Logo
Logo

Herbata z liści czarnej porzeczki | Jak przygotować napar? Dlaczego warto pić?

Spróbuj herbaty z liści czarnej porzeczki! Zdziwisz się, ile zdrowia w sobie kryją. Dowiedz się, jakie ma właściwości zdrowotne i dlaczego warto ją pić. Przygotowanie naparu z liści czarnej porzeczki jest bardzo łatwe – sprawdź, jak to zrobić!

Herbata / napar z liści czarnej porzeczki

Czarna porzeczka to roślina zaliczana do rodziny agrestowatych. Od wieków jest doceniana ze względu na niezwykle bogaty i urozmaicony skład. Jest źródłem wielu witamin z grupy B, witaminy C i wielu wartościowych składników mineralnych. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że liście z czarnej porzeczki również są wartościowym elementem tej rośliny.

Co zawiera?

Przede wszystkim zawierają sporo kwasu askorbinowego, czyli witaminy C. Ta odpowiedzialna jest za lepsze przyswajanie żelaza, wspieranie gojenia ran, wytwarzanie czerwonych krwinek i aktywację wielu enzymów. Ponadto, posiadają prowitaminy B5, a ta z kolei wyhamowuje procesy starzenia i znacząco redukuje proces powstawania zmarszczek. W liściach czarnej porzeczki znajduje się również potas, żelazo oraz fosfor. Warto również dodać, że są źródłem bioaktywnych flawonoidów, dzięki którym wolne rodniki są skutecznie zwalczane.

Jak przygotować herbatkę? Przepis na napar z liści czarnej porzeczki

Przygotowanie naparu z liści czarnej porzeczki jest bardzo łatwe. Wystarczy tylko umieścić w kubku o standardowej pojemności dwie łyżki liści i zalać wrzątkiem. Całość powinna parzyć się przez ok. 20 minut. Ze względu na nieco cierpki smak warto dodać odrobinę miodu. 

Właściwości zdrowotne | Dlaczego warto pić?

  • Ze względu na właściwości antyseptyczne świetnie radzą sobie ze szkodliwymi drobnoustrojami, wyhamowując ich rozmnażanie.
  • Napar z liści czarnej porzeczki jest zalecany przede wszystkim osobom, które dosyć często zmagają się z przeziębieniami oraz wszelkiego rodzaju dokuczliwymi infekcjami.
  • Duża zawartość witaminy C powoduje, że regularne picie takiego naparu korzystnie wpłynie na cały układ odpornościowy.
  • Ponadto, jest doskonałym środkiem pomagającym zwalczać stany zapalne w jamie ustnej, a także neutralizować skutki chorób reumatycznych.
  • Działają oczyszczająco na krew oraz nerki, a to ze względu na działanie moczopędne.
  • Według wielu uczonych regularne picie naparów z liści czarnej porzeczki wpływa korzystnie na procesy trawienne i poprawia krążenie.
  • Warto również wspomnieć o właściwościach, które zapobiegają infekcjom dróg moczowych i chorobom naczyniowym. Trzeba zatem przyznać, że ich możliwości są imponujące.
Przed użyciem skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek (także ziołowy) niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Stosowanie niektórych ziół, zwłaszcza gdy przyjmujesz inne leki, może być niebezpieczne!


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: pintaal@mail.ru / Dreamstime

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Twoja strona ogrodu