Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Pozbruk: Czyszczenie i konserwacja kostki brukowej - preparaty

Do środków czyszczących, konserwujących i ograniczających rozrost chwastów w ofercie firmy POZBRUK dołączył preparat NANO do zabezpieczenia przed wpływem warunków atmosferycznych.

Na wygląd i estetykę kostki brukowej lub płyt betonowych ma wpływ wiele czynników zewnętrznych. Aby odnowić jej barwę i przywrócić walory estetyczne, konieczne może być użycie specjalistycznych płynów chemicznych. Powierzchnie z elementów betonowych po dłuższym czasie użytkowania wymagają odświeżenia. Zabrudzenia spowodowane przez opady atmosferyczne, kurz, olej silnikowy, ślady opon, mchy czy porosty należy regularnie usuwać z kostki brukowej.

Preparaty od firmy Pozbruk

Firma POZBRUK posiada w swoim asortymencie preparaty pomagające dbać o nawierzchnię i utrzymywać ją w czystości. Mogą być stosowane do czyszczenia i zabezpieczania kostki brukowej POZBRUK, płyt nawierzchniowych i elewacyjnych PRESSTONE oraz elementów systemu GARDEO. Mogą być również używane z produktami zabezpieczonymi w technologii H-plus i NANO.

Uniwersal o konsystencji mydła w płynie to łagodny preparat doskonale pielęgnujący nawierzchnię. Czyści i usuwa zabrudzenia powierzchowne, kurz i pył. Jest nieszkodliwy i łagodny, nie wymaga więc rozcieńczania. Przed użyciem należy oczyścić całą powierzchnię z kurzu, piasku i innych drobnych zanieczyszczeń, po czym aplikować na sucho lub mokro. Po naniesieniu, zanim środek wyschnie, całość trzeba spłukać wodą.

Reduktor przeznaczony jest do usuwania nieestetycznych wykwitów wapiennych, czyszczenia i konserwowania. Jednocześnie nie niszczy struktury materiału i nie ingeruje w nią. Tak jak w przypadku Uniwersalu, można nanosić go na suchą lub wilgotną powierzchnię po uprzednim usunięciu zanieczyszczeń. Przed użyciem zaleca się wykonać próbę na mniej widocznym fragmencie, a w przypadku przebarwień rozcieńczyć wodą. Większe zabrudzenia można usunąć za pomocą szczotki.

ChwastOut o konsystencji żelu usuwa naloty pochodzenia organicznego, po wyschnięciu pozostawiając warstwę ochronną, która zabezpiecza przed pojawieniem się narośli na długi czas. Preparat przed użyciem rozcieńcza się wodą w proporcji: jedną część na maksymalnie trzy części wody i nanieść na suchą powierzchnię, następnie odczekać od 48 do 72 godzin, aby roztwór przeniknął porosty. Pozostałości ulegają samoistnej degradacji, możemy je jednak usunąć szczotką.

Czyszczenie i konserwacja kostki brukowej

pozbruk_nano

Produkty firmy POZBRUK już na etapie produkcji są zabezpieczane przy użyciu nowoczesnej technologii – hydrofobowego zabezpieczenia H-plus oraz membrany z nanokompozytu, która zmniejsza nasiąkliwość materiału do minimum. Dzięki temu spowolniony zostaje proces starzenia się kostki, która na dłużej zachowuje świeży wygląd i oryginalny kolor.

Aby zwiększyć odporność na wilgoć oraz odświeżyć kolor nawierzchni, do jej impregnacji także można zastosować technologię NANO. Przed rozpoczęciem impregnacji należy dokładnie spłukać kostkę oraz pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Aby mieć pewność, że jest wolna od wszelkich zabrudzeń, należy ją zamieść lub odkurzyć bezpośrednio przed nałożeniem preparatu. Przelanie substancji do mniejszego naczynia ułatwi nam pracę. Ze względu na nieregularności powierzchni do aplikacji zaleca się zastosowanie pędzla lub wałka, który pozwoli równomiernie rozprowadzić preparat.

Zaimpregnowana kostka jest odporna na występowanie plam i przebarwień oraz promieniowanie słoneczne, posiada także odświeżony kolor. Nawierzchnia pokryta preparatem NANO posiada cechę odpychania cieczy, dzięki czemu krople wody pozostają na powierzchni i nie wnikają w nią. Nanocząsteczki blokują pory materiału, uniemożliwiając wilgoci przedostanie się do środka, jednocześnie zabezpieczają go na lata przez zabrudzeniami oraz uszkodzeniami.

POZBRUK NANO - instrukcja konserwacji kostki brukowej


Źródło: Pozbruk

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Już jest! Nowe, wiosenne wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!