Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
8
Okazje

Powojnik 'Duchess of Albany'

Powojnik (Clematis) odmiana 'Duchess of Albany' to odmiana wyhodowana przez Arthura Jackmana w Wielkiej Brytanii. Odmiana jest zaliczana do Grupy Teksensis, obejmującej pnącza uzyskane w wyniku krzyżowania i selekcji powojników wielkokwiatowych z powojnikiem teksaskim.

 

Powojniki bylinowe to cenna grupa pnączy zdobiąca ogrody pięknymi kwiatami. Są to rośliny o wzniesionych, często drewniejących u podstawy pędach, które tak samo jak byliny pod koniec sezonu tracą część nadziemną i zimują w postaci pąków ukrytych pod powierzchnią gruntu. Na wiosnę nowe pędy wyrastają spod ziemi. Dzięki temu pnącza te dobrze zimują, kwitną corocznie i niezawodnie.

Powojnik (Clematis) odmiana 'Duchess of Albany' to pnącze dorasta do 2-3 m wysokości, owijając się wokół podpór za pomocą ogonków liściowych. Rośliny sadzone na rabatach, pozbawione podpór płożą się po ziemi.

Clematis Duchess of Albany fot. Gabriel Tomżyński

Fot. Gabriel Tomżyński TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

Pąki kwiatowe zawiązują się na szczytach pędów. Rozwijają się z nich oryginalne kwiaty kształtem przypominające kwiaty tulipanów.

Ich działki są jasnoróżowe wewnątrz, na zewnątrz ciemnoróżowe z długą, ciemną pręgą przebiegającą przez środek. Po otwarciu kwiaty mają około 5 cm długości i 7-8 cm średnicy. Rośliny kwitną od lipca do października.

Wymagania, uprawa i pielęgnacja

Powojniki bylinowe tolerują przeciętne, dobrze zdrenowane ziemie, ale najlepiej rosną na glebach żyznych, próchnicznych, przepuszczalnych, o odczynie od obojętnego do lekko kwaśnego.

Nie toleruje gleb podmokłych, zalewanych, zbyt ciężkich, gliniastych oraz zbyt lekkich, piaszczystych. Preferują stanowiska słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru.

Wczesną wiosną należy usunąć wszystkie obumarłe pędy. Odcinamy je tuż przy podstawie. Natomiast jeśli pędy przetrwały i widać, że są żywe, przycinamy je na wysokość 5-10 cm od ziemi. Nawożenie najlepiej przeprowadzać w połowie kwietnia nawozami o spowolnionym działaniu. W przeciwieństwie do niektórych powojników wielkokwiatowych powojniki bylinowe są mało podatne na choroby uwiądu.

Powojnik ‘Duchess of Albany’ jest rośliną niezwykle uniwersalną i łatwą w uprawie. Znajduje się na liście powojników polecanych dla początkujących ogrodników.

Powojnik Duchess of Albany fot. Gabriel Tomżyński
fot. Gabriel Tomżyński - TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin (www.tomzynski.pl)

Gdzie posadzić?

Rośliny mogą być prowadzone jako typowe pnącza przy różnego rodzaju podporach lub jako rośliny okrywowe. Bardzo dobrze komponują się z bylinami oraz z innymi roślinami, z różami, niewielkimi krzewami oraz iglakami, które stanowią piękne tło dla ich czerwonych kwiatów. Powojnik ‘Duchess of Albany’ dobrze rośnie w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie główne: Gabriel Tomżyński - TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin (www.tomzynski.pl)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

 

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Ważne tematy
Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu