Świeże drewno, przed nałożeniem na nie impregnatu, należy starannie oczyścić, a także odtłuścić i usunąć z niego pozostałości żywicy, do czego służą rozpuszczalniki nitro i benzyna ekstrakcyjna.
Następnie dobrze jest zeszlifować jego powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym (gładka powierzchnia lepiej odprowadza wodę, utrudnia osadzanie się mikroorganizmów i jest mniej podatna na zabrudzenia).
Jeśli chcemy natomiast zaimpregnować powierzchnie stare, w celu ich renowacji musimy najpierw usunąć starą warstwę farby oraz wierzchnią, poszarzałą warstwę drewna. Grubą warstwę farby dobrze jest usuwać za pomocą opalarki i szpachelki. Stare lakiery czy lakierobejce można zeszlifować i tak przygotowaną powierzchnię dodatkowo wygładzić drobnoziarnistym papierem ściernym.
Jeśli „odkryte” przez nas drewno nie nosi śladów impregnacji technicznej, wówczas musimy nanieść warstwę powstrzymującego rozwój grzybów bezbarwnego impregnatu, a na to warstwę impregnatu barwiącego lub lakierobejcy.
Po nałożeniu impregnatu (dotyczy to zwłaszcza impregnatów barwiących) powierzchni drewna nie powinno się już szlifować, aby nie usunąć warstwy ochronnej i nie zakłócić jego faktury.
Zdjęcie tytułowe: LeoNeoBoy/Pixabay