Bylica Schmidta Artemisia schmidtiana

Bylica Schmidta Artemisia schmidtiana
Bylica Schmidta (Artemisia schmidtiana) | To roślina, którą pokochają zarówno początkujący, jak i doświadczeni ogrodnicy. Dzięki srebrzystym, miękko owłosionym liściom i zwartemu pokrojowi jest wspaniałym dodatkiem do skalniaków, murków i rabat. Roślina preferuje dobrze zdrenowane, ubogie gleby oraz stanowiska w pełnym słońcu. Bylica Schmidta jest mrozoodporna i wymaga niewielkiej pielęgnacji – od czasu do czasu przycinana, zachwyci zdrowym wzrostem i odpornością na trudne warunki.
Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
1
Dekoracyjność: ulistnienie, pędy
Gleba: przepuszczalna, lekka, uboga
Kolor kwiatów: zielonkawe
Kwiatostan: wiechowaty
Kwiaty: niepozorne, drobne, pachnące
Odczyn gleby: obojętna, lekko zasadowa
Pokrój: kępy, kobierce, zwarty
Wysokość: 30 cm
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII
Trwałość liści: półzimozielone
Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: murki, skarpy, roślina okrywowa, roślina dekoracyjna, nasadzenia naturalistyczne, w grupie, ogrody przydomowe, pojemniki, skalniaki, rabaty, obwódki rabat
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany

Bylica Schmidta (Artemisia schmidtiana) to niewielka roślina wieloletnia z rodziny astrowatych (Asteraceae). Gatunek pochodzi z Japonii, ale jest też uprawiany w wielu innych rejonach świata jako roślina ozdobna.

Jak wygląda bylica Schidta?

Bylica Schmidta rośnie wolno i może dorastać do ok. 30 cm wys, tworząc liczne, cienkie, mocno rozgałęzione, częściowo wzniesione, częściowo pokładające się, drewniejące u podstawy pędy, gęsto pokryte aromatycznymi, miękko owłosionymi, delikatnymi, pierzastymi, srebrzysto-zielonymi liśćmi. W miarę wzrostu roślina przybiera kępiasty, poduszkowaty pokrój.

Bylica zakwita latem (VI/VII-VIII), rozwijając liczne, drobne, koszyczkowe kwiaty, zebrane na szczytach pędów w małe, wiechowate kwiatostany. Kwiaty nie mają wartości ozdobnej, jednak przyciągają owady zapylające, w tym motyle.

Wymagania uprawowe bylicy

W uprawie bylica oczekuje słonecznego stanowiska i lekkiego, dobrze przepuszczalnego podłoża. Powinno ono być umiarkowanie wilgotne i niezbyt żyzne, a nawet jałowe! W naszym klimacie jest w pełni mrozoodporna (w ciepłe zimy pozostaje nawet zimozielona!).

Bylica Schmidta jako gatunek może być rozmnażana przez wysiew nasion, jednak odmiany poleca się rozmnażać przez podział lub sadzonki pędowe.

Jak pielęgnować bylicę?

Bylica Schmidta wymaga regularnego, ale umiarkowanego podlewania – szczególnie w okresach suszy, jednak należy unikać przelania, gdyż nadmiar wody może prowadzić do szybkiego gnicia korzeni. Roślina nie wymaga intensywnego nawożenia; wystarczy stosować nawóz uniwersalny na początku sezonu wegetacyjnego.

Wczesną wiosną roślinę można przyciąć, co sprzyja lepszemu rozkrzewianiu się pędów i zachowaniu ładniejszego pokroju.

Które szkodniki i choroby są dla niej groźne?

Bylica Schmidta nie sprawia na ogół problemów w uprawie i jest stosunkowo odporna na choroby i szkodniki, jednak nie toleruje mokrego podłoża, które w jej przypadku może prowadzić do zagniwania korzeni lub rozwoju chorób grzybowych. Może być też przyczyną zamierania roślin w okresie zimowym.

Zastosowanie bylicy Schmidta w ogrodzie

Bylica Schmidta w ogrodzie może mieć wiele zastosowań. Może być też uprawiana na skalniakach i w alpinariach lub w grupach jako roślina zadarniająca. Doskonale nadaje się do obsadzania murków, szczelin skalnych, skarp lub ogrodowych schodów.

Redakcja poleca
0 Hiacynt Mix - 10 szt cebulek
Hiacynt Mix - 10 szt cebulek
1 Tulipan pełny Foxy Foxtrot 10 szt.
Tulipan pełny Foxy Foxtrot 10 szt.
2 Czosnek ozdobny Olbrzymi – 2 szt
Czosnek ozdobny Olbrzymi – 2 szt
3 Śnieżyczka przebiśnieg – 20 cebulek
Śnieżyczka przebiśnieg – 20 cebulek
4 Zawilec grecki (Anemon) Mix – 30 szt
Zawilec grecki (Anemon) Mix – 30 szt
5 Czosnek 'Mars' – 1 szt
Czosnek 'Mars' – 1 szt

Pięknie prezentuje się także na rabatach w towarzystwie innych, niedużych bylin (np. szałwie, rozchodniki, krwawniki, bodziszki) i krzewów (np. berberysy, tawuły japońskie), najlepiej o kontrastowo ubarwionych liściach lub barwnych kwiatach. Można z niej również tworzyć obwódki rabat i chodników. Nadaje się także do uprawy w pojemnikach na balkonach, tarasach lub ogrodowym patio.

Wybrane odmiany bylicy Schmidta

  • 'Nana' – (zdj. 3) odmiana karłowa, ozdobna głównie ze srebrzystych liści, osiągająca ok. 10-15 cm wys
  • 'Silver Mound' – odmiana o srebrzystych, mocno powcinanych liściach i gęstym, kopulastym pokroju, wys. ok. 20-30 cm


Zdjęcia: Mark Herreid, tamu, I_love_life, Blubird / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Co będzie królować w ogrodach w sezonie 2025? Poznaj nowe trendy roślinne
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Co będzie królować w ogrodach w sezonie 2025? Poznaj nowe trendy roślinne
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści