Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
12
Okazje

Gardena: Narzędzia ogrodnicze przydatne w pielęgnacji warzywnika

Uprawa warzyw przynosi wiele radości i satysfakcji. Wiosna to korzystny czas na podjęcie decyzji o własnym ogródku warzywnym i zabranie się do pracy. Przy niej potrzebne nam będą odpowiednie narzędzia, dzięki którym unikniemy urazów ciała.

 

Wybór odpowiedniego miejsca Właściwy wybór miejsca ogródku warzywnego korzystnie wpłynie na jakość i wielkość plonów. Wszystkie rośliny lubią ciepło, dlatego najlepiej jeśli będzie to teren mocno i długo nasłoneczniony. W najbliższej okolicy nie powinny znajdować się drzewa i krzewy, aby rośliny nie musiały konkurować o wodę, światło i składniki mineralne.

  GARDENA Terraline szpadel prosty
GARDENA Terraline szpadel prosty

Przygotowanie gleby

Na początek wybrany przez nas teren należy posprzątać, usunąć zanieczyszczenia i suche gałęzie. Oprócz tego warto oczyścić powierzchnię ze wszystkich chwastów. Ręcznie usunąć pędy, kłącza i widoczne korzenie. Następnie dokładnie przekopujemy ziemię, kopiąc dogłębnie - na głębokość szpadla.

Ta czynność może okazać się obciążająca dla naszych stawów i mięśni, aby tego uniknąć GARDENA wykorzystała w narzędziach ogrodowych z serii Terraline nowoczesną technologię SotfecTM.

Amortyzuje drgania i chroni przed odbiciem po uderzeniu w kamień lub duży korzeń. Dzięki temu nasze nadgarstki i mięśnie ramion męczą się mniej. Ważna jest również odpowiednio wyprofilowana listwa, która chroni stopy przed poślizgiem i umożliwia wydajniejszą pracę.

Bez względu na to czy używamy szpadla, wideł czy też szufli, wszystkie narzędzia z serii Terraline (zdjęcie główne), zaprojektowane są ergonomicznie z myślą o bezpieczeństwie i najwyższej wygodzie pracy ogrodnika. - informuje Jarosław Soboń, ekspert marki GARDENA.

Konieczne jest również odpowiednie nawożenie gleby. Najstarszym i najlepszym sposobem na poprawienie jej struktury jest wykorzystanie kompostownika.

Sadzenie

Uprawa warzyw będzie efektywna jeśli dobrze ją zaplanujemy, pamiętając o tym, że rośliny sadzone w sąsiedztwie wzajemnie na siebie oddziałują. Wiąże się to z różnym tempem ich wzrostu, rodzajem systemu korzennego oraz zapotrzebowaniem na składniki odżywcze. Jeśli nasz ogródek jest niewielki możemy zasiać warzywa ręcznie. W przeciwnym wypadku warto wykorzystać uniwersalny siewnik marki GARDENA, który przyda nam się także do równomiernego rozprowadzania nawozu do trawy.

GARDENA Classic wózek na wąż 100 HG
GARDENA Classic wózek na wąż 100 HG
 

Podlewanie

Pamiętajmy, aby po zasadzeniu warzyw dokładnie podlać nasz ogródek. Tę czynność w zależności od temperatury i ilości opadów powinno się wykonywać regularnie, zawsze późnym wieczorem.

Podlewanie to jedna z tych czynności w ogrodzie, podczas których często schylamy się, a każdy ogrodnik nawet amator powinien podczas pracy w ogrodzie zawsze dbać o odpowiednia pozycję.

Nieustanne przenoszenie węża oraz konieczność rozplątywania go sprawia, że w wyniku ciągłego schylania się nasz kręgosłup narażony jest na urazy. Zagrożenie można zminimalizować dzięki wózkowi na wąż np. GARDENA easyroll. Daje on możliwość nawijania węża na stojąco.

Ciągłe pochylanie się i pracę w niewygodnej pozycje zminimalizuje także zastosowanie Orginal GARDENA System. To system ułatwiający nawadnianie ogrodu, ponieważ jedno kliknięcie pozwala na łatwe i szybkie połączenie wszystkim elementów systemu takich jak: wąż ogrodowy, pistolety, lance zraszające, przyłącza kranowe.

Dodatkowe elementy przy szybkozłączach umożliwiają regulacje przepływu wody mokrymi dłońmi czy nawet jedną ręką. - powiedział Jarosław Soboń, Ekspert marki GARDENA.

Źródło: GARDENA

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Lista zakupów


 
Twoja strona ogrodu