Logo
Logo
8
Do góry

Powojnik 'Duchess of Albany'

Powojnik (Clematis) odmiana 'Duchess of Albany' to odmiana wyhodowana przez Arthura Jackmana w Wielkiej Brytanii. Odmiana jest zaliczana do Grupy Teksensis, obejmującej pnącza uzyskane w wyniku krzyżowania i selekcji powojników wielkokwiatowych z powojnikiem teksaskim.

Powojniki bylinowe to cenna grupa pnączy zdobiąca ogrody pięknymi kwiatami. Są to rośliny o wzniesionych, często drewniejących u podstawy pędach, które tak samo jak byliny pod koniec sezonu tracą część nadziemną i zimują w postaci pąków ukrytych pod powierzchnią gruntu. Na wiosnę nowe pędy wyrastają spod ziemi. Dzięki temu pnącza te dobrze zimują, kwitną corocznie i niezawodnie.

Powojnik (Clematis) odmiana 'Duchess of Albany' to pnącze dorasta do 2-3 m wysokości, owijając się wokół podpór za pomocą ogonków liściowych. Rośliny sadzone na rabatach, pozbawione podpór płożą się po ziemi.

Clematis Duchess of Albany fot. Gabriel Tomżyński

Fot. Gabriel Tomżyński TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

Pąki kwiatowe zawiązują się na szczytach pędów. Rozwijają się z nich oryginalne kwiaty kształtem przypominające kwiaty tulipanów.

Ich działki są jasnoróżowe wewnątrz, na zewnątrz ciemnoróżowe z długą, ciemną pręgą przebiegającą przez środek. Po otwarciu kwiaty mają około 5 cm długości i 7-8 cm średnicy.

Rośliny kwitną od lipca do października.

Wymagania, uprawa i pielęgnacja

Powojniki bylinowe tolerują przeciętne, dobrze zdrenowane ziemie, ale najlepiej rosną na glebach żyznych, próchnicznych, przepuszczalnych, o odczynie od obojętnego do lekko kwaśnego.

Nie toleruje gleb podmokłych, zalewanych, zbyt ciężkich, gliniastych oraz zbyt lekkich, piaszczystych. Preferują stanowiska słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru.

Wczesną wiosną należy usunąć wszystkie obumarłe pędy. Odcinamy je tuż przy podstawie. Natomiast jeśli pędy przetrwały i widać, że są żywe, przycinamy je na wysokość 5-10 cm od ziemi. Nawożenie najlepiej przeprowadzać w połowie kwietnia nawozami o spowolnionym działaniu. W przeciwieństwie do niektórych powojników wielkokwiatowych powojniki bylinowe są mało podatne na choroby uwiądu.

Powojnik ‘Duchess of Albany’ jest rośliną niezwykle uniwersalną i łatwą w uprawie. Znajduje się na liście powojników polecanych dla początkujących ogrodników.

Powojnik Duchess of Albany fot. Gabriel Tomżyński
fot. Gabriel Tomżyński - TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin (www.tomzynski.pl)

Gdzie posadzić?

Rośliny mogą być prowadzone jako typowe pnącza przy różnego rodzaju podporach lub jako rośliny okrywowe. Bardzo dobrze komponują się z bylinami oraz z innymi roślinami, z różami, niewielkimi krzewami oraz iglakami, które stanowią piękne tło dla ich czerwonych kwiatów. Powojnik ‘Duchess of Albany’ dobrze rośnie w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie główne: Gabriel Tomżyński - TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin (www.tomzynski.pl)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi poradami ogrodniczymi i nowościami zapisz się do naszego newslettera!


Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (4)
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu