Celozje w doniczkach | Inspirujące pomysły na dekoracje

Celozja uprawa pielegnacja w doniczkach

Celozje, zwane również pierzastkami, to kwiaty o niezwykle intensywnych barwach i ciekawym kształcie, które idealnie nadają się do dekoracji balkonów i tarasów. W doniczkach prezentują się wyjątkowo efektownie, a ich uprawa nie jest skomplikowana. W naszym najnowszym artykule zaprezentowaliśmy inspirujące pomysły na aranżacje z wykorzystaniem celozji, które sprawią, że Twój balkon czy taras stanie się prawdziwą oazą zieleni i kolorów. Dowiedz się, jakie odmiany celozji wybrać, jak je pielęgnować i jak komponować z innymi roślinami, aby stworzyć przepiękne kompozycje.

Posłuchaj
00:00
53
Streszczenie artykułu
Kwiaty celozji są wyjątkowe i różnorodne w swoim wyglądzie, przypominając podwodne rafy koralowe, pluszowe zabawki czy nawet obiekty z innej planety. Ta grupa roślin jednorocznych zdobywa coraz większą popularność w Polsce, głównie ze względu na ich niesamowite, kolorowe kwiaty, które rozwijają się przy minimalnym nakładzie pracy. Celozje świetnie wyglądają w doniczkach na balkonach i tarasach, ale także jako dodatek do innych roślin w ogrodzie. Pochodzą z tropików Afryki, Ameryki Południowej i Azji. Znane są również pod nazwami grzebionatka czy koguci grzebień z powodu ich charakterystycznego wyglądu. Kwiatostany celozji mają wrażenie puszystości, co jest wynikiem bardzo drobnych i mocno zdeformowanych kwiatów. Kwitną od czerwca do października. Istnieją różne typy celozji, w tym Cristata z kwiatostanami w kształcie grzebienia, Plumosa z pierzastymi kwiatostanami oraz Spicata z kwiatostanami kłosowatymi. Dzięki hodowcom z Holandii i Japonii mamy wiele odmian celozji w różnych barwach, od intensywnych po pastelowe. Czy wiesz, że celozje są roślinami jednorocznymi, które zdobywają coraz większą popularność w Polsce? Jakie inne rośliny jednoroczne znasz? Czy zastanawiałeś się nad dodaniem celozji do swojego ogrodu lub balkonu?
Spis treści
Jak wygląda celozja? Podział celozji ze względu na budowę kwiatostanów Kolory kwiatów celozji Galeria inspiracji: czas na celozje!

Celozje to ciekawa grupa roślin jednorocznych, która zyskuje w Polsce coraz więcej fanów, ponieważ przy niewielkim nakładzie pracy, w naszych donicach rozkwitają wyjątkowe kolorowe kwiaty o niespotykanym wyglądzie. Pięknie prezentują się zarówno w pojemnikach na balkonach i tarasach jak wśród roślin na rabatach. Warto je poznać i dodać do swoich upraw, bo gdy rozkwitną przyciągają uwagę i budzą zachwyt każdego gościa w naszym zielonym zakątku.

Jak wygląda celozja?

Celozja (łac. Celosia) to pochodząca z tropików Afryki, Ameryki Południowej i Azji roślina, którą można ją spotkać pod nazwami grzebionatka, pierzastka czy też koguci grzebień. Zyskała je dzięki swojemu ciekawemu wyglądowi w czasie kwitnienia. 

Wrażenie puszystości, czy też "gąbkowatości" kwiatostanów celozji to zasługa pojedynczych kwiatów rośliny, które są bardzo drobne i mocno zdeformowane. Niektórym przypominają podwodne rafy koralowe, innym pluszowe zabawki, a jeszcze innym twory z innej planety.

Celozje to kwiaty lata, ale potrafią zacząć kwitnienie już w czerwcu i utrzymują kwiaty aż do października.

Grupy odmianowe celozji: podział ze względu na budowę kwiatostanów

  1. Cristata – o kwiatostanach w kształcie grzebienia.
  2. Plumosa – posiada pierzaste kwiatostany.
  3. Spicata – to najczęściej spotykane celozje o kwiatostanach kłosowatych.

Kolory kwiatów celozji

Hodowcy (głównie z Holandii i Japonii) wytworzyli dużo odmian i kultywarów celozji o wielu różnych barwach – możemy obecnie znaleźć celozje o bardzo intensywnych barwach (żółtej, różowej, fioletowej lub czerwonej) jak i o stonowanych kolorach pastelowych. Nie zabrakło wśród nich również roślin białych i dwukolorowych!

Galeria inspiracji: czas na celozje!

Celozje w doniczkach | Inspirujące pomysły na dekoracje
Celozje w donicach, fot. floradania.dk Celozje w donicach, fot. funnyhowflowersdothat.co.uk (1) Celozje w donicach, fot. funnyhowflowersdothat.co.uk
Zobacz galerię (15 zdjęć)
15 zdjęć
Zobacz galerię

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia tytułowe: irairopa / AdobeSrock, funnyhowflowersdothat.co.uk

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jak wygląda celozja?

    Celozja to roślina pochodząca z tropików Afryki, Ameryki Południowej i Azji. Można ją spotkać pod nazwami "grzebionatka" czy "koguci grzebień" ze względu na swój charakterystyczny wygląd. Kwiatostany celozji dają wrażenie puszystości lub "gąbkowatości" dzięki bardzo drobnym i mocno zdeformowanym pojedynczym kwiatom rośliny.
  • Jaki jest podział celozji ze względu na budowę kwiatostanów?

    Pierwsza grupa to Cristata, której kwiatostany mają kształt grzebienia. Druga grupa, Plumosa, posiada pierzaste kwiatostany. Najczęściej spotykane rośliny z grupy Spicata mają kwiatostany kłosowate.
  • Jakie są kolory kwiatów celozji?

    Hodowcy, głównie z Holandii i Japonii, wytworzyli wiele odmian i kultywarów celozji o różnych barwach. Możemy znaleźć celozje o bardzo intensywnych barwach, takich jak żółta, różowa, fioletowa lub czerwona, ale także o stonowanych kolorach pastelowych. Wśród nich są również rośliny białe i dwukolorowe.
  • Gdzie najlepiej prezentują się celozje? Gdzie je sadzić?

    Celozje świetnie wyglądają w doniczkach na balkonach i tarasach oraz jako ciekawy dodatek do innych roślin w ogrodzie. Dzięki swojej unikatowej urodzie stanowią niezwykły akcent dekoracyjny.
Obserwuj
Autor
Katarzyna Jeziorska Katarzyna Jeziorska

Redaktor prowadząca portalu. Z wykształcenia ogrodniczka i specjalistka od roślin leczniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Celozja Celosia

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Zdaniem Czytelnika
10-09-2023 17:03
Komentarz dodany przez Mirosława Zienkiewicz: Kłaniam się, Jak pozyskać nasiona z celozji? Pozdrawiam.
Zdaniem Czytelnika
04-06-2023 11:46
Komentarz dodany przez wer: Celozje są super. Można je ostatnio nawet kupić w Lidlu :)
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści