Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
1
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Murki z kamienia i betonu

Można sądzić, że zrobienie murka z kamienia czy betonu, podtrzymującego skarpę, to nic trudnego. Ale jeśli wykonamy go nieprawidłowo, napór ziemi spowoduje, iż murek się przewróci.

Murek z kamienia

Niewielka górka obłożona kamieniami
Niewielką górkę najlepiej obłożyć kamieniami
fot. Archiwum BD

Obłożenie skarpy kamieniami

W przypadku niewielkiej górki najprostsze jest obłożenie kamieniami. Wtedy ziemia nie będzie się zsuwała z niego i spływała w trakcie podlewania. Ponadto sąsiedztwo kamieni to idealne miejsce dla roślin skalnych.

Możemy użyć kamieni polnych lub kupić odpady kamienne w centrum ogrodniczym. W tym drugim przypadku najbardziej naturalnie będzie wyglądał piaskowiec i wapień. Ale wykorzystuje też granit i marmur – ważne, aby powierzchnia kamieni nie była gładka i wyglądała jak najbardziej naturalnie.

Najpierw na zboczu układamy duże kamienie, potem miejsca pomiędzy nimi wypełniamy mniejszymi. Nie stosujemy całkiem małych kamieni i żwiru, gdyż nie utrzymają się na nasypie.


Uwaga: kamienie mocno wciskamy w ziemię, aby dobrze się trzymały. Pomiędzy nimi trzeba pozostawić miejsce na rośliny. Powinny to być nieduże przestrzenie, ale stosunkowo gęsto rozmieszczone. Z czasem hodowane tu rośliny zakryją kamienie, a ich korzenie dobrze umocnią skarpę.

Murek oporowy w sąsiedztwie basenu
Basen okolony skarpą podtrzymywaną przez suchy mur z płyt kamiennych
fot. Juex Garde

Murek suchy

Z dużych, płaskich kamieni można też zbudować suchy murek. Suchy dlatego, że nie muruje się go na zaprawę. Taka ścianka może mieć wysokość najwyżej 80 cm, wyższa nie będzie stabilna. Najkorzystniejsza grubość to taka, która odpowiada ok. 1/3 wysokości.

Murek musi być nachylony w kierunku skarpy. Wierzchnia warstwa kamieni powinna być odchylona od pionu o ok. 15 cm. Murek musi być wyższy o kilka centymetrów od terenu nad nim, aby woda z podlewania roślin mogła wsiąknąć w ziemię. Sama skarpa nad murkiem może mieć tylko niewielkie nachylenie – najwyżej 10%.

Szczególnie przydatny będzie kamień łamany, czyli odpady kamienne. Poszczególne elementy muszą być płaskie i powinny mieć kształt zbliżony do prostokąta. Ich wielkość może być różna. U podnóża skarpy trzeba wykopać rowek o głębokości ok. 20 cm i szerokości odpowiadającej posiadanym kamieniom.


Jeśli ziemia jest słabo przepuszczalna, musimy zrobić drenaż. W tym celu dno wysypujemy ok. 10-centymetrową warstwą grubego żwiru – wtedy, oczywiście, wykopany rowek musi być głębszy; ok. 30 cm. Drenaż jest też potrzebny z tyłu murka, pomiędzy nim a skarpą. Nie stosujemy go, jeśli w murku chcemy posadzić rośliny.

Budowę murka zaczynamy od ułożenia pierwszej warstwy materiału. Wybieramy największe kamienie, możemy też ułożyć bloczki betonowe. Następne warstwy układamy starając się zachować mijankowy układ spoin – tak jak przy tradycyjnym murowaniu.

Ponieważ kamienie mają różną wielkość, z jednym dużym może sąsiadować kilka mniejszych, ułożonych jeden na drugim, po to aby uzyskać ten sam poziom. W co drugiej lub co trzeciej warstwie kamieni – zależy to od ich grubości – należy umieszczać tzw. kotwy – długie i wąskie kamienie, układane w poprzek, tak że ich końce wbijają się w skarpę.

