Logo
Logo
Do góry

Stwórz miejsce przyjazne pszczołom i świętuj 8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół!

W tym roku już po raz czwarty obchodzić będziemy Wielki Dzień Pszczół. To niezwykłe święto powstało z inicjatywy marki olej Kujawski, aby przypominać o znaczeniu, jakie owady pszczołowate mają dla ludzi i środowiska.

 

Zakłady Tłuszczowe „Kruszwica” S.A., razem z partnerem, Fundacją Nasza Ziemia, zachęcają, aby z okazji obchodów Wielkiego Dnia Pszczół, przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji tworzenia miejsc przyjaznych pszczołom w ogrodzie, na balkonie lub w dzikim zakątku w swojej okolicy. Owadom tym zawdzięczamy nie tylko miód, ale wiele gatunków warzyw i owoców, a także rzepak z którego wytwarzany jest olej. Jednak wraz z rozwojem cywilizacji, kurczy się przestrzeń życiowa zapylaczy.

Wielki Dzień Pszczół - co, gdzie, kiedy?

8 sierpnia 2016 roku w Bydgoszczy, Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i Warszawie zorganizujemy wyjątkową grę terenową, będącą świetnym sposobem na spędzenie wakacyjnego dnia z rodziną i przyjaciółmi. Uczestnicy będą mieli za zadanie wczuć się w rolę pszczoły, której celem jest przetrwanie. Ta ekscytująca gra zaprezentuje, jak istotne jest tworzenie Miejsc Przyjaznych Pszczołom oraz co dzieję się, gdy ludzie nie przestrzegają 5 Zasad Przyjaciół Pszczół.

Jeśli nie mieszkasz w żadnym z 5 miast – nic straconego! Wielki Dzień Pszczół odbędzie się w 43 ogrodach botanicznych, parkach krajobrazowych, placówkach przyrodniczych i muzeach. Zobacz listę placówek

Kompozycja kwiatów przyjaznych pszczołom

Jak powinno wyglądać miejsce przyjazne pszczołom?

Najważniejsze, aby znalazły się w nim rośliny pyłkodajne i nektarodajne, jak na przykład: dalia, lawenda, wrzos, nachyłek. Ich lista jest bardzo długa – to sprzymierzeńcy pszczołowatych, dzięki którym te pożyteczne owady zyskują pokarm. Możemy także własnoręcznie stworzyć domki dla dzikich zapylaczy, wykorzystując wiązki pustych łodyg roślin lub wydrążone polana.

kompozycja kwiatów przyjaznych pszczołom

Jeśli aranżujemy miejsce przyjazne pszczołom na balkonie, warto pozwolić zakwitnąć popularnym ziołom, takim jak bazylia, oregano, czy tymianek, a w ich pobliżu umieścić poidełko, z którego skorzystać mogą owady. Bezpieczna przystań dla pszczół wymaga też niestosowania środków ochrony roślin i sztucznych nawozów.

Idąc tropem światowego trendu „guerilla gardeningu” – czyli partyzantki ogrodniczej, którego celem jest upiększanie miast i zazielenianie zaniedbanej przestrzeni publicznej, każdy miłośnik pszczół może wybrać się na spacer po najbliższej okolicy i zostawić swój ślad w zapomnianych, zaniedbanych lub opuszczonych miejscach. Jak?

- Z okazji Wielkiego Dnia Pszczół, chcemy zachęcać Polaków do realnych działań na rzecz pszczołowatych. Tworząc miejsca przyjazne pszczołom, tworzymy przestrzeń przyjazną także człowiekowi.

Tego dnia, wybierając się na spacer, posadźmy w opuszczonym zakątku w okolicy miododajną roślinę. Mamy szansę zazielenić naszą okolicę i zaprosić do niej pożyteczne dla nas pszczołowate – przekonuje Katarzyna Dytrych, ekspert programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

Miejsca przyjazne pszczołom możemy zaaranżować je na balkonie lub w ogrodzie, albo w opuszczonym i zapominanym zakątku w swojej okolicy, a efekty swojej pracy pokazać na www.pomagamypszczolom.pl

2016-07-29
Źródło: Zakłady Tłuszczowe „Kruszwica” S.A

Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
 
Twoja strona ogrodu
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!