Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Polbruk: Nawierzchnia w romantycznym ogrodzie

Wielbiciele spędzania wolnego czasu w otoczeniu natury z pewnością doskonale rozumieją, jak niezwykłym miejscem może stać się nawet niewielki, przydomowy ogród. Tym bardziej, że każdy zielony zakątek może nieść za sobą prawdziwie niepowtarzalną historię. Jak sprawić, aby była ona wyjątkowo romantyczna?

Ogród w stylu romantycznym

Ogrody w stylu romantycznym stały się popularne w XIX-wiecznej Anglii. Od tego czasu nieustannie zdobywają serca miłośników sielskich, nieco nostalgicznych krajobrazów. I choć jednym z głównych założeń ogrodowego romantyzmu jest jego zróżnicowany, indywidualny charakter, to w realizacji wymarzonego projektu warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów.

Rośliny w romantycznym stylu

W ogrodzie romantycznym decydujący wpływ na atmosferę miejsca ma roślinność, która często pełni w nim funkcję demarkacyjną – pomaga stworzyć zaciszne, ustronne miejsce. W odizolowaniu przestrzeni pomocny będzie bluszcz lub inne pnącza oraz liczne krzewy, na przykład lilaki, jaśminowce, azalie czy rododendrony. Ciekawym akcentem będą także rośliny strzyżone w postaci bukszpanów albo cisów.

Centralnym punktem projektu powinien być natomiast trawnik – najlepiej o naturalnej, nieregularnej linii brzegowej, ponieważ asymetria jest jedną z głównych cech naturalnych przestrzeni.

nawierzchnia w romantycznym ogrodzi fot. Polbruk
fot. Polbruk

W romantycznym ogrodzie nie może oczywiście zabraknąć róż. Warto wykorzystać odmiany pnące oraz gatunki o zróżnicowanych okresach kwitnienia, co pozwoli cieszyć się ich pięknem od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Nasadzenia wszystkich roślin najlepiej prowadzić piętrowo – od najwyższych z tyłu do niskich z przodu – oraz swobodnie, umieszczając je na przykład na niewielkich skarpach.

Naturalną zieleń warto uzupełniać kolorami pastelowymi, podkreślającymi przytulny, nieco liryczny klimat otoczenia. Jego wyjątkową, sielską atmosferę zaakcentuje także obecność aromatycznych ziół oraz innych roślin użytkowych: winorośli, malin, jeżyn czy truskawek.

Nawierzchnie i architektura ogrodowa

Niezbędnym składnikiem romantycznego ogrodu są charakterystyczne dodatki i elementy małej architektury. Dlatego do wykończenia ścieżek, alejek czy tarasów powinno się używać starannie dobranych materiałów. Dobrym przykładem jest tu kostka Polbruk Petra, pozwalająca tworzyć unikatowe i eleganckie powierzchnie w postaci misternych układanek z nieregularnych płyt.

Nastrojowy, nieco nostalgiczny klimat w ogrodzie pozwoli z kolei zaprowadzić kostka Polbruk Country (na zdjęciu tytułowym). Jej szczególna uroda jest efektem połączenia postarzanej faktury z oryginalnymi melanżami barw. Kostka ta idealnie nadaje się również do budowania niewielkich murków i schodków, dodających ogrodowym przestrzeniom uroku i pomagających tworzyć zaciszne zakątki, na przykład dla ogrodowej ławki.

Kameralny klimat zbudujemy także, dzięki pergolom i trejażom, porośniętym pnącymi roślinami. Z kolei obecność wody w postaci sadzawki, niewielkiej fontanny czy choćby przenośnego oczka wodnego zadziała na otoczenie kojąco. W ich sąsiedztwie idealnie zaprezentują się ozdobna waza, rzeźba lub poidełko dla ptaków. Stylowym akcentem będą ponadto kute meble ogrodowe, zwłaszcza pomalowane na biało. Pamiętajmy, że również dzięki takim drobnym, ale istotnym detalom stworzymy miejsca, w których każda spędzona chwila będzie wspaniałą, romantyczną przygodą.

Źródło: Polbruk


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje

Komentarze

Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 5, Sentencja nr:7
Tydzień 5, Sentencja nr:7
Rośliny rosnące w doniczkach, pozostawione na zimę na balkonie lub tarasie, wymagają szczególnej uwagi. Gdy przyjdzie ocieplenie, należy je dobrze podlewać, w innym przypadku grozi im susza fizjologiczna.
Tydzień 5, Sentencja nr:6
Tydzień 5, Sentencja nr:6
Jak zimową porą wprowadzić wiosnę do naszego mieszkania? Wystarczy ustawić w pokoju pięknie pachnący hiacynt, który pobudzi swoim zapachem nasze zmysły
Tydzień 5, Sentencja nr:5
Tydzień 5, Sentencja nr:5
Warto sprawdzić, czy osłony chroniące rośliny przed mrozem nie są uszkodzone i właściwie spełniają swą funkcję.
Tydzień 5, Sentencja nr:3
Tydzień 5, Sentencja nr:3
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie i nie nawoźmy. Przenieśmy je w jak najjaśniejsze miejsce. Sprawdźmy też, które rośliny potrzebują zraszania w zimie.
Tydzień 5, Sentencja nr:1
Tydzień 5, Sentencja nr:1
W dalszym ciągu pamiętajmy o konieczności otrząsania śniegu z krzewów iglastych, zwłaszcza tych o pokroju kolumnowym. Zapobiegnie to wyłamywaniu gałęzi i deformacji roślin.
Twoja strona ogrodu