Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Pozbruk: Czyszczenie i konserwacja kostki brukowej - preparaty

Do środków czyszczących, konserwujących i ograniczających rozrost chwastów w ofercie firmy POZBRUK dołączył preparat NANO do zabezpieczenia przed wpływem warunków atmosferycznych.

Na wygląd i estetykę kostki brukowej lub płyt betonowych ma wpływ wiele czynników zewnętrznych. Aby odnowić jej barwę i przywrócić walory estetyczne, konieczne może być użycie specjalistycznych płynów chemicznych. Powierzchnie z elementów betonowych po dłuższym czasie użytkowania wymagają odświeżenia. Zabrudzenia spowodowane przez opady atmosferyczne, kurz, olej silnikowy, ślady opon, mchy czy porosty należy regularnie usuwać z kostki brukowej.

Preparaty od firmy Pozbruk

Firma POZBRUK posiada w swoim asortymencie preparaty pomagające dbać o nawierzchnię i utrzymywać ją w czystości. Mogą być stosowane do czyszczenia i zabezpieczania kostki brukowej POZBRUK, płyt nawierzchniowych i elewacyjnych PRESSTONE oraz elementów systemu GARDEO. Mogą być również używane z produktami zabezpieczonymi w technologii H-plus i NANO.

Uniwersal o konsystencji mydła w płynie to łagodny preparat doskonale pielęgnujący nawierzchnię. Czyści i usuwa zabrudzenia powierzchowne, kurz i pył. Jest nieszkodliwy i łagodny, nie wymaga więc rozcieńczania. Przed użyciem należy oczyścić całą powierzchnię z kurzu, piasku i innych drobnych zanieczyszczeń, po czym aplikować na sucho lub mokro. Po naniesieniu, zanim środek wyschnie, całość trzeba spłukać wodą.

Reduktor przeznaczony jest do usuwania nieestetycznych wykwitów wapiennych, czyszczenia i konserwowania. Jednocześnie nie niszczy struktury materiału i nie ingeruje w nią. Tak jak w przypadku Uniwersalu, można nanosić go na suchą lub wilgotną powierzchnię po uprzednim usunięciu zanieczyszczeń. Przed użyciem zaleca się wykonać próbę na mniej widocznym fragmencie, a w przypadku przebarwień rozcieńczyć wodą. Większe zabrudzenia można usunąć za pomocą szczotki.


ChwastOut o konsystencji żelu usuwa naloty pochodzenia organicznego, po wyschnięciu pozostawiając warstwę ochronną, która zabezpiecza przed pojawieniem się narośli na długi czas. Preparat przed użyciem rozcieńcza się wodą w proporcji: jedną część na maksymalnie trzy części wody i nanieść na suchą powierzchnię, następnie odczekać od 48 do 72 godzin, aby roztwór przeniknął porosty. Pozostałości ulegają samoistnej degradacji, możemy je jednak usunąć szczotką.

Czyszczenie i konserwacja kostki brukowej

pozbruk_nano

Produkty firmy POZBRUK już na etapie produkcji są zabezpieczane przy użyciu nowoczesnej technologii – hydrofobowego zabezpieczenia H-plus oraz membrany z nanokompozytu, która zmniejsza nasiąkliwość materiału do minimum. Dzięki temu spowolniony zostaje proces starzenia się kostki, która na dłużej zachowuje świeży wygląd i oryginalny kolor.

Aby zwiększyć odporność na wilgoć oraz odświeżyć kolor nawierzchni, do jej impregnacji także można zastosować technologię NANO. Przed rozpoczęciem impregnacji należy dokładnie spłukać kostkę oraz pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Aby mieć pewność, że jest wolna od wszelkich zabrudzeń, należy ją zamieść lub odkurzyć bezpośrednio przed nałożeniem preparatu. Przelanie substancji do mniejszego naczynia ułatwi nam pracę. Ze względu na nieregularności powierzchni do aplikacji zaleca się zastosowanie pędzla lub wałka, który pozwoli równomiernie rozprowadzić preparat.

Zaimpregnowana kostka jest odporna na występowanie plam i przebarwień oraz promieniowanie słoneczne, posiada także odświeżony kolor. Nawierzchnia pokryta preparatem NANO posiada cechę odpychania cieczy, dzięki czemu krople wody pozostają na powierzchni i nie wnikają w nią. Nanocząsteczki blokują pory materiału, uniemożliwiając wilgoci przedostanie się do środka, jednocześnie zabezpieczają go na lata przez zabrudzeniami oraz uszkodzeniami.

POZBRUK NANO - instrukcja konserwacji kostki brukowej


Źródło: Pozbruk


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Co wiesz o jesiennych pracach?
Co wiesz o jesiennych pracach?

Co powinien zawierać nawóz jesienny?

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Nie musimy rezygnować z "żywych" kwiatów, gdy zima za oknem. W tym okresie mogą kwitnąć np. kaktusy bożonarodzeniowe (schlumbergery), ciemierniki czy kalanchoe.
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy.
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Niektóre rośliny domowe (skalnica, agapant) warto przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 10-12°C (zimą w mieszkaniu temperatura często jest bowiem zbyt wysoka, a powietrze suche). Z powodu krótkich i pochmurnych dni rośliny dobrze jest także doświetlać świetlówkami.
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Formujemy drzewa liściaste i iglaste przez cały rok, ale najlepiej robić to w miesiącach listopad-marzec (WYJĄTKI: klon, grab, brzoza – po przycięciu gatunki te "płaczą", dlatego formuje się je od czerwca do września!). W przypadku drzew iglastych nie musimy zabezpieczać ran, jeśli są gatunkami żywicującymi.
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Okryjmy na zimę róże. Gatunki krzewiaste (zarówno wielkokwiatowe, jak i wielokwiatowe) należy obsypać do wysokości 20 cm (np. trocinami, ziemią, piaskiem, mchem lub gałązkami drzew iglastych). Z piennych formujemy chochoł lub przyginamy gałązki do ziemi, a następnie je obsypujemy.
Twoja strona ogrodu