Stwórz miejsce przyjazne pszczołom i świętuj 8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół!
W tym roku już po raz czwarty obchodzić będziemy Wielki Dzień Pszczół. To niezwykłe święto powstało z inicjatywy marki olej Kujawski, aby przypominać o znaczeniu, jakie owady pszczołowate mają dla ludzi i środowiska.
Zakłady Tłuszczowe „Kruszwica” S.A., razem z partnerem, Fundacją Nasza Ziemia, zachęcają, aby z okazji obchodów Wielkiego Dnia Pszczół, przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji tworzenia miejsc przyjaznych pszczołom w ogrodzie, na balkonie lub w dzikim zakątku w swojej okolicy. Owadom tym zawdzięczamy nie tylko miód, ale wiele gatunków warzyw i owoców, a także rzepak z którego wytwarzany jest olej. Jednak wraz z rozwojem cywilizacji, kurczy się przestrzeń życiowa zapylaczy.
Wielki Dzień Pszczół - co, gdzie, kiedy?
8 sierpnia 2016 roku w Bydgoszczy, Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i Warszawie zorganizujemy wyjątkową grę terenową, będącą świetnym sposobem na spędzenie wakacyjnego dnia z rodziną i przyjaciółmi. Uczestnicy będą mieli za zadanie wczuć się w rolę pszczoły, której celem jest przetrwanie. Ta ekscytująca gra zaprezentuje, jak istotne jest tworzenie Miejsc Przyjaznych Pszczołom oraz co dzieję się, gdy ludzie nie przestrzegają 5 Zasad Przyjaciół Pszczół.
Jeśli nie mieszkasz w żadnym z 5 miast – nic straconego! Wielki Dzień Pszczół odbędzie się w 43 ogrodach botanicznych, parkach krajobrazowych, placówkach przyrodniczych i muzeach. Zobacz listę placówek
![]() |
Jak powinno wyglądać miejsce przyjazne pszczołom?
Najważniejsze, aby znalazły się w nim rośliny pyłkodajne i nektarodajne, jak na przykład: dalia, lawenda, wrzos, nachyłek. Ich lista jest bardzo długa – to sprzymierzeńcy pszczołowatych, dzięki którym te pożyteczne owady zyskują pokarm. Możemy także własnoręcznie stworzyć domki dla dzikich zapylaczy, wykorzystując wiązki pustych łodyg roślin lub wydrążone polana.
![]() |
|
Jeśli aranżujemy miejsce przyjazne pszczołom na balkonie, warto pozwolić zakwitnąć popularnym ziołom, takim jak bazylia, oregano, czy tymianek, a w ich pobliżu umieścić poidełko, z którego skorzystać mogą owady. Bezpieczna przystań dla pszczół wymaga też niestosowania środków ochrony roślin i sztucznych nawozów.
Idąc tropem światowego trendu „guerilla gardeningu” – czyli partyzantki ogrodniczej, którego celem jest upiększanie miast i zazielenianie zaniedbanej przestrzeni publicznej, każdy miłośnik pszczół może wybrać się na spacer po najbliższej okolicy i zostawić swój ślad w zapomnianych, zaniedbanych lub opuszczonych miejscach. Jak?
- Z okazji Wielkiego Dnia Pszczół, chcemy zachęcać Polaków do realnych działań na rzecz pszczołowatych. Tworząc miejsca przyjazne pszczołom, tworzymy przestrzeń przyjazną także człowiekowi.
Tego dnia, wybierając się na spacer, posadźmy w opuszczonym zakątku w okolicy miododajną roślinę. Mamy szansę zazielenić naszą okolicę i zaprosić do niej pożyteczne dla nas pszczołowate – przekonuje Katarzyna Dytrych, ekspert programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.
Miejsca przyjazne pszczołom możemy zaaranżować je na balkonie lub w ogrodzie, albo w opuszczonym i zapominanym zakątku w swojej okolicy, a efekty swojej pracy pokazać na www.pomagamypszczolom.pl
2016-07-29
Źródło: Zakłady Tłuszczowe „Kruszwica” S.A