Murek w ogrodzie o takiej konstrukcji nie wymaga spoiwa pomiędzy kamieniami. Jeśli jednak chcemy, aby porastały go rośliny, musimy stworzyć im odpowiednie warunki. Kamienie spaja się „zaprawą” wykonaną z bardzo dokładnie wymieszanej gliny z torfem i wodą. Spoiwo musi być wilgotne, ale nie mokre. Sama spoina powinna mieć grubość ok. 2 cm.

W wybranym miejscu, na spoinie kładziemy sadzonkę. Jej korzenie nie mogą być zagięte, a część zielona musi w całości znaleźć się poza licem murka. Następnie na korzeniach układamy drugą, równie cienką warstwę spoiwa i całość przyciskamy kamieniem z kolejnego rzędu.


Aby w ciągu kilku lat rośliny pokryły cały murek, wystarczy ok. 6 sadzonek na 1 m2. I tu istotna uwaga. Taka ścianka, z racji swojego nachylenia i materiału, z jakiego została wykonana (dobrze akumulującego ciepło), jest szczególnie narażona na działanie słońca. Zbyt duża temperatura spowoduje, że zaprawa wysychając wykruszy się, a rośliny uschną. Dlatego murek powinien być tak usytuowany, aby jego front był wystawiony na stronę południowo-wschodnią lub południowo-zachodnią.

Murek z betonu

Murek masywny
Schemat murka masywnego

Z kolei z betonu możemy zrobić murek masywny. Nie powinien być zbyt wysoki, aby napierająca z dużą siłą ziemia nie przewróciła go. Choć jego konstrukcja pozwala na wybudowanie ścianki wyższej niż 80 cm, to jednak z estetycznego punktu widzenia nie jest to korzystne.

Kąt nachylenia murka betonowego powinien być zbliżony do „suchego”. Zbrojenie zwiększy wytrzymałość konstrukcji. Aby murek był trwały, niezbędne jest wykonanie u jego podstawy i od strony skarpy drenażu z rurek oraz zaizolowanie miejsc, w których beton styka się z ziemią – papą.

Budowę zaczynamy od wykopania rowka na ławę fundamentową. Musi być ona dokładnie i trwale połączona z murkiem. Po wykonaniu fundamentu robimy obustronny szalunek – trzeba mieć możliwość łatwego usunięcia go od strony skarpy.

Następnie wypełniamy go betonem (1 część cementu, 1 część wapna, 3 części piasku), układając go warstwami o grubości ok. 10 cm. Gdy beton zastygnie, szalunek usuwamy. Do momentu całkowitego stwardnienia betonu murek musimy zwilżać wodą.


Czołową płaszczyznę ścianki możemy pozostawić niewykończoną, jeśli planujemy obsadzenie jej zwisającymi roślinami. Jednak najczęściej powierzchnię wykańcza się płytkami kamiennymi, klinkierowymi lub betonowymi, imitującymi naturalny kamień.

Anna Grocholska


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Wybrane dla Ciebie
Wieści z branży
Zimowa ochrona
Temat miesiąca
Zimowa ochrona
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 46, Sentencja nr:6
Tydzień 46, Sentencja nr:6
Jeśli chcemy, aby taras dobrze wyglądał w przyszłym sezonie, powinniśmy go zabezpieczyć przed zimą (zależnie od drewna, np. olejem zabezpieczającym).
Tydzień 46, Sentencja nr:5
Tydzień 46, Sentencja nr:5
Warto wstrzymać się z usunięciem niektórych bylin aż do wiosny – suche pędy pozwolą przezimować pożytecznym owadom, nasiona roślin stanowić będą zimową spiżarnię dla ptaków.
Tydzień 46, Sentencja nr:4
Tydzień 46, Sentencja nr:4
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
Tydzień 46, Sentencja nr:2
Tydzień 46, Sentencja nr:2
W temperaturze 8˚C ryby zapadają w sen zimowy, należy więc ograniczyć ich karmienie. Jeśli powierzchnia oczka wynosi co najmniej 6 m², a jego głębokość 1,5 m, ryby można pozostawić na zimę w zbiorniku.
Tydzień 46, Sentencja nr:1
Tydzień 46, Sentencja nr:1
Z trawnika należy usuwać opadające liście, w przeciwnym razie mogą powodować gnicie murawy w okresie zimy i powstawanie łysych placów. Dobrze wyschnięte liście można użyć do okrywania na zimę roślin.
Twoja strona ogrodu