Przy renowacji drewna w ogrodzie, konieczne jest usunięcie łuszczących się powłok i zmurszałej warstwy – papierem ściernym, twardą szczotką lub szlifierką. Niewielkie ubytki można wypełnić szpachlą. Bardzo ważne, by w trakcie aplikacji impregnatu czy lakieru (a także jakiś czas po jej zakończeniu) drewno było suche.
Wymagana liczba i grubość warstw zależy od właściwości konkretnego produktu – zawsze należy postępować zgodnie z dołączoną instrukcją. Niektóre środki nakłada się tylko raz, inne nawet czterokrotnie. Każda kolejna warstwa powinna być cieńsza od poprzedniej, bo drewno staje się coraz mniej chłonne. Nie można nakładać na zapas – zbyt gruba powłoka szybko popęka.
Do aplikacji preparatu najczęściej używa się pędzla. Aby uzyskać równomierną warstwę, nakłada się go długimi, płynnymi pociągnięciami, zgodnie z kierunkiem słojów.
Wałkiem szybko i wygodnie pomalujemy duże powierzchnie (możemy umieścić go na teleskopowej rurce). Do drewna o nierównej powierzchni przeznaczone są wałki z długim włosiem.
Do uzupełniania miejscowych ubytków w powłoce ochronnej, oraz do nakładania oleju, używa się gąbki albo szmatki, wcierając preparat zgodnie z kierunkiem usłojenia.
Preparaty aplikuje się również przy użyciu pistoletu natryskowego lub agregatu – lecz wymaga to zaawansowanych umiejętności. Ponadto sprzęt taki nie jest tani. Metoda natryskowa bardzo dobrze sprawdza się w przypadku dużych powierzchni (np. elewacji) i umożliwia nanoszenie preparatu cienką warstwą (o ile ma on odpowiednią gęstość). Przy aplikacji produktów rozpuszczalnikowych, trzeba jednak zachować szczególną ostrożność – koniecznie założyć maskę, okulary i rękawice, oraz pracować na wolnym powietrzu (ewentualnie w dobrze wietrzonym pomieszczeniu).
Źródło: Magazyn Budujemy Dom 5/2016 tekst: Małgorzata Kolmus zdjęcie tytułowe: riggsby - Fotolia.com |