Logo
Logo
2
Okazje

Trawnik bez trawy. Naturalne murawy

Sue Fisher pokazuje, jak stworzyć cztery barwne, przyjazne faunie i niewymagające wiele pielęgnacji alternatywy dla tradycyjnego trawnika.

Utrzymanie klasycznej wypieszczonej zielonej murawy wymaga mnóstwo czasu i wysiłku, dlatego nie zawsze jest to idealna opcja. Nie jest też szczególnie przyjazna drobnym dzikim zwierzętom. Na szczęście istnieje wiele innych świetnych rozwiązań – nie tylko łąka czy nawet sztuczna darń, ale i patchworkowe kobierce nisko rosnących roślin, które cudownie wyglądają, są na tyle wytrzymałe, że znoszą niezbyt intensywne użytkowanie, przyciągają dziką faunę i wymagają niewiele koszenia. Szczególnie nadają się na niewielkie powierzchnie i miejsca ekstremalnie nasłonecznione lub zacienione. Chodzenie po roślinach pobudza je do rozkrzewiania się i wypuszczania korzeni z pędów, ale intensywnemu użytkowaniu i sportowi mówimy zdecydowane „nie”.

Przeprowadziliśmy eksperyment trwający 18 miesięcy – obsadziliśmy roślinami cztery poletka wielkości metra kwadratowego i jesteśmy pod wrażeniem uzyskanych wyników. Choć początkowy wydatek jest wyższy od kosztu tradycyjnej darni lub nasion trawy, w dalszej perspektywie zwróci się jako oszczędności na zużyciu maszyn, paliwa i czasu. Dlaczego więc nie zamienić trawy na coś innego, nawet na niewielkiej powierzchni?

   
Gardeners World Edycja Polska Pełny tekst możesz przeczytać w magazynie: Gardeners` World Edycja Polska - Maj-Czerwiec 2018
   
Lista zakupów
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)


100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska sierpień 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska kwiecień 2022

Pakiet Gardeners' World Polska

Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska sierpień 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!