Miskant małokłosowy (Miscanthus oligostachyus), nazywany też miskantem czyśćowatym, to nieduża, bylinowa trawa kępkowa z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Gatunek pochodzi z Japonii, ale jest też uprawiany w wielu innych krajach świata jako roślina ozdobna.
Jak wygląda i po czym rozpoznać miskant małokłosowy?
Miskant małokłosowy jest niższy od innych miskantów i może dorastać do ok. 80-90, a w porze kwitnienia do120-150 cm wys. Roślina tworzy miękkie, dość wąskie, płaskie, delikatne, zielone, odziomkowe małe, pędowe większe i dłuższe liście, w górnej części łukowato przewieszające się na zewnątrz. Liście zebrane są ponad ziemią w gęste kępy, a jesienią przebarwiają się na żółto.
Miskant małokłosowy zakwita latem (VII-VIII), rozwijając nieliczne, dość duże, biało, jedwabiście owłosione kłoski, osadzone parami na nielicznych, biało lub czerwono owłosionych gałązkach i zebrane na szczycie cienkich, sztywnych, nagich łodyg z nielicznymi kolankami w luźne, wiechowate, niezbyt duże kwiatostany.
Trawa tworzy gęsty system korzeniowy z krótkimi, węźlastymi kłączami.
Jakie są wymagania uprawowe miskanta małokłosowego?
Uprawa miskantów w ogrodzie, w tym i miskanta małokłosowego, nie jest trudna. Roślina preferuje w uprawie słoneczne stanowiska oraz żyzne, próchnicze, lekko wilgotne gleby. Jest mrozoodporny i może być uprawiany na terenie całego kraju (nie wymaga zimowego okrycia).
Miskant małokłosowy jako gatunek może być rozmnażany przez wysiew nasion (na dobrych stanowiskach daje samosiew), jednak odmiany poleca się rozmnażać wiosną przez podział dorosłych egzemplarzy.
Pielęgnacja miskanta małokłosowego
- Miskant, szczególnie, gdy jest młody, należy regularnie podlewać.
- Najlepiej stosować nawozy dla traw ozdobnych, długo działające lub organiczne, takie jak kompost.
- Na zimę warto związać liście w wiechę, aby ochronić kępę przed gromadzeniem się śniegu i wilgoci, co może prowadzić do jej gnicia.
- Na wiosnę, przed pojawieniem się nowych pędów, liście traw ozdobnych należy przyciąć, co zapewni im zdrowy start na kolejny sezon.
Choroby i szkodniki miskantów
Miskant małokłosowy rzadko pada ofiarą chorób i szkodników, jednak rośliny uprawiane w niewłaściwych warunkach mogą być czasami porażane przez choroby grzybowe (np. rdzę). W kępie liściowej lubią też bytować ślimaki.
Jakie jest najlepsze zastosowanie miskanta małokłosowego w ogrodzie?
Miskant małokłosowy ze względu na swoje kompaktowe rozmiary nadaje się do uprawy w każdym, nawet niedużym ogrodzie. Dobrze wygląda w towarzystwie kłosowców, rudbekii, astrów bylinowych czy rozchodników okazałych. Ładnie prezentuje się też jako soliter na tle trawnika lub jasnej ściany domu, a także jako szpaler wzdłuż chodnika. Może być również uprawiany w pojemnikach na balkonach i tarasach.
Wybrane odmiany miskanta małokłosowego
'Nanus Variegatus' to najpopularniejsza, karłowa odmiana tego miskanta. Ma zielone, nieregularnie, żółto paskowane liście i ładne, duże, początkowo żółte, w miarę dojrzewania fioletowe lub rdzawe kwiatostany. Jest jeszcze niższa niż standard, ponieważ osiąga do ok. 30-40 cm, a w porze kwitnienia 70-80 cm.
Zdjęcia: (poglądowe) Adobe Firefly