Co zrobić, jeżeli nie macie możliwości uprawy ziół wprost z nasion? Wystarczy kupić je w najbliższym supermarkecie, w którym jest szeroki dostęp do przeróżnych odmian tych leczniczych roślin. Najczęściej możemy spotkać miętę pieprzową, szczypiorek, rozmaryn, melisę, koperek, natkę pietruszki czy oregano. Warto stosować je w codziennej diecie, aby móc uzupełnić minerały oraz witaminy zawarte w roślinach. Niestety często zdarza się, że bardzo szybko usychają i możemy cieszyć się nimi zaledwie przez 3-4 dni. Większość z was twierdzi, że zużywa je w przeciągu tak krótkiego czasu, jednak niektóre z nich mogą bardzo długo przeżyć w warunkach domowych. W szczególności bazylia, która umiejętnie odrywana pozwala na wypuszczenie nowych listków. Co zrobić, aby móc cieszyć się nimi przez dłuższy czas bez konieczności kupowania kolejnych? Sprawdźcie koniecznie poniżej.
Dlaczego zioła z supermarketu szybko usychają? Co należy zrobić?
Zioła w kuchni zakupione w supermarkecie należy dość szybko sprawdzić, w przeciwnym wypadku mogą bardzo szybko wylądować w koszu. Podpowiem wam, jak w kilku krokach należy się z nimi obchodzić, aby nie narażać też reszty roślin na wyschnięcie czy infekcję szkodnikami:
- W pierwszej kolejności sprawdźcie czy dane zioła nie noszą znamion pojawienia się ziemiórek - po zdjęciu folii możecie już znaleźć fruwające dorosłe osobniki. W takim przypadku szybko usuwamy ziemie, w której na pewno pojawiły się larwy. W zależności od stopnia zainfekowania, musimy dokładnie oczyścić roślinę.
- W innym przypadku, również prewencyjnie, przesadzamy z obecnej doniczki do takiej, która pozwoli na swobodniejsze tworzenie się bryły korzeniowej. Ziemia do ziół powinna znajdować się w każdym markecie budowlanym.
- Ziemia musi być przepuszczalna, dlatego też warto dodać do niej keramzyt - to jedna z metod, która pozwala na to, aby korzenie nie "dusiły się" i miały odpowiednie warunki do rozrostu i pobierania składników odżywczych.
- Po przesadzeniu koniecznie podlejcie zioła odżywką z rumianku, który wspomoże je w przyjęciu się do nowej ziemi doniczkowej.
Jak samemu siać zioła w doniczkach do kuchni?
To bardzo prosty proces, który już niedługo będziecie mogli przeprowadzić. Warto przygotować kilka doniczek oraz miejsce, w którym będą mogły swobodnie wzrastać. Dzięki samodzielnemu wysiewowi, możecie mieć wpływ na jakość nasion oraz na odmiany, które często nie są dostępne w klasycznych sklepach spożywczych. Wybierzcie termin, który przypada na pierwsze dni marca, kiedy temperatura powoli będzie się stabilizować i wzrastać. Pojemnik z odpływem czy też kiełkownica to świetny pomysł, aby wykiełkować konkretne zioła. Po wypuszczeniu korzonków włośnikowych możemy przesadzać je do właściwych doniczek tak, aby miał później odpowiednie warunki do rozrostu.
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Ola 24 / Adobe Stock