Zaburzenia snu – 6 sposobów, jak się ich pozbyć?

Zaburzenia snu

Zaburzenia snu mogą znacznie pogorszyć nasz nastrój. W końcu podczas snu nasz organizm może się zregenerować, a my nabieramy sił. Jeśli mamy problem z zasypianiem i wybudzamy się w trakcie nocy, warto walczyć z tymi problemami. Sen wspomaga nie tylko regenerację, ale zmniejsza stres oraz przyspiesza proces gojenia, dlatego jest tak ważny dla osób po zabiegach chirurgicznych.

Posłuchaj
00:00
1

Jak pokonać zaburzenia snu? 6 niezawodnych sposobów

1. Zasypianie i wstawanie o tej samej porze

Nasz organizm jest przyzwyczajony do stałych pór wstawania i kładzenia się do snu. Kiedy poprzez pracę zmianową lub imprezowania do rana zaburzamy ten cykl, pojawiają się problemy ze snem. Organizm w naturalny sposób reguluje sen poprzez produkcję melatoniny, która zwiększa się w organizmie w porze wieczornej i nocnej. Aby zachować cykl pobudki i snu, trzeba starać się kłaść o stałych porach. Jeśli nie możemy spać zawsze o tej samej porze, to postarajmy się, by w ciągu dnia sypialnia była całkowicie ciemna. Zasłońmy okna, by oszukać nasz organizm, że właśnie panuje noc.

2. Wieczorna rutyna przed snem

Czas przed snem powinien być zorganizowany tak, by organizm mógł się wyciszyć. Dobrym pomysłem będzie stworzenie rytuałów, które pomogą nam w uspokojeniu zmysłów. Może być to kąpiel lub prysznic z dodatkiem ulubionego żelu do mycia ciała, słuchanie relaksacyjnej muzyki, krótka medytacja, czytanie książki. Nie można jednak spędzać tego czasu przy komputerze lub telefonie. Ekrany tych urządzeń emitują światło niebieskie, które mocno zaburza wydzielanie się melatoniny oraz pobudza mózg do pracy. 

3. Wygodny materac

Nie ma nic gorszego od niewygodnego łóżka. Wtedy nawet najdłużej trwająca nocna rutyna nie pomoże nam w spokojnym śnie. Dobrze jest wybrać wygodne łóżko, a także materace w Suwałkach renomowanej marki Hilding Anders dopasowane do ciężaru naszego ciała oraz problemów z kręgosłupem. Na materacu nie warto oszczędzać, ponieważ to wydatek na dobre kilka lat. Wybierzmy dobrej jakości materac kieszeniowy, który idealnie podtrzyma plecy na każdym ich odcinku.

4. Komfortowa piżama

Bardzo ważny jest również strój, który wybierzemy do spania. Koszula nocna lub piżama powinny być wykonana z przewiewnej bawełny. Nie może mieć wystających i drapiących ciało elementów. Istnieje wiele osób, którym najlepiej śpi się nago. Ważne, by czuć się komfortowo w trakcie wieczornego odpoczynku.

5. Wietrzenie przed snem i odpowiednia temperatura w sypialni

Zanim położymy się spać, warto wcześniej wywietrzyć sypialnię. Powinna tam panować także odpowiednia temperatura, nie większa niż 25-26 stopni Celsjusza. Można również ustawić w sypialni oczyszczacz powietrza, który pozwoli pozbyć się wszystkich metali ciężkich oraz alergenów. Taka inwestycja nie jest droga, a na pewno zwiększy jakość powietrza w domu. 

6. Lekka i naturalna pościel

Dobór odpowiedniej pościeli również ma znaczenie podczas snu. Świetnym wyjściem jest wybranie kołder i poduszek z naturalnego pierza, które są dostępne na stronie: https://materacesuwalki.pl/koldry-i-poduszki-z-pierza-charakterystyka. Alergicy z kolei mogą wybrać kołdry z wełny z alpaki lub kołdry z syntetycznym wypełnieniem. Takie kołdry są lekkie, a jednocześnie nie wchłaniają alergenów i zapachów. Można prać je w pralkach automatycznych. Do nich wybierzmy poszewki z bawełny lub satyny bawełnianej, która jest miękka w dotyku i bardzo przyjemna dla ciała. Nieco droższe będą pościele z bawełny egipskiej, które pozwalają skórze oddychać i mają bardzo trwały splot. Na pewno wytrzymają długie lata i wiele prań, więc to inwestycja warta przemyślenia. 

Zmiana pościeli może pomóc w zaburzeniach snu. Problem może być jednak głębszy, dlatego więcej o zaburzeniach snu i ich przyczynach przeczytamy na: https://materacesuwalki.pl/zaburzenia-snu-co-je-powoduje.

Źródło: materiały prasowe 

Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści