Logo
Logo
Do góry

Stwórz miejsce przyjazne pszczołom i świętuj 8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół!

W tym roku już po raz czwarty obchodzić będziemy Wielki Dzień Pszczół. To niezwykłe święto powstało z inicjatywy marki olej Kujawski, aby przypominać o znaczeniu, jakie owady pszczołowate mają dla ludzi i środowiska.

Zakłady Tłuszczowe „Kruszwica” S.A., razem z partnerem, Fundacją Nasza Ziemia, zachęcają, aby z okazji obchodów Wielkiego Dnia Pszczół, przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji tworzenia miejsc przyjaznych pszczołom w ogrodzie, na balkonie lub w dzikim zakątku w swojej okolicy. Owadom tym zawdzięczamy nie tylko miód, ale wiele gatunków warzyw i owoców, a także rzepak z którego wytwarzany jest olej. Jednak wraz z rozwojem cywilizacji, kurczy się przestrzeń życiowa zapylaczy.

Wielki Dzień Pszczół - co, gdzie, kiedy?

8 sierpnia 2016 roku w Bydgoszczy, Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i Warszawie zorganizujemy wyjątkową grę terenową, będącą świetnym sposobem na spędzenie wakacyjnego dnia z rodziną i przyjaciółmi. Uczestnicy będą mieli za zadanie wczuć się w rolę pszczoły, której celem jest przetrwanie. Ta ekscytująca gra zaprezentuje, jak istotne jest tworzenie Miejsc Przyjaznych Pszczołom oraz co dzieję się, gdy ludzie nie przestrzegają 5 Zasad Przyjaciół Pszczół.

Jeśli nie mieszkasz w żadnym z 5 miast – nic straconego! Wielki Dzień Pszczół odbędzie się w 43 ogrodach botanicznych, parkach krajobrazowych, placówkach przyrodniczych i muzeach. Zobacz listę placówek

Kompozycja kwiatów przyjaznych pszczołom

Jak powinno wyglądać miejsce przyjazne pszczołom?

Najważniejsze, aby znalazły się w nim rośliny pyłkodajne i nektarodajne, jak na przykład: dalia, lawenda, wrzos, nachyłek. Ich lista jest bardzo długa – to sprzymierzeńcy pszczołowatych, dzięki którym te pożyteczne owady zyskują pokarm. Możemy także własnoręcznie stworzyć domki dla dzikich zapylaczy, wykorzystując wiązki pustych łodyg roślin lub wydrążone polana.

kompozycja kwiatów przyjaznych pszczołom

Jeśli aranżujemy miejsce przyjazne pszczołom na balkonie, warto pozwolić zakwitnąć popularnym ziołom, takim jak bazylia, oregano, czy tymianek, a w ich pobliżu umieścić poidełko, z którego skorzystać mogą owady. Bezpieczna przystań dla pszczół wymaga też niestosowania środków ochrony roślin i sztucznych nawozów.

Idąc tropem światowego trendu „guerilla gardeningu” – czyli partyzantki ogrodniczej, którego celem jest upiększanie miast i zazielenianie zaniedbanej przestrzeni publicznej, każdy miłośnik pszczół może wybrać się na spacer po najbliższej okolicy i zostawić swój ślad w zapomnianych, zaniedbanych lub opuszczonych miejscach. Jak?

- Z okazji Wielkiego Dnia Pszczół, chcemy zachęcać Polaków do realnych działań na rzecz pszczołowatych. Tworząc miejsca przyjazne pszczołom, tworzymy przestrzeń przyjazną także człowiekowi.

Tego dnia, wybierając się na spacer, posadźmy w opuszczonym zakątku w okolicy miododajną roślinę. Mamy szansę zazielenić naszą okolicę i zaprosić do niej pożyteczne dla nas pszczołowate – przekonuje Katarzyna Dytrych, ekspert programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

Miejsca przyjazne pszczołom możemy zaaranżować je na balkonie lub w ogrodzie, albo w opuszczonym i zapominanym zakątku w swojej okolicy, a efekty swojej pracy pokazać na www.pomagamypszczolom.pl

2016-07-29
Źródło: Zakłady Tłuszczowe „Kruszwica” S.A


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi poradami ogrodniczymi i nowościami zapisz się do naszego newslettera!


Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu