Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
Do góry

Agito.pl: Narzędzia do pielęgnacji trawnika - grabie, kosiarka, wertykulator, aerator i zraszacz

Profesjonalna pielęgnacja trawników nie ogranicza się do zasiewu traw i okresowego ich przystrzygania. Koszenie oraz dosiewki to tylko część całorocznych starań. Zadbać trzeba również o wertykulację i nawożenie. Agito.pl radzi jakie prace wykonywać w ogrodzie, by móc cieszyć się jednolitym, zielonym kobiercem, na którym wypoczywa się z prawdziwą przyjemnością.

 

Pielęgnacja trawnika to przyjemność i obowiązek, jaki bierzemy na barki, jeśli chcemy cieszyć oczy soczystą, zieloną trawą. Aby odpocząć, trzeba się najpierw napracować. Z pewnością jednak warto!

Ergonomia ma znaczenie - grabie do trawnika

Gdy wiosną wracamy do ogrodu i rozpoczynamy przywracanie trawnikowi jego naturalnej struktury, zaczyna się sezon intensywnej pracy. Przyjemnej, choć wymagającej zaangażowania.

Na początku nie możemy zapomnieć o wyczesaniu murawy, by uschnięte źdźbła nie utrudniały wzrostu nowym, a woda skutecznie przenikała do podłoża. I tu rozpoczyna się przygoda z grabiami oraz wertykulatorami, wspierającymi pielęgnację trawników. Warto pamiętać też o swoim zdrowiu i wybrać urządzenia ergonomiczne – wyjaśnia Beata Mierzejewska-Kula, Category Manager Agito.pl.

Na rynku dostępnych jest wiele różnym modeli kosiarek, grabi, wertykulatorów i innych narzędzi. Warto dopasować je do siebie – możliwością regulacji, wielkością oraz wagą.

Fiskars grabie do trawy

Grabie do trawy Fiskars

Grabienie trawy to czynność pozornie prosta, wymagająca jednak znacznego obciążenia kręgosłupa. O jego kondycję najlepiej można zadbać z wykorzystaniem ergonomicznych narzędzi Fiskars. Grabie Fiskars gwarantują prawidłową postawę podczas pracy. Trzonek wygięty pod kątem 40 stopni minimalizuje napięcie mięśni pleców, będące najczęstszą przyczyną bólu i dolegliwości kręgosłupa, a kąt nachylenia uchwytu naśladuje naturalny ruch dłoni.
Cena ok. 52 zł

Dwa w jednym- wertykulator i aerator

Trawę trzeba także napowietrzać – mówi Beata Mierzejewska-Kula. – Najlepiej zrobić to poprzez nakłuwanie gruntu na ok. 10 cm w głąb. W ten sposób wspieramy nawożenie murawy, wchłanianie przez nią wody i oddychanie korzeni. Można wykonać tę czynność domowymi sposobami lub profesjonalnym aeratorem, który równomiernie nakłuje glebę na całej powierzchni trawnika – dodaje.

W ofercie sklepów znajdziemy urządzenia, które łączą funkcje wertykulatorów i aeratorów.

Aeratorwertykulator NAC

Nac Aerator/Wertykulator 1300W

Pionowe cięcie darni i napowietrzenie trawy wymaga użycia specjalistycznych urządzeń. Nac Aerator Wertykulator 1300W YT6702 wyposażony jest w silnik elektryczny o mocy 1300 W (prędkość obrotowa 2990 obrotów na minutę). Szerokość robocza pracy urządzenia, gwarantująca profesjonalną pielęgnację trawników, sięga do 32 cm.
Cena ok. 379 zł

Regularne i ostre koszenie - wybór kosiarki do trawy

Jednym z najbardziej widocznych zabiegów pielęgnacyjnych jest koszenie trawników. Nie chodzi jednak tylko o przystrzyżenie darni do odpowiadającej nam wysokości. Koszenie służy przede wszystkim jej zagęszczaniu. Nie wolno jednak strzyc murawy bardzo krótko, ponieważ w ten sposób ją osłabiamy, ułatwiamy wypłukiwanie składników mineralnych z gleby i wspieramy kiełkowanie chwastów. Strzyżenie na odpowiednią wysokość źdźbła trawy ułatwi kosiarka z możliwością regulacji wysokości koszenia. Taka funkcja dostępna jest już nawet w podstawowych urządzeniach, warto więc zwrócić na nią uwagę.

Prawidłowo ścinana, a nie "szarpana" trawa, poddawana temu zabiegowi przez cały sezon co półtora tygodnia, odwdzięczy się nam gęstością i miękkością najlepszego dywanu. Nie o każdej porze Z pierwszym koszeniem powinniśmy zaczekać, aż trawa osiągnie 10 cm wysokości. Z początku obcinamy ją minimalnie, później systematycznie podcinamy do planowanej wysokości. Trzeba o tym pamiętać, ponieważ zbyt szybko i nisko ścięta trawa może okazać się za słaba i może niszczeć w słońcu. Nie mniej ważne jest podjęcie zabiegów o odpowiedniej porze dnia: nie należy tego robić w upalne południe lub tuż po deszczu. Najlepszą porą do koszenia jest poranek lub późne popołudnie, gdy sprężyste liście traw najłatwiej ulegają nożom kosiarki.

Wielofunkcyjna kosiarka Faworyt

Faworyt wielofunkcyjna kosiarka spalinowa

W zależności od wielkości trawnika możemy stosować nożyce, podkaszarki, jak też wielofunkcyjne kosiarki o dużej mocy i znakomitych parametrach pracy. Kosiarka Faworyt, z funkcją rozdrabniania i bocznym wyrzutem, pozwala regulować wysokość koszenia od 2,5 do 7,5 cm. Posiada kosz ze wskaźnikiem napełnienia, który mieści aż 65 l trawy, przez co nie trzeba go często opróżniać. Dzięki 51-cm szerokości pracy, urządzenie sprawdza się na rozległym terenie.
Cena ok. 1279 zł

Nie za mało, nie za dużo - jak i czym podlewać trawnik?

Podlewanie trawy to czynność wymagająca dużej dbałości. – Niewystarczająca ilość wody może doprowadzić do uschnięcia trawy, a nadmiar do gnicia. Dlatego najlepiej stosować sterowane podlewanie przy użyciu zraszaczy, które gwarantują równomierne nawodnienie trawnika – przypomina Beata Mierzejewska-Kula z Agito.pl.

Istotne jest także umiejętne odprowadzanie wody deszczowej, ta bowiem może poczynić niemałe spustoszenie na naszym trawniku. Aby zapobiec jego wymywaniu lub zapadaniu się, już na etapie projektowania przydomowego trawnika warto pomyśleć o odpowiednim drenażu, spływie i kontrolować stan nawodnienia na bieżąco.

ZRASZACZ gardena classic

Zraszacz Polo 220 Classic

Wahadłowy zraszacz Polo Gardena 220 Classic z napędem turbinowym posiada precyzyjną regulację zasięgu od 7 do 17 m, z szerokością zraszania do 13 m. Pozwala uzyskać efektywne i równomierne nawodnienie trawnika o powierzchni od 90 do 22 m kw. Sitka o drobnych oczkach wykonane są ze stali nierdzewnej, a dołączona do urządzenia igła pomaga w skutecznym oczyszczaniu dysz. Materiały wykorzystane w zraszaczu są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz oddziaływanie promieni ultrafioletowych.
Cena ok. 65 zł

Źródło: 2014-05-22
Agito.pl

Powiązane artykuły
Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
 
Twoja strona ogrodu