Logo
Logo

Jeżówka 'Cheyenne Spirit'

Jeżówka purpurowa naturalnie występuje w Ameryce Północnej. Bylina ta jest rośliną leczniczą, wykorzystywaną przez rdzennych mieszkańców kontynentu amerykańskiego jako środek odtruwający. Współcześnie jest wykorzystywana jako roślina ozdobna, ceniona za obfite, długotrwałe kwitnienie.

Wzrastające zainteresowanie jeżówkami sprawiło, że na świecie wyhodowano liczne odmiany mieszańcowe. Wśród nich warto zwrócić uwagę na oryginalną odmianę ‘Cheyenne Spirit’.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Jeżówka (Echinacea) ‘Cheyenne Spirit’ jest byliną o wyprostowanym pokroju, dorasta do 50-80 cm wysokości. Pędy i liście ma ciemnozielone; pokryte są one krótkimi włoskami. Kwiaty zebrane są w kwiatostanach typu koszyczka, osadzonych pojedynczo na szczytach łodyg.

Kwiaty języczkowate tworzą jeden okółek na brzegu kwiatostanu, natomiast kwiaty rurkowate są ułożone na wypukłym dnie koszyczka, tworząc ozdobną, kolczastą główkę. U poszczególnych roślin kwiaty języczkowate mogą być białe, bladożółte albo przyjmować wyraziste i mocne odcienie kolorów: żółtego, pomarańczowego i czerwonego.

Rośliny kwitną długo i obficie od lata do jesieni, wabiąc niezliczone motyle oraz inne owady poszukujące nektaru.

W Polsce jeżówka 'Cheyenne Spirit' miała swoją premierę podczas wystawy ‘Zieleń to Życie’ w 2013 roku, w ramach której został zgłoszona do Konkursu Roślinnych Nowości. Wprawdzie odmiana ta nie zdobyła medalu, ale spodobała się publiczności, którą zaciekawiła różnorodność barw w ramach jednego kultywaru.
jeżówka Echinacea purpurea Cheyenne Spirit Fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Jeżówki preferują gleby żyzne, gliniasto-piaszczyste, zasobne w próchnicę, odkwaszone, stale umiarkowanie wilgotne. Nie lubią podłoży suchych. Najlepiej rosną w pełnym słońcu. Mogą rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat.

Odmiana ‘Cheyenne Spirit’ jest w pełni odporna na mróz (strefa 4). Nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów uprawowych. Pielęgnacja roślin ogranicza się do usuwania na wiosnę pozostałości zeszłorocznych pędów i liści oraz zasilenia rośliny uniwersalnym nawozem mineralnym lub organicznym.

Systematyczne obcinanie przekwitłych kwiatostanów jeżówki 'Cheyenne Spirit' sprzyja zawiązywaniu kolejnych pąków kwiatowych, przedłużając okres kwitnienia byliny.
 

Gdzie posadzić?

Kępy jeżówki 'Cheyenne Spirit' pięknie prezentują się sadzone w grupach, tworzą wówczas bardzo wyraziste, kolorowe łany. Można sadzić tę odmianę także pojedynczo wśród innych bylin, jako element kwietnego dywanu.

Ta odmiana znakomicie pasuje charakterem do ogrodów w typie rustykalnym lub angielskim. Rośliny wyglądają interesująco nawet po przekwitnieniu, gdyż ostro zakończone, środkowe części koszyczków bardzo długo zachowują walory dekoracyjne.

Floryści wykorzystują ścięte kwiatostany jeżówek (często po usunięciu brzeżnych kwiatów języczkowych) do tworzenia świeżych i suchych kompozycji.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Autor
Jeżówka 'Cheyenne Spirit'
Jeżówka 'Cheyenne Spirit'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)