Wiązary Burkietowicz: Czy krajowe drewno nadaje się na taras?
Na budowę drewnianego tarasu, dobrze nadają się nie tylko egzotyczne, ale i krajowe gatunki drewna: dąb, sosna, czy świerk. Są dużo tańsze i łatwo dostępne (w szczególności sosna i świerk). Poznaj wady i zalety krajowych gatunków drewna.
Krajowe gatunki drewna nadające się na taras
- Najtańszym z dobrych rozwiązań będą deski sosnowe lub świerkowe - mówi Krystian Lüke z Tartaku Burkietowicz. - Jest to drewno o wystarczającej trwałości naturalnej, a odpowiednio zabezpieczone posłuży długie lata. Lepszym rozwiązaniem jest modrzew, który ma największą trwałość naturalną spośród krajowych gatunków iglastych, bardzo zbliżoną do gatunków liściastych.
![]() |
Spośród krajowych gatunków liściastych na deski tarasowe dobrze nadają się dąb i jesion, gatunki znacznie twardsze, odporne na uszkodzenia i co za tymi idzie bardzo trwałe, jednak dużo droższe.
Nie zaleca się natomiast stosowania buczyny, która bardzo mocno wchłania wilgoć ani drewna z olchy, które mocno odkształca się pod wpływem wilgoci.
Zalety drewnianego tarasu
Naturalne drewniane deski tarasowe pasują zarówno do budownictwa tradycyjnego jak i nowoczesnego. W odróżnieniu od płytek nie nagrzewają się do tak wysokich temperatur podczas upałów, a kiedy temperatura jest niższa - pozostają ciepłe w dotyku. Są w pełni biodegradowalne. Kosztują dwa razy mniej niż deski kompozytowe.
Wreszcie - ich montaż jest znacznie prostszy i szybszy niż wykonywanie robót "na mokro" przy kładzeniu płytek. Wadą naturalnego drewna pozostaje natomiast konieczność jego regularnej konserwacji i mniejsza odporność na uszkodzenia.
Deski tarasowe powinny mieć od 2 do 3 cm grubości w zależności od sposobu i rodzaju montażu. Zazwyczaj montujemy je równolegle w odstępach około półcentymetrowych żeby zostawić im nieco swobody podczas pęcznienia.
Źródło: Wiązary Burkietowicz Sp. J.