Ziemiórki w domu – jak wyglądają larwy i muszki?
Ziemiórki to owady, które są szkodliwe i dokuczliwe we wszystkich stadiach swojego rozwoju, więc jeśli znajdziemy robaki w ziemi kwiatów doniczkowych warto się im przyjrzeć i sprawdzić, czy nie są to larwy tych uciążliwych muszek.
► Larwy ziemiórek są małe, białe (półprzeźroczyste), długości 5-7 mm i mają ciemną głowę. Łatwo je znaleźć podczas przesadzania lub rozgarnięcia wierzchniej warstwy podłoża. Są szkodliwe dla naszych roślin. Żerują w ziemi, podgryzając korzenie, w wyniku czego rośliny doniczkowe słabną, więdną i są podatne na choroby. Larwy te szczególnie zagrażają młodym, kiełkującym siewkom.
Larwy żerują około 2 tygodnie, a po kilku dniach w stadium poczwarki wylatują z ziemi jako owady dorosłe gotowe do rozmnażania.
► Dorosłe osobniki to niewielkie czarne muszki – nazywane potocznie czarnymi muszkami, i choć są innego koloru, wiele osób widzi w nich podobieństwo do muszek owocówek. Gdy jest ich więcej, mogą być naprawdę uciążliwe – np. przyciąga je światło niebieskie wydobywające się z ekranów komputerów i telefonów komórkowych, i potrafią gromadnie przy nich latać. Owady te rozmnażają się ponownie składając jaja do ziemi w doniczkach.
Jakie są sprawdzone sposoby na pozbycie się ziemiórek w domu?
Po zauważeniu larw ziemiórek warto na kilka dni zaniechać podlewania, by przesuszyć podłoże – zatrzyma to dalsze rozmnażanie szkodników. Warto także roślinę przesadzić do nowej, dobrze przepuszczalnej ziemi.
► By zwalczać dorosłe owady można stosować żółte tablice (pułapki) lepowe, które pozwalają na skuteczne ich odławianie. Dzięki takim odłowom, owady nie zdążą złożyć jaj do ziemi.
► By zwalczyć larwy warto zastosować specjalne pałeczki owadobójcze oraz naturalne preparaty (np. zawierające wyciąg z czosnku). Można także zastosować preparaty biologiczne (zawierające owadożerne nicienie Steinernema feltiae – to naturalni wrogowie szkodnika). Można również zastosować chemiczny preparat Mospilan, którym podlewa się ziemię w doniczce nie szkodząc roślinom, a blokując rozwój larw.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: Andrei Shupilo / Dreamstime oraz Free-Photos / Pixaby