:00
2
Dekoracyjność: ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: żółte
Kwiatostan: wiechowaty
Kwiaty: luźne, pojedyncze, dzwonkowate
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Owoce: torebka
Pokrój: kępy, wzniesiony
Wysokość: 60-120 cm
Okres kwitnienia: VII, VIII, IX
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba stale wilgotna
Stanowisko: półcień, cień
Zastosowanie: brzegi zbiorników wodnych, pod koronami drzew, roślina dekoracyjna, nasadzenia naturalistyczne, ogrody przydomowe, rabaty
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany

Kirengeszoma dłoniasta (Kirengeshoma palmata) to okazała bylina z rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae). Gatunek pochodzi z Chin i Japonii, ale jest też uprawiany w winnych rejonach świata jako roślina ozdobna.

Jak wygląda kirengeszoma dłoniasta?

Kirengeszoma dłoniasta może dorastać do ok. 60-120 cm wys. W sezonie wegetacyjnym z podziemnego kłącza roślina rozwija długie, wzniesione, łukowato wygięte w górnej części, nagie, ciemno zabarwione pędy, na których wyrastają naprzeciwległymi parami duże, dłoniaste, klapowane liście. Są lekko owłosione, okrągłe w zarysie, z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem i ząbkowanymi brzegami. Osadzone na długich, bordowo nabiegłych ogonkach (przypominają wyglądem liście klonu). Liście na szczycie pędu są siedzące, małe i nieklapowane, tylko mocno ząbkowane na brzegach.

Kirengeszoma dłoniasta kwitnie późnym latem (VII-IX), rozwijając nieduże, na wpół otwarte, mięsiste, jasnożółte, zwykle pięciopłatkowe, dzwonkowate, wydłużone kwiaty osadzone na cienkich, sztywnych, długich szypułkach i zebrane na szczytach pędów w luźne, wierzchotkowe kwiatostany. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w owocostany (torebki), wypełnione nasionami.

Kirengeszoma ma tendencję do tworzenia podziemnego kłącza, za pomocą którego rozrasta się w okazałą kępę, jednak zwykle nie jest nadmiernie ekspansywna.

Jak uprawiać i jakie ma wymagania kirengeszoma dłoniasta?

Kirengeszoma dłoniasta w uprawie preferuje półcieniste i cieniste stanowiska oraz żyzne, bardzo próchnicze, przepuszczalne, stale lekko wilgotne gleby o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH. Roślina nie toleruje suszy i nie lubi pełnego słońca. W naszym klimacie jest dostatecznie mrozoodporna, jednak w najchłodniejszych rejonach kraju warto okrywać ją na zimę stroiszem lub grubą warstwą ściółki.

Kirengeszomę dłoniastą najlepiej rozmnażać wegetatywnie za pomocą sadzonek pozyskanych z odrostów korzeniowych lub sadzonek pędowych. Gatunek może być też rozmnażany przez nasiona (daje również samosiew), jednak w naszym klimacie nasiona nie zawsze zdążą dojrzeć przed zimą.

Redakcja poleca
0 Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
1 Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
2 Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
3 Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb

Pielęgnacja kirengeszomy dłoniastej

Kirengeszoma dłoniasta powinna mieć glebę stale lekko wilgotną, ale nie podmokłą, ponieważ źle znosi zarówno suszę, jak i nadmiar wody. W okresie wegetacyjnym warto stosować nawozy organiczne lub mineralne o niskiej zawartości azotu, co wspomoże zdrowy rozwój i kwitnienie.

Przycinanie nie jest konieczne, ale warto usuwać przekwitłe kwiatostany, aby poprawić estetykę. W chłodniejszych rejonach kraju zaleca się okrycie rośliny stroiszem lub grubą warstwą ściółki, aby chronić ją przed mrozem.

Choroby i szkodniki kirengeszomy dłoniastej

Kirengeszoma dłoniasta uważana jest za roślinę mało podatną na choroby, a szkodniki naszego klimatu niezwykle sporadycznie atakują tą roślinę.

Zastosowanie w ogrodzie kirengeszomy dłoniastej

Kirengeszoma dłoniasta to piękna, okazała, kępiasta bylina, znakomicie nadająca się do uprawy w ogrodach leśnych lub japońskich.

Na zacienionych rabatach doskonale komponuje się z funkiami, parzydłami leśnymi, pluskwicami, rodgersjami, paprociami, tawułkami chińskimi i bodziszkami oraz niektórymi trawami ozdobnymi (np. hakonechloą). Może być też piękną ozdobą zacienionego stanowiska w pobliżu oczka wodnego lub ogrodu skalnego. Dobrze wygląda także posadzona w zacienionej części ogrodu w pobliżu ścieżki, murka lub ogrodowych schodów.

Popularne odmiany kirengeszomy dłoniastej

  • 'Black Style' – odmiana o bardzo ciemnych, niemal czarnych pędach, wys ok. 1 m

Zdjęcia: Flower_Garden, Zanoza-Ru / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści